Aubrey Plaza als Beth Slocum | |
Dane DeHaan als Zach Orfman | |
John C. Reilly als Maury Slocum | |
Molly Shannon als Geenie Slocum | |
Cheryl Hines als Judy Orfman | |
Paul Reiser als Noah Orfman | |
Matthew Gray Gubler als Kyle Orfman | |
Anna Kendrick als Erica Wexler | |
Eva La Dare als Pearline | |
Paul Weitz als Mr. Levin | |
Michelle Azar als Mrs. Levin | |
Jim O'Heir als Chip | |
Elizabeth Jayne Stillwell als Lucy | |
Jenna Nye als Brittany | |
Bud Sabatino als Mr. Howard | |
Peggy Miley als Mrs. Howard | |
Garry Marshall als Grandpa | |
Allan McLeod als Supermarket Stocker | |
Rob Delaney als News Anchor | |
Adam Pally als Diner Sommelier | |
Keedar Whittle als Male Onlooker | |
Bechir Sylvain als Haitian Man | |
Bonnie Burroughs als Woman Zombie | |
Brian Groh als Homeless Man | |
Eileen Finizza als Mourner | |
David Dustin Kenyon als Zombie Man (uncredited) | |
Chloe Searcy als Blonde Zombie (uncredited) | |
Zoë Worth als Brunette Zombie (uncredited) |
Michael Grasley | Production Design |
Jeff Baena | Director |
Jeff Baena | Writer |
Colin Patton | Editor |
Courtney Bright | Casting |
Elizabeth Destro | Producer |
Michael Zakin | Producer |
Nicole Daniels | Casting |
Jay Hunter | Director of Photography |
Wendy Benge | Executive Producer |
Charles Sauveur Bonan | Executive Producer |
Christopher Herghelegiu | Executive Producer |
Courtney Kivowitz | Executive Producer |
Kim Leadford | Executive Producer |
Daniel McCarney | Executive Producer |
Tim Nye | Executive Producer |
Brent Romagnolo | Executive Producer |
Elizabeth Jayne Stillwell | Executive Producer |
Brian Young | Executive Producer |
Lisa Goldsmith | Set Decoration |
Negar Ali | Costume Design |
Autumn Butler | Makeup Department Head |
Brian Kinney | Makeup Artist |
James MacKinnon | Makeup Department Head |
Natalie Thimm | Makeup Artist |
Matthew Merkovich | Visual Effects Supervisor |
Erick Geisler | Visual Effects |
Michael Capuano | Sound Editor |
Ugo Derouard | Foley Artist |
Ugo Derouard | Supervising Sound Editor |
Ugo Derouard | Sound Designer |
Erik Foreman | Sound Re-Recording Mixer |
Erik Foreman | Sound Designer |
Evan Menak | Sound Editor |
Markus Mentzer | First Assistant "A" Camera |
Roxanne Fie Anderson | Co-Producer |
Joshua Bachove | Associate Producer |
Tracey Landon | Line Producer |
Daniel McGilvray | Co-Producer |
Bryce Winter | Co-Producer |
Robert Levon Been | Original Music Composer |
Peter Hayes | Original Music Composer |
Leah Shapiro | Original Music Composer |
Alyson Black-Barrie | Hair Department Head |
Jason Collins | Prosthetics |
Suzanne Diaz | Makeup Artist |
Amanda Mofield | Key Hair Stylist |
Ken Niederbaumer | Special Effects Makeup Artist |
Ned Neidhardt | Special Effects Makeup Artist |
Lorna Reid | Hairstylist |
Tracey Landon | Unit Production Manager |
Daniel McGilvray | Post Production Supervisor |
Kristofer Kolpek | Second Assistant Director |
M. Ryan Traylor | First Assistant Director |
Christopher Beltran | Set Dresser |
Bonnie Betancourt | Property Master |
John Betancourt | Assistant Property Master |
Carol Jacob | Scenic Artist |
Stephen Lynd | Assistant Art Director |
Linette McCown | Assistant Set Decoration |
Josh McKevitt | Art Department Assistant |
Chris Nuccio | Leadman |
James Austin | Sound Engineer |
Kevin Bolen | Sound Re-Recording Assistant |
Michael Capuano | ADR Engineer |
Devendra Cleary | Sound Mixer |
Evan Menak | ADR Engineer |
Michael Regilio | Sound Editor |
Christopher T. Silverman | Sound |
Andrew Spence | Dialogue Editor |
Christopher Walmer | Boom Operator |
Ivan Wayman | Sound Editor |
Mike Uguccioni | Digital Compositor |
Damien Bray | Stunts |
Keenen Bray | Utility Stunts |
Ben Hernandez Bray | Stunt Coordinator |
Alex Jovica | Stunts |
Tara Macken | Stunt Double |
Anthony Martins | Stunts |
Brady Romberg | Stunt Double |
Ray Siegle | Stunt Coordinator |
Ryan Sturz | Stunts |
Francis Capone | Second Assistant Camera |
Philip Eastvold | Lighting Technician |
David Erickson | First Assistant Camera |
Carl Flood | Electrician |
Guido Frenzel | Camera Operator |
Josh Linkey | Key Grip |
Eric Matos | Second Assistant "A" Camera |
George Maxwell | Chief Lighting Technician |
Thomas McCarty | Lighting Technician |
BJ McDonnell | Camera Operator |
Tim Nagasawa | Digital Imaging Technician |
Gregory Smith | Still Photographer |
Joseph Teague | Best Boy Grip |
Jason Zakrzewski | First Assistant "B" Camera |
Annie Muñoz | Extras Casting |
Nicola Clegg | Costume Supervisor |
Sharon Fauvel | Ager/Dyer |
Jane Johnston | Costume Supervisor |
Anastasya Kolomytseva | Key Costumer |
Tyler Hockett | Online Editor |
Adam Hawkey | Colorist |
Kit Lubold | Digital Intermediate Producer |
Lissette Rodriguez | Assistant Editor |
Andrew Warren | Post Production Coordinator |
Bob Gould | Assistant Location Manager |
Gary Kesell | Location Manager |
Lindsay Staloff | Location Manager |
Bruce Gilbert | Music Supervisor |
Nicole Weisberg | Music Coordinator |
Andrea Manners | Script Supervisor |
David Christenson | Transportation Captain |
Louis Dargenzio | Transportation Coordinator |
Alix Bannon | Post Production Accountant |
Nick Rufca | Production Supervisor |
Holly McGreevy Scott | Production Accountant |