Owen Wilson als Gil | |
Rachel McAdams als Inez | |
Kurt Fuller als John | |
Mimi Kennedy als Helen | |
Michael Sheen als Paul | |
Nina Arianda als Carol | |
Marion Cotillard als Adriana | |
Léa Seydoux als Gabrielle | |
Carla Bruni als Museum Guide | |
Maurice Sonnenberg als Man at Wine Tasting | |
Thierry Hancisse als 1920's Partygoer | |
Guillaume Gouix als 1920's Partygoer | |
Audrey Fleurot als 1920's Partygoer | |
Marie-Sohna Condé als 1920's Partygoer | |
Yves Heck als Cole Porter | |
Alison Pill als Zelda Fitzgerald | |
Tom Hiddleston als F. Scott Fitzgerald | |
Sonia Rolland als Joséphine Baker | |
Corey Stoll als Ernest Hemingway | |
Daniel Lundh als Juan Belmonte | |
Laurent Spielvogel als Antiques Dealer | |
Thérèse Bourou-Rubinsztein als Alice B. Toklas | |
Kathy Bates als Gertrude Stein | |
Marcial Di Fonzo Bo als Pablo Picasso | |
Emmanuelle Uzan als Djuna Barnes | |
Adrien Brody als Salvador Dalí | |
Tom Cordier als Man Ray | |
Adrien de Van als Luis Buñuel | |
Serge Bagdassarian als Détective Duluc | |
Gad Elmaleh als Détective Tisserant | |
David Lowe als T.S. Eliot | |
Atmen Kelif als Hotel Doctor | |
Yves-Antoine Spoto als Henri Matisse | |
Laurent Claret als Leo Stein | |
Sava Lolov als Belle Époque Couple | |
Karine Vanasse als Belle Époque Couple | |
Catherine Benguigui als Maxim's Hostess | |
Vincent Menjou Cortes als Henri de Toulouse-Lautrec | |
Olivier Rabourdin als Paul Gauguin | |
François Rostain als Edgar Degas | |
Marianne Basler als Versailles Royalty | |
Michel Vuillermoz als Versailles Royalty | |
Kenneth Edelson als Guest at Maxims (uncredited) |
Woody Allen | Director |
Woody Allen | Writer |
Alisa Lepselter | Editor |
Stéphane Foenkinos | Casting |
Jean-Yves Rabier | Art Direction |
Anne Seibel | Production Design |
Hélène Dubreuil | Set Decoration |
Darius Khondji | Director of Photography |
Juliet Taylor | Casting |
Patricia Kerrigan DiCerto | Casting |
Sonia Grande | Costume Design |
Helen Robin | Co-Producer |
Olivier Seyfrid | Hairstylist |
Letty Aronson | Producer |
Eva Garrido | Associate Producer |
Patricia Planche | Makeup Artist |
Stephen Tenenbaum | Producer |
Matthieu Rubin | Unit Production Manager |
Véronique Boslé | Hairstylist |
Natasha Ladek | Wigmaker |
Javier Méndez | Executive Producer |
Jack Rollins | Co-Executive Producer |
Catherine Leblanc | Hairstylist |
Sid Karne | Assistant Director |
Lydia Pujols | Makeup Artist |
Jaume Roures | Producer |
Helen Robin | Unit Production Manager |
Lee Dichter | Sound Re-Recording Mixer |
Thomas Kodros | Dolby Consultant |
Glenfield Payne | Sound Effects Editor |
Jean-Marie Blondel | Sound mixer |
Julien Civange | Thanks |
Paul Yurt | Mixing Engineer |
Pascal Fauvelle | Special Effects |
Jérome Miel | Special Effects |
Tatiana Bouchain | Art Department Coordinator |
David Wahnon | Sound Editor |
Roger Arpajou | Still Photographer |
Jan Rubens | Camera Operator |
Mohan Valmy | Electrician |
Charles-Axel Vollard | Special Effects |
Robert Hein | Supervising Sound Editor |
Georges Demétrau | Special Effects Supervisor |
Yann Jouannic | Location Scout |
Scott Kordish | Production Coordinator |
Jessica Drake | Dialect Coach |
Nathalie Anselme | Transportation Coordinator |
Anne Wermelinger | Script Supervisor |
Harry Muller | Color Timer |
Morgan Neville | First Assistant Editor |
Matt Breitenbach | Editorial Services |
Charles Heidet | Transportation Coordinator |
Bernard Lamy | Production Accountant |
Thierry Baucheron | Gaffer |
Laurence Coutaud-Garnier | Production Coordinator |
Deborah Alexander-Lee | Producer's Assistant |
Angélique Bosio | Production Secretary |
Melissa Tomjanovich | Other |
Gil Kenny | First Assistant Director |
Raphaël Benoliel | Co-Producer |
Eric LeBlond | Production Office Assistant |
Sylvia Menno | Dialogue Editor |
Kate Rose Itzkowitz | Assistant Editor |
Jay Peck | Foley Artist |
Ryan Collison | Foley Recording Engineer |
Rachel Chancey | Foley Editor |
Matthew Haasch | Foley Editor |
Benoît Bechet | Assistant Art Director |
Georges Kafian | Graphic Designer |
Lilith Bekmezian | Production Illustrator |
Samudrika Arora | Art Department Assistant |
Jean Miel | Dressing Prop |
Gilles Geraud | Dressing Prop |
Antonio Nogueira | Swing |
Nicolas Brechat | Swing |
Tanty Lokonga | Swing |
Dominique Gréau | Swing |
Thomas Lemierre | Swing |
Thomas Beele-Chanvril | Swing |
Olivier Crespin | Standby Property Master |
Patrick Veron | Construction Manager |
William Clément | Construction Buyer |
Patrick Tombette | Key Construction Grip |
Christophe Lunay | Construction Grip |
Christophe De Vos | Construction Grip |
Hervé Pesquer | Construction Grip |
Alain Guenier | Construction Grip |
Bertrand Laval | Construction Grip |
Jan Rubens | Steadicam Operator |
Fabienne Octobre | Focus Puller |
Julien Andreetti | Clapper Loader |
Johanne Debas | Second Unit Director of Photography |
Garance Garnier | Camera Trainee |
Ani Simon-Kennedy | Camera Trainee |
Cyril Kuhnholtz | Key Grip |
Thibaut Guenois | Grip |
Arnaud Imbert | Grip |
Christian Martinello | Grip |
Jean-Christophe Duwez | Best Boy Electric |
Sidney Baucheron | Electrician |
Benjamin Prevost | Electrician |
Eric Monin | Electrician |
Sol Saban | Assistant Costume Designer |
Claire Chanat | Costume Supervisor |
Thi Thanh Tu Nguyen | Makeup Supervisor |
Catherine Jabes | Hair Supervisor |
Delphine Bertrand | Second Assistant Director |
Aurore Coppa | Third Assistant Director |
Elodie Demey | Casting Assistant |
Joe Gawler | Digital Intermediate Colorist |
Jonathan Sanden | Digital Intermediate Editor |
Darrell R. Smith | Digital Intermediate Producer |