Christopher Lloyd als Uncle Martin | |
Jeff Daniels als Tim O'Hara | |
Elizabeth Hurley als Brace Channing | |
Daryl Hannah als Lizzie | |
Wallace Shawn als Coleye | |
Christine Ebersole als Mrs. Brown | |
Michael Lerner als Mr. Channing | |
Ray Walston als Armitan | |
Shelley Malil als Felix | |
Jeremy Hotz als Billy | |
T.K. Carter als Lenny | |
Dawn Maxey als Salesgirl | |
Steven Anthony Lawrence als Nurplex Kid | |
Michael Chieffo als Earl Metz | |
Troy Evans als Captain Dalton | |
Arthur Senzy als Cmdr. Murdoch | |
Charles Rahi Chun als Radar Controller | |
Michael Dempsey als Van Gundy | |
David St. James als Prescott | |
Dee Anne Helsel als Dressing Room Woman | |
Lorin McCraley als Cool Dude | |
Ken Thorley als KTSC Floor Manager | |
Tom Hallick als Howard Greenly | |
Barry Pearl als News Director | |
Buck Kartalian als Muscle Man | |
Steve Bond als The Seti Group Driver | |
Sylvester Terkay als Huge Guard | |
Michael Bailey Smith als Big Guard | |
Christian Keiber als Guard at Clearing | |
Debra Christofferson als Mrs. Butz |
Jerry Leider | Producer |
Sherri Stoner | Screenplay |
Deanna Oliver | Screenplay |
Donald Petrie | Director |
Phil Tippett | Visual Effects Supervisor |
Thomas E. Ackerman | Director of Photography |
Suzanne Smith | Visual Effects |
Marc Toberoff | Producer |
Robert Shapiro | Producer |
Barry Bernardi | Executive Producer |
Sandy Veneziano | Production Design |
Malcolm Campbell | Editor |
Daryl Kass | Co-Producer |
John T. Van Vliet | Visual Effects Supervisor |
Hope Hanafin | Costume Design |
John Debney | Music |
Janet Hirshenson | Casting |
Jane Jenkins | Casting |
Daryl Kass | Unit Production Manager |
Martha Elcan | First Assistant Director |
Ernie F. Orsatti | Stunt Coordinator |
Noon Orsatti | Stunt Coordinator |
Todd Bryant | Stunts |
Edward Conna | Stunts |
Donna Evans | Stunts |
Frankie 'G' Garbutt | Stunts |
Dale Gibson | Stunts |
Mickey Gilbert | Stunts |
Dana Hee | Stunts |
Fred Lerner | Stunts |
Irving E. Lewis | Stunts |
Ray Lykins | Stunts |
Alan Oliney | Stunts |
Noon Orsatti | Stunts |
Chad Parker | Stunts |
Ben Scott | Stunts |
Spike Silver | Stunts |
Chad Stahelski | Stunts |
Pete Turner | Stunts |
Bob Yerkes | Stunts |
Mark Yerkes | Stunts |
Christopher Burian-Mohr | Art Direction |
Michael Taylor | Set Decoration |
Paul Ford | Leadman |
Nancy McArdle | Costume Supervisor |
Ruby K. Manis | Costumer |
Mitzi Haralson | Costumer |
Kenny Myers | Makeup Department Head |
Karen Asano-Myers | Hair Department Head |
Kathryn Fenton | Key Makeup Artist |
D.J. Plumb | Key Hair Stylist |
Susan Bierbaum | Script Supervisor |
Kenneth C. Mantlo | Boom Operator |
Donn Cambern | Additional Editing |
James A. Brewer | First Assistant Editor |
Jeff Etcher | Assistant Editor |
Ray Neapolitan | Assistant Editor |
Deidre Leonard | Assistant Editor |
April Lawrence | Visual Effects Editor |
Andrew Silver | Music Editor |
Michael Hilkene | Supervising Sound Editor |
Gaston Biraben | Dialogue Editor |
Avram D. Gold | Dialogue Editor |
Michele Perrone | ADR Supervisor |
Laura Graham | ADR Editor |
Linda Folk | ADR Editor |
John O. Wilde | Foley Supervisor |
Paul N.J. Ottosson | Foley Editor |
Solange S. Schwalbe | Foley Editor |
Douglas Parker | First Assistant Sound Editor |
Dan O'Connell | Foley Artist |
John T. Cucci | Foley Artist |
Nerses Gezalyan | Foley Mixer |
Linda Lew | Foley Recordist |
Robert J. Litt | Sound Re-Recording Mixer |
Elliot Tyson | Sound Re-Recording Mixer |
Rick Hart | Sound Re-Recording Mixer |
H. Mark Vuille | Chief Lighting Technician |
Michael K. O'Melia | Assistant Chief Lighting Technician |
Lloyd Moriarity | Key Grip |
Jeffrey A. Johnson | Best Boy Grip |
Steven Melton | Property Master |
Al Eisenmann | Assistant Property Master |
Richard Ratliff | Special Effects Coordinator |
Peter Albiez | Special Effects Supervisor |
Roy Augenstein | Special Effects Technician |
Susan MacLeod | Visual Effects Producer |
David Wallace Allen | Visual Effects Coordinator |
Patti Hawn | Unit Publicist |
Nancy Mickelberry | Set Designer |
Bruce DiValerio | Construction Coordinator |
Karlene Gallegly | Location Manager |
Phillips 'Flip' Wylly Jr. | Location Manager |
Byron Macdonald | Production Accountant |
Terri Greening | First Assistant Accountant |
Joyce Rudolph | Still Photographer |
Edward Flotard | Transportation Coordinator |
Dixie Webster | Extras Casting |
Nick Mestrundrea | Craft Service |
Terry Claborn | Color Timer |
John L. Greene | Series Writer |
Tony Schwartz | Second Assistant Director |