Bradley Cooper als Edward Morra | |
Robert De Niro als Carl Van Loon | |
Abbie Cornish als Lindy | |
Andrew Howard als Gennady | |
Anna Friel als Melissa | |
Johnny Whitworth als Vernon | |
Tomas Arana als Man in Tan Coat | |
Robert John Burke als Pierce | |
Darren Goldstein als Kevin Doyle | |
Ned Eisenberg als Morris Brandt | |
T.V. Carpio als Valerie | |
Richard Bekins als Hank Atwood | |
Patricia Kalember als Mrs. Atwood | |
Cindy Katz als Marla Sutton | |
Brian Anthony Wilson als Detective | |
Rebecca Dayan als Rebecca Dayan | |
Ann Marie Green als Financial Newscaster | |
Damali Mason als Female Cop | |
Meg McCrossen als Female Assistant | |
Tom Bloom als Dunham | |
Nina Hodoruk als Realtor | |
Tom Teti als Tailor | |
Stephanie Humphrey als TV News Reporter | |
Joe McCarthy als Day Trader #1 | |
Peter Pryor als Day Trader #2 | |
Daniel Breaker als Campaign Manager | |
Chris McMullin als Cop | |
Dave Droxler als Technician | |
Luisina Quarleri als Italian Hostess / Waitress | |
Piper Brown als Girl Skater | |
Simon MacLean als Father Skater | |
Saxon Palmer als Businessman #1 | |
Stephen Sable als Businessman #2 | |
Caroline Winberg als Maria Winberg | |
Damaris Lewis als Beautiful Black Woman | |
Ann Talman als Van Loon's Assistant | |
Robert Bizik als Coffee Shop Owner | |
Hugh Douglas als Poker Player #1 | |
Howard Strong als Poker Player #2 | |
Arlette de Alba als Girl Passenger | |
Eddie J. Fernandez als Gennady Thug | |
Ray Siegle als Gennady Blind Thug | |
Nicolas Le Guern als Friend at Beach #1 | |
Richard Miller als Friend at Beach #2 | |
Violeta Silva als Friend at Beach #3 | |
Anna Parkinson als Friend at Beach #4 | |
Laurence Roscoe als Friend at Beach #5 |
Ryan Kavanaugh | Producer |
Bradley Cooper | Executive Producer |
Tracy Adams | Editor |
Diane Lederman | Set Decoration |
Leslie Dixon | Producer |
Leslie Dixon | Screenplay |
Jason Felts | Executive Producer |
Patrizia von Brandenstein | Production Design |
Patty Long | Line Producer |
Tucker Tooley | Executive Producer |
Douglas Aibel | Casting |
Jenny Gering | Costume Design |
Neil Burger | Director |
Scott Kroopf | Producer |
Naomi Geraghty | Editor |
Lewis Goldstein | Sound Re-Recording Mixer |
Jac Rubenstein | Dialogue Editor |
Mary Bailey | Script Supervisor |
Peter Gelfman | Property Master |
Tony Volante | Sound Re-Recording Mixer |
Wyatt Sprague | Sound Effects Editor |
Paul Urmson | Supervising Sound Editor |
George A. Lara | Foley Mixer |
John Baer | Still Photographer |
Lewis Goldstein | Sound Effects Editor |
Paul Urmson | Sound Designer |
Cate Montana | ADR Editor |
Jo Willems | Director of Photography |
Paul Leonard-Morgan | Original Music Composer |
Lewis Goldstein | Supervising Sound Editor |
Happy Walters | Music Supervisor |
Season Kent | Music Supervisor |
Ken Halsband | Co-Producer |
Alan Glynn | Novel |
Mark Kamine | Unit Production Manager |
Patty Long | Unit Production Manager |
H.H. Cooper | First Assistant Director |
Dale M. Nielsen | Second Assistant Director |
Jason Barhydt | Executive In Charge Of Production |
Adam Fields | Executive In Charge Of Production |
Brad Robinson | Second Second Assistant Director |
David J. Thompson | "A" Camera Operator |
David J. Thompson | Steadicam Operator |
Glenn Kaplan | First Assistant "A" Camera |
Julian J. Delacruz | Second Assistant "A" Camera |
Kent Harvey | "B" Camera Operator |
Michael Leonard | First Assistant "B" Camera |
Leon Sanginiti | Second Assistant "B" Camera |
Anthony DeFrancesco | Camera Loader |
Rumiko Ishii | Assistant Art Director |
Marion Kolsby | Assistant Art Director |
April Hodick | Art Department Coordinator |
Arizona Newsum | Art Department Production Assistant |
R. Scott Purcell | Graphic Designer |
Jay Fortune | Gaffer |
Lamont Crawford | Key Grip |
Danny Michael | Production Sound Mixer |
Kira Smith | Boom Operator |
Havi Elkaim | Assistant Costume Designer |
Arlynn Abseck | Costume Supervisor |
Margot Boccia | Makeup Department Head |
Joseph A. Campayno | Makeup Department Head |
Diane Dixon | Hair Department Head |
Sacha Quarles | Hair Department Head |
Staci Hagenbaugh | Location Manager |
Connie Brink | Special Effects Coordinator |
Garrett Warren | Second Unit Director |
Richard Rutkowski | Second Unit Director of Photography |
Christopher Kulikowski | Post Production Supervisor |
Blake Harjes | First Assistant Editor |
Arturo Sosa | First Assistant Editor |
Nancy St. John | Senior Visual Effects Supervisor |
Dan Schrecker | Visual Effects Supervisor |
Caroline Vexler | Stunts |
Weston Middleton | Production Assistant |
Chris Cenatiempo | Stunts |
Jill Brown | Stunts |
Naomi Peters | Stunts |
Shawnna Thibodeau | Stunt Double |
Aaron Vexler | Stunts |
Peter Epstein | Stunts |