James Caan als Paul Sheldon | |
Kathy Bates als Annie Wilkes | |
Richard Farnsworth als Buster | |
Frances Sternhagen als Virginia | |
Lauren Bacall als Marcia Sindell | |
Graham Jarvis als Libby | |
Jerry Potter als Pete | |
Thomas Brunelle als Anchorman | |
June Christopher als Anchorwoman | |
Julie Payne als Reporter #1 | |
Archie Hahn als Reporter #2 | |
Gregory Snegoff als Reporter #3 | |
Wendy Bowers als Waitress | |
Rob Reiner als Helicopter Pilot (uncredited) | |
J.T. Walsh als State Trooper Sherman Douglas (uncredited) | |
Jay Dee Witney als News Photographer (uncredited) |
William Goldman | Screenplay |
Jane Jenkins | Casting |
Rob Reiner | Director |
Marc Shaiman | Original Music Composer |
Andrew Scheinman | Producer |
Janet Hirshenson | Casting |
Robert Leighton | Editor |
Rob Reiner | Producer |
Barry Sonnenfeld | Director of Photography |
Stephen King | Novel |
Jeffrey Stott | Co-Producer |
Steve Nicolaides | Co-Producer |
Mark W. Mansbridge | Art Direction |
Norman Garwood | Production Design |
Garrett Lewis | Set Decoration |
Kerry Lyn McKissick | Script Supervisor |
Jody Gaber | Art Department Coordinator |
Gloria Gresham | Costume Design |
Robert Eber | Sound Mixer |
Gregg Landaker | Sound Re-Recording Mixer |
M. Todd Henry | Camera Operator |
Charles L. Campbell | Supervising Sound Editor |
Merrick Morton | Still Photographer |
Rick Kline | Sound Re-Recording Mixer |
Donald J. Malouf | Supervising Sound Editor |
Scott Stambler | Supervising Music Editor |
Kevin O'Connell | Sound Re-Recording Mixer |
George Baetz | Boom Operator |
Alan Edward Bell | First Assistant Editor |
Larry Singer | ADR Supervisor |
Howard Berger | Special Effects Makeup Artist |
Judith A. Cory | Hairstylist |
John M. Elliott Jr. | Makeup Artist |
Margaret E. Elliott | Makeup Artist |
Bruce Spaulding Fuller | Special Effects Makeup Artist |
Robert Kurtzman | Special Effects Makeup Artist |
Rick Lalonde | Special Effects Makeup Artist |
Greg Nicotero | Special Effects Makeup Artist |
Steve Nicolaides | Production Manager |
Dennis Maguire | First Assistant Director |
Artist W. Robinson | Second Second Assistant Director |
Drew Ann Rosenberg | Second Assistant Director |
Barry Sonnenfeld | Second Unit Director |
John Hoskins | Construction Foreman |
Gary Isbell | Swing |
Jonas Kirk | Construction Foreman |
Jerry Moss | Property Master |
Ken Peterson | Assistant Property Master |
Andrew Precht | Assistant Art Director |
Marvin Salsberg | Construction Coordinator |
Stan Tropp | Set Designer |
Mark Woods | Leadman |
Peter C. Barbour | Assistant Sound Editor |
Richard C. Franklin | Sound Editor |
Nils C. Jensen | Sound Editor |
Gary Mundheim | Sound Editor |
Chuck Neely | Sound Editor |
Phil Cory | Special Effects Supervisor |
David R. Ellis | Stunt Coordinator |
Sandy Berumen | Stunts |
R.A. Rondell | Stunts |
Sammy Thurman | Stunts |
Brian W. Armstrong | Assistant Camera |
Dennis Gamiello | Key Grip |
Kevin Kelley | Chief Lighting Technician |
Thomas Miligan | Assistant Camera |
Walter Nichols | Assistant Chief Lighting Technician |
Thomas P. Powell | Lighting Technician |
Dwayne Redlin | Best Boy Grip |
Michael Hirshenson | Casting Associate |
Mary Morrisey | Assistant Editor |
Art Tostado | Color Timer |
Lois Trent-Bring | Negative Cutter |
Iddo Lampton Enochs Jr. | Location Manager |
Scott Stambler | Music Editor |
James Deeth | Pilot |
Linda Allan-Folsom | Production Coordinator |
K. Lenna Katich | Production Accountant |
Suzanne Lutz | Production Secretary |
Katherine T. Wilson | Production Secretary |
Judy Crown | Hairstylist |
Kirk A. Holland | Transportation Captain |