Cher als Loretta Castorini | |
Nicolas Cage als Ronny Cammareri | |
Vincent Gardenia als Cosmo Castorini | |
Olympia Dukakis als Rose Castorini | |
Danny Aiello als Mr. Johnny Cammareri | |
Julie Bovasso als Rita Cappomaggi | |
John Mahoney als Perry | |
Louis Guss als Raymond Capomaggi | |
Feodor Chaliapin Jr. als Old Man | |
Anita Gillette als Mona | |
Leonardo Cimino als Felix | |
Paula Trueman als Lucy | |
Nada Despotovich als Chrissy | |
Joe Grifasi als Shy Waiter | |
Gina DeAngeles als Old Crone | |
Robin Bartlett als Barbara | |
Helen Hanft als Lotte | |
David S. Howard als Irv | |
Robert Weil als Bobo | |
Amy Aquino als Bonnie | |
Tony Azito als Conti | |
Frank Gio als Florist | |
Ann McDonough als Nancy | |
John Christopher Jones als Lowell | |
Lisa Howard als Patricia | |
Cynthia Dale als Sheila | |
Anthony Messuri als Priest | |
Martha Collins als Mimi | |
John Fanning als Rodolfo | |
Antonia Minella als Vesta | |
Nicholas Pasco als Eddie | |
Al Therrien als Bob | |
Lou Pitoscia als Mook | |
Gilberto Godoy als Rocco | |
Louis Di Bianco als Jimmy | |
Betti Orsatti als Woman in Hair Salon | |
Michael Barbaro als Pietro | |
Antonio Pariselli als Franco | |
Corrado Gianna als Old Man | |
Tommy Hollis als Parking Attendant | |
Matt Myers als Cab Driver | |
Michael Dunster als P.A. Announcer | |
Stella Bruno als Old Woman | |
Mimi Cecchini als Old Woman | |
Mimi Lizio als Ruby | |
Tim Koetting als Al | |
Gerard Flannery als Harvey | |
Robert Payson als Man at Bar | |
Catherine Scorsese als Customer at Bakery | |
Jack K. Tsirakis als Bar Patron | |
Curt Hayward als Opera Patron (uncredited) | |
Stephany Hitchcock als Flight Attendant (uncredited) | |
David Hummel als Opera Patron (uncredited) | |
Cathy Ladman als Beautician in Hair Salon (uncredited) | |
Peter Austin Noto als Opera Patron (uncredited) | |
Helen Proimos als Opera Patron (uncredited) | |
Charles Scorsese als Customer at Bakery (uncredited) |
Bonnie Palef | Production Manager |
Philip Rosenberg | Production Design |
Patrick J. Palmer | Producer |
Dick Hyman | Original Music Composer |
David Watkin | Director of Photography |
Lou Lombardo | Editor |
Norman Jewison | Producer |
Norman Jewison | Director |
Mark Vargo | Visual Effects Supervisor |
Barbra Matis | Art Direction |
Dan Davis | Art Direction |
Carl Zittrer | Supervising Music Editor |
Siv Sandstrom | Art Department Coordinator |
Harald Ortenburger | Camera Operator |
Howard Feuer | Casting |
Jan A. Campbell | Production Accountant |
Dennis Maitland | Sound Mixer |
Renate Leuschner | Hairstylist |
Leonard Engelman | Makeup Artist |
Lewis Gould | First Assistant Director |
Roger Paradiso | Unit Production Manager |
Gregory Palmer | Second Assistant Director |
Stephen Wertimer | Second Assistant Director |
Renee Bodner | Script Supervisor |
Philip Smith | Set Decoration |
Jimmy Raitt | Property Master |
Ann Petrie | Second Unit Director |
Gábor Kövér | First Assistant Camera |
Vincent Galindez | Second Assistant Camera |
Jürgen Vollmer | Still Photographer |
Bob Grimaldi | Hairstylist |
Ed Jackson | Makeup Artist |
Lee Michael Searles | First Assistant Editor |
Rosmary Conte | Assistant Editor |
Michael O'Farrell | Supervising Sound Editor |
Sharon Lackie | Supervising Sound Editor |
Alison Clark | Sound Effects Editor |
Andy Malcolm | Foley Editor |
Alison Grace | Dialogue Editor |
Anke Bakker | Assistant Sound Editor |
Ross Carter | Assistant Sound Editor |
Paul Durand | Assistant Sound Editor |
Alison Fisher | Assistant Sound Editor |
Joe Grimaldi | Sound Re-Recording Mixer |
Don White | Sound Re-Recording Mixer |
Ann Brodie | Makeup Artist |
John Patrick Shanley | Writer |
Bonnie Palef | Associate Producer |
Theoni V. Aldredge | Costume Designer |
Lynn Elston | Assistant Accountant |
Suzanne Rothbaum | Producer's Assistant |
Paul Pettigrew | Production Assistant |
Deborah Paull | Actor's Assistant |
Julie Bovasso | Dialogue Coach |
Steve Schottenfeld | Location Manager |
Jeff Flach | Assistant Location Manager |
Michael Fruhling | Location Assistant |
Michael Bird | Set Dresser |
Tony Gamiello | Set Dresser |
Billy Bishop | Assistant Property Master |
Guy Tanno | Costumer |
Rose Trimarco | Costumer |
Steve Balzarini | Boom Operator |
Kim Maitland | Sound Assistant |
Frank Schulz | Chief Lighting Technician |
Tim Guinness | Best Boy Electric |
Kenneth Goss | Key Grip |
Bill Reinhardt | Dolly Grip |
Jon Linder | Scenic Artist |
J. Kathleen Gibson | Assistant Editor |
Jackie Martin | Production Coordinator |
Tina Hong | Assistant Production Coordinator |
Thomas A. Imperato | Assistant Accountant |
Harry J. Leavey | Transportation Coordinator |
Jim Sweeney | Transportation Captain |
Sam Broomall | Casting Assistant |
Stephen Auerbach | Production Assistant |
Sam Bruskin | Production Assistant |
Vince Burns | Production Assistant |
Michael DeCasper | Production Assistant |
Laura Gross | Production Assistant |
Peter Hume | Production Assistant |
David McAree | First Assistant Director |
Andrew Shea | Second Assistant Director |
Susanna David | Script Supervisor |
Thom Ryan | First Assistant Camera |
Dave Sheridan | Second Assistant Camera |
Eric Gerard | Camera Trainee |
David Whittaker | Still Photographer |
James L. Thompson | Boom Operator |
Randy Tambling | Key Grip |
Robert DaPrato | Dolly Grip |
Rae Thurston | Chief Lighting Technician |
Steve Ferrier | Best Boy Electric |
Richard Reseigne | Construction Coordinator |
Beth Boigon | Location Manager |
Valley Via Reseigne | Production Coordinator |
Jaro Dick | Set Decoration |
Elena Kenney | Set Dresser |
Stacie Rauch | Actor's Assistant |
J. Tracy Budd | Property Master |
Bruno De La Celle | Assistant Property Master |
Arthur Rowsell | Costumer |
Ursula Brooke | Wardrobe Assistant |
James D. Brown | Hairstylist |
David Lemmen | Special Effects |
Guenter Bartlik | Scenic Artist |
Toni Blay | Assistant Production Coordinator |
Roberta Mayer | Assistant Accountant |
Anthony Matteo | Art Department Trainee |
Jeremy Podeswa | Production Assistant |
Stefani Brown | Production Assistant |
Blanca Jansuzian | Extras Casting |
Gino Empry | Unit Publicist |
Darryl Wright | Unit Publicist |
Joanne Tickle | Actor's Assistant |
Katherine Broadfoot | Catering |
Alexia Beach | Craft Service |
Nick Sweetman | Transportation Coordinator |
Craig S. Kohne | Transportation Captain |
Eion Sprott | Prosthetic Designer |
Michael DiCosimo | Dolby Consultant |
Bob Hausler | Color Timer |
Gilberto Godoy | Thanks |