Richard Gere als King David | |
Edward Woodward als King Saul | |
Denis Quilley als Prophet Samuel | |
Alice Krige als Bathsheba | |
Cherie Lunghi als Michal | |
John Castle als Abner | |
George Eastman als Goliath | |
Tomas Milian als Akiss (uncredited) | |
Niall Buggy als Nathan | |
Hurd Hatfield als Ahimelech | |
Jack Klaff als Jonathan | |
Tim Woodward als Joab | |
David de Keyser als Ahitophel | |
Ian Sears als Young David | |
Simon Dutton als Eliab | |
Jean-Marc Barr als Absalom | |
Arthur Whybrow als Jesse | |
Christopher Malcolm als Doeg | |
Valentine Pelka als Shammah | |
Ned Vukovic als Malchishua | |
James Coombes als Amnon | |
Mark Drewry als Ishbosheth | |
John Gabriel als Jehosaphat | |
Gina Bellman als Tamar | |
John Hallam als Philistine Armour Bearer | |
James Lister als Uriah | |
Jason Carter als Solomon | |
John Barrard als Benjamite Elder | |
Peter Frye als Judean Elder | |
David Graham als Ephraimite Elder | |
Genevieve Allenbury als Ahinoam | |
Ishia Bennison als Maacah | |
Jenny Lipman als Abigail | |
David George als Messenger | |
Anton Alexander als Runner | |
Marino Masé als Agag | |
Roberto Renna als Zabad | |
Lorenzo Piani als Guardian | |
Massimo Sarchielli als Palastu | |
Nana Aslanoglu als Ahinoab | |
Shimon Avidan als Young Absalom | |
Nicholas van der Weide als Young Solomon |
James Costigan | Screenplay |
Bruce Beresford | Director |
Andrew Birkin | Screenplay |
Ken Adam | Production Design |
Donald McAlpine | Director of Photography |
William M. Anderson | Editor |
Charles Orme | Associate Producer |
Irene Lamb | Casting |
John Mollo | Costume Design |
Terry Ackland-Snow | Art Direction |
Aurelio Crugnola | Art Direction |
Carl Davis | Original Music Composer |
Martin Elfand | Producer |
Peter Howitt | Set Decoration |
Sergio Mioni | Stunt Coordinator |
Francesco Cinieri | Casting |
Jeff Clifford | Special Effects Technician |
Trevor Wood | Special Effects Technician |
Stefano Maria Mioni | Stunts |
Kit West | Special Effects Supervisor |
Franco Galiano | Special Effects |
Angelo Ragusa | Stunts |
Dino Galiano | Special Effects |
Claudio Pacifico | Stunts |
John Baker | Special Effects Technician |
Lynda Armstrong | Makeup Artist |
Colin Arthur | Makeup Artist |
Desideria Corridoni | Hairstylist |
Graham Freeborn | Makeup Artist |
Kay Freeborn | Makeup Artist |
Stuart Freeborn | Makeup Supervisor |
Giorgio Gregorini | Hairstylist |
Daphne Martin | Key Hair Stylist |
Stephen Rose | Hair Department Head |
Freddie Williamson | Makeup Artist |
Marian Wilson | Hairstylist |
Gino Zamprioli | Makeup Artist |
Clive Challis | Production Manager |
David Tomblin | Second Unit Director |
David Tomblin | First Assistant Director |
Alessandro Alberti | Assistant Art Director |
Terry Apsey | Construction Manager |
Maria Teresa Barbasso | Assistant Art Director |
Maurice Binder | Graphic Designer |
Peter Childs | Draughtsman |
Stephen Scott | Draughtsman |
Charles Torbett | Property Master |
Fernando Valento | Construction Manager |
Francesco Valento | Carpenter |
Alfred Cox | Dialogue Editor |
Robert Gavin | Assistant Sound Editor |
Terry Sharratt | Boom Operator |
Stephen Spencer | Assistant Sound Editor |
William Trent | Sound Editor |
Jean Marc Bringuier | Steadicam Operator |
Adam Cooper | Clapper Loader |
Vince Goddard | Electrician |
Keith Hamshere | Still Photographer |
Paul Kenward | Clapper Loader |
Douglas Milsome | Camera Operator |
Bruce Sumar | Electrician |
Miki Thomas | Focus Puller |
Robin Vidgeon | Second Unit Director of Photography |
Freddie Webster | Gaffer |
Massimo Zeri | Assistant Camera |
Nic Ede | Wardrobe Supervisor |
Marco Valerio Pugini | Location Manager |
June Randall | Script Supervisor |
Susan d'Arcy | Unit Publicist |
Eleanor Fazan | Choreographer |
Jo Gregory | Production Accountant |
Melissa Holm | Production Runner |
Mark Mayling | Production Runner |
Linda Rabin | Production Coordinator |
James Costigan | Book |