Jean-Paul Belmondo als François Merlin / Bob Saint-Clar | |
Jacqueline Bisset als Christine / Tatiana | |
Vittorio Caprioli als Georges Charron / Karpof | |
Hans Meyer als Colonel Collins | |
Monique Tarbès als Mrs. Berger | |
Mario David als Traffic Policeman in the Rain | |
Bruno Garcin als Pilu | |
Raymond Gérôme als General Pontaubert | |
Jean Lefebvre als The Electrician | |
Fabrizio Moresco als Student with Pipe | |
André Weber als The Plumber | |
Hubert Deschamps als Le Vendeur de Machines à Écrire | |
Bernard Musson als Interpreter | |
Thalie Frugès als Publishing House Hostess | |
René Barrera als The Chinese / The Bride | |
Rodrigo Puebla als Benson | |
Jean-Pierre Rambal als The Lecturer | |
Gaëtan Noël als Doctor | |
Micha Bayard als Charron's Secretary | |
Roger Muni | |
Victor Jarson | |
Caline Bautte | |
Claude Salino | |
Jean-Paul Jarre | |
Max Desrau | |
Robert Berri | |
Lucienne Legrand | |
Guy Simonnet | |
Sébastien Floche | |
Laure Moutoussamy als Une Amie de Charron | |
Michel Thomass als Le Faux Pope | |
Pierre Assena als Jean (uncredited) | |
Maurice Auzel als Mécanicien Aéroport (uncredited) | |
Jack Bérard als Interpreter (uncredited) | |
Philippe de Broca als Un Plombier (uncredited) | |
Henri Czarniak als (uncredited) | |
Raoul Guylad als The Albanian (uncredited) | |
Charly Koubesserian als Guard (uncredited) | |
Alexandre Mnouchkine als Paramedic at the Back of Ambulance (uncredited) | |
Louis Navarre als Intrepreter (uncredited) | |
José Paul als Merlin's Son (uncredited) | |
Jacques Wajsmark als (uncredited) |
Vittorio Caprioli | Writer |
Philippe de Broca | Director |
Philippe de Broca | Writer |
Jean-Paul Rappeneau | Writer |
Francis Veber | Writer |
Robert Amon | Associate Producer |
Georges Dancigers | Producer |
Henri Lanoë | Editor |
René Mathelin | Director of Photography |
Alexandre Mnouchkine | Producer |
Claude Bolling | Music |
Jean-Paul Belmondo | Producer |
Ennio Nobili | Co-Producer |
François de Lamothe | Art Direction |
Robert Christidès | Set Decoration |
Marc Blanchard | Key Hair Stylist |
Charly Koubesserian | Key Makeup Artist |
Alain Belmondo | Production Manager |
Alain Pancrazi | Unit Manager |
Tony Aboyantz | Assistant Director |
Claude Gorsky | Assistant Director |
Jesús Marín | Assistant Director |
Jacques Brizzio | Assistant Decorator |
Pierre Duquesne | Assistant Decorator |
Jean Labussière | Sound Engineer |
Jean Nény | Sound Engineer |
Georges Laconelli | Special Effects |
León Ortega | Special Effects |
André Pierdel | Special Effects |
Dan Vieru | Stunts |
Jean-Paul Belmondo | Stunts |
Philippe Bordas | Assistant Camera |
Maurice Chapiron | Still Photographer |
Jean-Paul Cornu | Assistant Camera |
Jean-Paul Schwartz | Camera Operator |
Monique André | Assistant Editor |
Catherine Dubeau | Assistant Editor |
Carlo Savina | Conductor |
Suzanne Durrenberger | Script Supervisor |
René Chateau | Publicist |
Elisabeth Manet-Schwatz | Production Secretary |
Janine Ruault | Administration |
Armando Solís | Administration |
Louis Trinoner | Administration |