Dwayne Johnson als Dr. Smolder Bravestone | |
Kevin Hart als Franklin 'Mouse' Finbar | |
Jack Black als Professor Sheldon 'Shelly' Oberon | |
Karen Gillan als Ruby Roundhouse | |
Awkwafina als Ming | |
Nick Jonas als Jefferson 'Seaplane' McDonough | |
Alex Wolff als Spencer Gilpin | |
Morgan Turner als Martha Kaply | |
Madison Iseman als Bethany | |
Ser'Darius Blain als Anthony 'Fridge' Johnson | |
Danny DeVito als Eddie | |
Danny Glover als Milo | |
Rhys Darby als Nigel Billingsley | |
Colin Hanks als Alex | |
Rory McCann als Jurgen the Brutal | |
Marin Hinkle als Spencer's Mom | |
Vince Pisani als Pharmacy Manager | |
Dorothy Steel als Village Elder | |
Jennifer Patino als Bravestone's Mother | |
Madison Johnson als Little Bethany Vreeke | |
Dania Ramírez als Lady in Red | |
Derek Russo als Key Master | |
Nick Gomez als Oasis Drunk | |
Massi Furlan als Switchblade | |
Javier Villamil als Switchblade's Sidekick | |
Anthony Neves als Jurgen's Patrolman | |
Morgan Brown als Fortress Guard | |
Deobia Oparei als Elevator Guard | |
Leslie Simms als Cake Lady | |
John Ross Bowie als Cavendish | |
Lucy DeVito als Maiden | |
Bebe Neuwirth als Nora | |
Lamorne Morris als Heater Repair Guy | |
Darin Ferraro als The Gun Seller (uncredited) | |
Sal Longobardo als Tony (uncredited) | |
Michael Beasley als Coach Davis (uncredited) | |
Charles Green als Bartender (uncredited) | |
James William Ballard als Bad Guy in Fortress (uncredited) | |
Kodai Yamaguchi als Jumanjian Villager (uncredited) | |
Ashley Scott als Ashley (uncredited) | |
Melissa Kennemore als Marauder 1 / Jergens Inner Circle (uncredited) | |
Vanessa Cater als Red Headed Marauder (uncredited) | |
John David Bulla als Groovy Face Tattoo Biker (uncredited) | |
Ryan Cheeseman als Marauder (uncredited) | |
Cruz Abelita als Messenger Boy (uncredited) | |
Sheril Rodgers als New York City Pedestrain (uncredited) | |
Bruno Rose als NY Dorm Guy (uncredited) |
Matt Tolmach | Producer |
Jeff Pinkner | Writer |
Jake Kasdan | Director |
Hiram Garcia | Producer |
Dany Garcia | Producer |
Scott Rosenberg | Writer |
Dwayne Johnson | Producer |
Bill Brzeski | Production Design |
Ted Field | Executive Producer |
Mike Weber | Executive Producer |
Kevin Kersting | Grip |
Andrew Max Cahn | Supervising Art Director |
Mark Breakspear | Visual Effects Supervisor |
Steve Edwards | Editor |
David B. Householter | Executive Producer |
Jeff Pinkner | Executive Producer |
Nicole Abellara Hallman | Casting Director |
Michael Gowen | Art Direction |
Drew Monahan | Art Direction |
Danielle Berman | Set Decoration |
Jake Kasdan | Producer |
Gyula Pados | Director of Photography |
Jeanne McCarthy | Casting Director |
Henry Jackman | Original Music Composer |
Brian Stultz | Art Direction |
Stella Vaccaro | Art Direction |
Jake Kasdan | Writer |
Melvin Mar | Executive Producer |
Scott Rosenberg | Executive Producer |
Chris Van Allsburg | Executive Producer |
William Teitler | Executive Producer |
Louise Mingenbach | Costume Design |
Nathan Kimball | Second Second Assistant Director |
Chris Van Allsburg | Book |
Joann Connolly | Second Assistant Director |
Kristina M. Peterson | Second Second Assistant Director |
Wainani Young-Tomich | First Assistant Director |
Wade Eastwood | Second Unit Director |
Matt Rebenkoff | First Assistant Director |
David Conk | Stunts |
Danny Le Boyer | Stunts |
John Evanko | Stunts |
Chad Bowman | Stunts |
Scott Armstrong | Stunt Coordinator |
Ruben Maldonado | Stunts |
Theo Kypri | Stunts |
Shawnna Thibodeau | Stunts |
Tanoai Reed | Stunt Double |
Roel Failma | Stunts |
Dave Van Zeyl | Stunts |
Alyma Dorsey | Stunts |
Chris Balualua | Stunts |
Branden Arnold | Stunts |
Shauna Galligan | Stunts |
Joshua Romeo | Stunts |
Allan Henry | Stunts |
Lucy Cork | Stunt Double |
Jimmy Waitman | Stunt Double |
Sara Price | Stunts |
Chris Naylor | Stunts |
Rob Mars | Stunts |
Isaac Hamon | Stunt Coordinator |
J.J. Dashnaw | Stunts |
Jahnel Curfman | Stunt Double |
Marc Canonizado | Stunts |
Craig Henningsen | Stunts |
Adrian Hein | Stunts |
Troy Butler | Stunts |
Wolfgang Stegemann | Fight Choreographer |
Nate Hitpas | Stunts |
Wade Eastwood | Stunt Coordinator |
Lee Chesley | Stunt Double |
Vanessa Cater | Stunts |
Rhys Millen | Stunts |
Michael Hansen | Stunts |
Justin Eaton | Stunts |
Matt Berberi | Stunts |
Myles Humphus | Stunt Double |
Stephane Fiossanangaye | Stunts |
Josh Diogo | Stunts |
Tom McComas | Stunts |
Jess King | Stunts |
Greg Harris | Stunts |
Simeon Freeman | Stunts |
John Cihangir | Stunts |
Randy James Beckman | Stunts |
Samuel J. Paul | Stunt Double |
Michael Jamorski | Stunts |
Tad Griffith | Stunts |
Thomas Joseph Culler | Stunts |
Joe Ross | Stunts |
Brice Liesveld | Visual Effects Producer |
Sky Salem Robinson | Associate Producer |
Kay Hoddy | Rotoscoping Artist |
Bahget Abdalmalek | VFX Artist |
Charles Abou Aad | CG Supervisor |
Breanna Adams | VFX Production Coordinator |
Ritesh Aggarwal | Stereoscopic Supervisor |
Lydia Aguilar | Compositor |
Wakeel Ahmad | Rotoscoping Artist |
Ryan Allen | Compositor |
Shudhdodhan Milind Ambhore | VFX Artist |
Ndosi Anyabwile | Compositor |
Jahan Arsi | VFX Artist |
Jonathan Asselin | Animation |
Myles Asseter | Modelling Supervisor |
Steve Barnes | Compositor |
Tricia Barrett | Compositor |
Cory Bedwell | Matte Painter |
Steven Benjamin | Compositor |
Daniel Berkowitz | Compositor |
Alex Berson | Compositing Artist |
Riley Flanagan | Key Set Production Assistant |
David Manpearl | Co-Producer |
Denise Acosta | Art Department Assistant |