Michael Shannon als Roy Tomlin | |
Jaeden Martell als Alton Meyer | |
Joel Edgerton als Lucas | |
Kirsten Dunst als Sarah Tomlin | |
Adam Driver als Agent Sevier | |
David Jensen als Elden | |
Sam Shepard als Calvin Meyer | |
Scott Haze als Levi | |
Dana Gourrier als Sharon Davison | |
Paul Sparks als Agent Miller | |
Kerry Cahill als Linda (NSA Staffer) | |
Bill Camp als Doak | |
Billy Slaughter als Agent Cole | |
Lucy Faust als Caroline (Ranch Member) | |
Sean Bridgers als Fredrick (Ranch Member) | |
Allison King als Hannah (Ranch Member) | |
Sharon Landry als Merrianne (Doak's Wife) | |
Sharon Garrison als Jane Adams (Sarah's Mother) | |
James Moses Black als Military Officer | |
Yvonne Landry als Motel Clerk | |
Maureen Brennan als Woman at Truckstop | |
Ann Mahoney als FBI Agent #1 | |
Garrett Hines als FBI Agent #2 | |
Wayne Pére als Prison FBI Agent | |
Dane Rhodes als Oil Worker | |
Lee Zurik als Local Newscaster #1 | |
Nicondra Norwood als Local Newscaster #2 | |
Sam Malone als Soldier at Roadblock | |
Sean Kaplan als Texas State Trooper | |
James DuMont als Base Commander | |
Nancy Grace als Nancy Grace | |
Lynn Berry als Lynn Berry | |
Alexander Eldimiati als Stand in (uncredited) | |
D'Arcy Allen als FBI Agent (uncredited) | |
John L. Armijo als National Guardsman (uncredited) | |
Michelle Benet als Car Crash Victim (uncredited) |
Jeff Nichols | Director |
Jeff Nichols | Screenplay |
Sarah Green | Producer |
Brian Kavanaugh-Jones | Producer |
Julie Monroe | Editor |
Austin Gorg | Art Direction |
Adam Willis | Set Decoration |
Francine Maisler | Casting |
Mark Edward Wright | Visual Effects Editor |
Scott Rogers | Stunt Coordinator |
Adam Stone | Director of Photography |
Chad Keith | Production Design |
Erin Benach | Costume Design |
Venessa De Anda | Art Department Coordinator |
Jonathan Guggenheim | Assistant Art Director |
Meagan Lewis | Casting |
Rachel Jacob | Casting Associate |
Kate Evans | Casting Associate |
Lindsay McKay | Assistant Costume Designer |
Jonny Pray | Costume Supervisor |
Jean-Paul Chreky | Script Supervisor |
Jay B. Richardson | Music Editor |
Kenneth Neil Moore | Camera Operator |
Hans Bjerno | Helicopter Camera |
Matthew A. Petrosky | Steadicam Operator |
Ben Rothstein | Still Photographer |
Michael Roy | Gaffer |
Caroline Labrie | Animation |
Joel Sevilla | CG Supervisor |
CJ Cole | Visual Effects Coordinator |
Eric A. Kohler | Visual Effects Producer |
Joel Dougherty | Dialogue Editor |
Frank Rinella | Foley |
Jeremy Bowker | Sound Designer |
Erik Foreman | Sound Effects Editor |
Pascal Garneau | Sound Effects Editor |
Scott Guitteau | Sound Effects Editor |
Will Files | Supervising Sound Editor |
Tony Ward | Hair Department Head |
Amy Wood | Key Hair Stylist |
Stacy Kelly | Makeup Department Head |
Paige Reeves | Makeup Artist |
Chuck Stringer | Construction Coordinator |
Robert E. Phillips | Digital Intermediate |
Samuel Craven | First Assistant Editor |
Richard B. Molina | First Assistant Editor |
Glen Basner | Executive Producer |
Rian Cahill | Associate Producer |
Hans Graffunder | Executive Producer |
Eric Heffron | Co-Producer |
Christos V. Konstantakopoulos | Executive Producer |
Kristin Mann | Associate Producer |
Steven Mnuchin | Executive Producer |
Darius Shahmir | Associate Producer |
Alex McDowell | Conceptual Design |
Sarah Green | Unit Production Manager |
Trey Edward Shults | Camera Production Assistant |
Leigh Hennessy | Stunts |
Jeremy Fry | Stunts |
Chelsea Bruland | Stunts |