Harry Hamlin als Tom Shephard | |
Jason Robards als Wade Shephard | |
Rip Torn als Joe Datilla | |
Catherine Hicks als Jane Algernon | |
Anne Francis als Helene Long | |
James Gammon als Grimes | |
Jeff Kober als Vic Harmon | |
Dehl Berti als Azul Mercante | |
Clyde Kusatsu als Coroner | |
Rutanya Alda als Dr. Kroyden | |
Gary Pagett als Pavliki | |
Fred Ponzlov als Ricky Hyams | |
Tom Pedi als Jimmy Hylkama | |
Peggy Doyle als Dot Hylkama | |
Peter Brocco als Judge Rubio |
Pete Hamill | Writer |
D.M. Eyre | Writer |
Simon Langton | Director |
T. Jefferson Parker | Novel |
David Burton Morris | Writer |
Bill Badalato | Producer |
Fred Baron | Associate Producer |
Jay Weston | Executive Producer |
Patrick Williams | Music |
Bernard Gribble | Editor |
Joseph D'Agosta | Casting |
Joseph T. Garrity | Production Design |
Pat Tagliaferro | Art Direction |
Jerie Kelter | Set Decoration |
Karen Patch | Costume Design |
Lance Anderson | Makeup Effects |
Bill Badalato | Unit Production Manager |
Sharon Mann | First Assistant Director |
Robert D. Nellans | Second Assistant Director |
G. Roger Abell | Set Dresser |
Nancy Booth | Assistant Property Master |
David Brace | Set Dresser |
David L. Glazer | Property Master |
Shari Griffin | Set Dresser |
Robert Lucas | Leadman |
Marco López | Set Dresser |
Stuart Shaw | Set Dresser |
Rusty Beith | Sound Editor |
Gary C. Bourgeois | Sound Mixer |
Chris Carpenter | Sound Mixer |
Mark Friedsen | Sound Editor |
G. Michael Graham | Sound Editor |
Michael C. Gutierrez | ADR Editor |
Lenny Jennings | Sound Editor |
Carey Lindley | Sound Mixer |
A. David Marshall | Sound Editor |
Greg Schorer | Sound Editor |
Dean Okrand | Sound Mixer |
Joe Melody | Supervising Sound Editor |
Dave McMoyler | Sound Editor |
Mike Menzel | Special Effects Coordinator |
Robert G. Willard | Special Effects |
Mike Johnson | Stunts |
Buck McDancer | Stunt Coordinator |
Buck McDancer | Stunts |
Carol Neilson | Stunts |
Randy Peters | Stunts |
Debby Porter | Stunts |
Karen Price | Stunts |
Jeff Ramsey | Stunts |
Debbie Lynn Ross | Stunts |
Bill M. Ryusaki | Stunts |
Mike Tillman | Stunts |
Keith Baber | Electrician |
Chet Badalato | Second Assistant Camera |
John P. Cleveland | Key Grip |
Brett Laumann | Electrician |
Steven R. Mathis | Gaffer |
Raman Rao | Best Boy Electric |
Joe Rowan | Electrician |
Rodney Veto | Grip |
Ron Veto | Grip |
Jorgen Wedseltoft | First Assistant Camera |
Stacey Evans | Casting Assistant |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Denny Burt | Costumer |
Caroline Sax | Script Supervisor |
Toni Maier | Location Manager |
Mark Zetler | Assistant Location Manager |
Malka Nedivi | Assistant Editor |
Fred Murphy | Director of Photography |
Justin De Rosa | Stunts |