Margaret Qualley als Joanna | |
Sigourney Weaver als Margaret | |
Douglas Booth als Don | |
Seána Kerslake als Jenny | |
Brían F. O'Byrne als Hugh | |
Colm Feore als Daniel | |
Théodore Pellerin als Boy From Winston-Salem | |
Yanic Truesdale als Max | |
Hamza Haq als Karl | |
Leni Parker als Pam | |
Ellen David als Placement Agent | |
Romane Denis als Girl Who Wants An A | |
Tim Post als J. D. Salinger | |
Gavin Drea als Mark | |
Matt Holland als Clifford Bradbury | |
Xiao Sun als Lisa | |
Andy Bradshaw als Veteran | |
Christine Lan als Vietnamese Girl | |
Andres Romo Salido als Mexican Worker | |
Arthur Holden als Dean | |
Suzanna Lenir als Grieving Woman | |
Danny Gilmore als Father | |
Hayley Kezber als Rachel Cusk | |
Lise Roy als Helen | |
Gillian Doria als Judy Blume | |
Maria Monakhova als Polish Woman | |
Catherine Kidd als Poet | |
Samantha Hodhod als Office Assistant | |
Elana Dunkelman als Office Assistant | |
Alexandre Dubois als New Yorker Guy | |
Raphael Grosz-Harvey als New Yorker Guy | |
Robert Higden als Bookkeeper | |
Jonathan Dubsky als Jenny's Boyfriend | |
Guillaume Martineau als Pianist | |
Carlo Mestroni als Hotel Doorman | |
Sylvia Stewart als New Yorker Receptionist |
Martin Léon | Original Music Composer |
Mary Finlay | Editor |
Philippe Falardeau | Director |
Sara Mishara | Director of Photography |
Patricia McNeil | Costume Designer |
Elise de Blois | Production Design |
Michelle Quinn | Production Manager |
Naima Abed | Executive Producer |
Claude La Haye | Sound |
Claude Paiement | Line Producer |
Ruth Coady | Co-Producer |
Billy Hopkins | Casting |
Joanna Rakoff | Executive Producer |
Ashley Ingram | Casting |
Emilie Georges | Executive Producer |
Susan Mullen | Co-Producer |
Hussain Amarshi | Executive Producer |
Celine Haddad | Executive Producer |
Philippe Falardeau | Executive Producer |
Mary Jane Skalski | Executive Producer |
Philippe Falardeau | Writer |
Joanna Rakoff | Book |
Claude Tremblay | Art Direction |
Fionn Higgins | Sound Designer |
Bernard Gariépy Strobl | Sound Re-Recording Mixer |
Rosina Bucci | Casting Director |
Nadia Rona | Casting Director |
Erik Daniel | Post Production Supervisor |
Michel Marrec | First Assistant Director |
Fanny Hudon | Second Assistant Director |
Mona Medawar | Script Supervisor |
Julie Breton | Extras Casting |
Melissa Nepton | Extras Casting Assistant |
Frédérique Broos | Additional Editing |
Patricia Durocher | Location Manager |
Hélène Muller | Production Coordinator |
Kathy Ann Thomas | Production Coordinator |
Mary-Anne Awori | Production Secretary |
Mary-Anne Awori | Travel Coordinator |
Florelle Del Burgo | Third Assistant Director |
Anik Drapeau | Third Assistant Director |
Martin Lebel | First Assistant "A" Camera |
Marie-Pierre Gratton | Second Assistant "A" Camera |
Jonathan Auger | Camera Trainee |
Olivia Nikolayenko | Camera Trainee |
Simon Blouin | Steadicam Operator |
Robert Mattigetz | "B" Camera Operator |
Marie-Julie Besse | First Assistant "B" Camera |
Olivia Nikolayenko | Second Assistant "B" Camera |
Louis-Philippe Denis | Video Assist Operator |
Philippe Bossé | Still Photographer |
Jonathan Wenk | Still Photographer |
Nicolas Mignot | Key Grip |
Joël Gariépy | Dolly Grip |
Jocelyn Spronken Forget | Key Grip Production Assistant |
Sébastien Courteau | Grip |
Rodolphe Paquereau | Grip |
Corentin Chaudet | Grip |
Samuel Eusanio | Grip |
Jonathan Pouliot | Grip |
Lucas Bazzarelli | Grip |
Jean-François Dubé | Key Rigging Grip |
Philip Michael Gagnon | Rigging Grip |
Danik Girouard | Rigging Grip |
Sylvain Girouard | Rigging Grip |
Eames Gagnon | Gaffer |
Daniel Goyens | Best Boy Lighting Technician |
Marc Hénaut | Lighting Technician |
Monico Caballero Moreno | Lighting Technician |
Jean-Nicolas Barron | Lighting Technician |
Stephen Goyens | Lighting Technician |
Sébastien Lauzon | Lighting Technician |
Réal Saulnier | Generator Operator |
Jean-Charles Claveau | Set Decoration |
Léa-Valérie Létourneau | Set Decoration |
Gina Arganese | Assistant Decorator |
Marie-Ève Joncas | Assistant Decorator |
Jacques Rajotte | Set Decorating Coordinator |
Céline Lampron | Set Designer |
Isabelle Côté | Graphic Designer |
Simone Leclerc | Property Master |
Olivier Proulx | Assistant Property Master |
Bruno La Haye | On Set Key Props |
Sarah-Rose Buchanan | On Set Props |
Marc Labrie | On Set Dresser |
Julie Baumann | Set Dresser |
Francis Boucher | Set Dresser |
Patrick Boulianne | Set Dresser |
Jean-Jacques Bourdages | Set Dresser |
Narcisse Brochu-Beauchemin | Set Dresser |
Stéphane Daoust | Set Dresser |
Patrice Delvaux | Set Dresser |
Loïc Le Jossec | Set Dresser |
Martin Lussier | Set Dresser |
Francis Morin | Set Dresser |
Jason Nardella | Set Dresser |
Joakim Rivest-Girard | Set Dresser |
Eduardo Santibanez | Set Dresser |
Genevieve Ferderber | Art Department Coordinator |
Éve Christin-Cuerrier | Researcher |
Christian Corvellec | Lead Painter |
Jean Déry | Scenic Artist |
Hélène Lemieux | Scenic Artist |
Véronique Paquet | Scenic Artist |
Hendrik Van Woudenberg | Scenic Artist |
Etienne Quellette | Painter |
Réal Hamel | Picture Car Coordinator |
Éric Brais | Picture Car Coordinator |
Maude Beaunoyer | Assistant Picture Car Coordinator |
Josée Juteau | Animal Wrangler |
Catherine Filion-Villeneuve | Costume Coordinator |
Catherine Gélinas | Key Costumer |
Julie Amyot | Costumer |
Raphaël Thibodeau | Costumer |
Jimmy Vidas | Costumer |
Sabrine Canuel | Costumer |
Jae Eun Shim | Seamstress |
Joan Patricia Parris | Key Makeup Artist |
Nancy Ferlatte | Makeup Artist |
Lola Dupont | Extras Makeup Artist |
Sabrina Trudel | Assistant Makeup Artist |
Michelle Côté | Key Hairdresser |
Jean Scarabin | Hairstylist |
Marie-Josée Beaudet | Hairstylist |
Joanne Baril | Extras Dresser |
Victoria Wood | Wigmaker |
Alan D'Angerio | Hair Designer |
Claude La Haye | Sound Mixer |
Francis Péloquin | Boom Operator |
Brigitte St-Onge | Unit Manager |
Benoit Thériault | Assistant Unit Manager |
Jonathan Lecot | Set Production Assistant |
Maude St-Jean | Back-up Set Production Assistant |
Martin Roy | Truck Production Assistant |
Christian Rollin | Back-up Truck Production Assistant |
Remy Costard | Production Assistant |
Louis Courtemanche | Production Assistant |
Pierre Demers | Production Assistant |
Laurence Francoeur | Production Assistant |
Sylvain Savard | Production Assistant |
Sylvain Tremblay | Set Runner |
Michel Saule | Base Camp Operator |
Marie-Claude Bélisle | Assistant Location Manager |
Isabelle Day | Assistant Location Manager |
Aïcha Raïhani | Assistant Location Manager |
Béatrice Leclerc | Assistant Location Manager |
Sara Al Sarraf | Location Scout |
Hervé Misserey | Location Scout |
Cody Airth-Fisher | Additional Production Assistant |
Marie-Christine Cormier | Additional Production Assistant |
Aminata Diakité | Additional Production Assistant |
Anthony Groulx | Additional Production Assistant |
Jonathan Gutierrez | Additional Production Assistant |
Claudie-Ann Landry | Additional Production Assistant |
Anne-Sophie Leblanc | Additional Production Assistant |
Alexandra Moses | Additional Production Assistant |
Sébastien Paquet | Additional Production Assistant |
Guillaume Sauvageau | Additional Production Assistant |
Kevin St-Marseille | Additional Production Assistant |
Alain Caporicci | Transportation Coordinator |
Hugo Tardif | Specialized Driver |
Hélène Édmond | Specialized Driver |
Tania Veri | Cast Driver |
Roger Vaillancourt | Cast Driver |
Éric Bourdeau | Set Medic |
Yves Thauvette | Set Medic |
Pierre Dallaire | Security |
André Di Paolo | Security |
Alain Gauthier | Security |
Jocelyn Gouin | Security |
Denis Houle | Security |
Didier Communaux | Driver |
Denis Giroux | Driver |
Bernard Guay | Driver |
Jon Prévost | Driver |
Gerry Prévost | Driver |
Éric Paré | Driver |
Stéphane Hamel | Specialized Driver |
Victor Lafond | Specialized Driver |
Éric Martel | Specialized Driver |
Tasso Mathiopoulos | Specialized Driver |
Richard Noreau | Specialized Driver |
Martin Patrice | Specialized Driver |
Serge Pominville | Specialized Driver |
Martin Ruiz | Specialized Driver |
Rhiannon Colley | Craft Service |
Ricki-Ann Jones | Assistant Craft Service |
Steeve Bouchard | Production Accountant |
Edith Plourde | Assistant Accountant |
Johanne Caporicci | Assistant Accountant |
Lisa Diallo | Additional Third Assistant Director |
Elzbieta Miszkurka | Additional Third Assistant Director |
Isabelle Day | Actor's Assistant |
Marie-Éve Quilicot | Choreographer |
Brigitte Poupart | Choreographer |
Rick Cranford | Script Coordinator |
Geneviève Côté | Production Secretary |
Annie Morin | Production Secretary |
Sarah Roy-Durocher | Post Production Coordinator |
Myriam Boileau | Assistant Editor |
Robbie O'Farrell | Online Editor |
Dave Hughes | Colorist |
Jérôme Cloutier | Additional Colorist |
Chris McLoughlin | Title Graphics |
Chris McLoughlin | Visual Effects Compositor |
John Kennedy | Visual Effects Compositor |
Manus Goan | Visual Effects Compositor |
Roberto Lobel | Digital Intermediate |
Rafael Yamin Ronzani | Digital Intermediate |
Amélie St-Pierre | Digital Intermediate |
Fionn Higgins | Sound Supervisor |
Harry Platford | Dialogue Editor |
Andrew Kirwan | Sound Effects Editor |
Juan Álvarez Fernández | Assistant Sound Editor |
Victor Bernardo | Assistant Sound Editor |
Colm Finnegan | Foley Recording Engineer |
Eoghan McDonnell | Foley Artist |
Morgan Carparelli | Foley Editor |
Martin Léon | Music Arranger |
Martin Léon | Orchestrator |
Alexis Dumais | Music Arranger |
Philippe Gatien | Music Arranger |
Philippe Gatien | Orchestrator |
Amélie Lamontagne | Musician |
Mélanie Bélair | Musician |
Edith Fitzgerald | Musician |
Chantal Bergeron | Musician |
Sarah Martineau | Musician |
Ligia Paquin | Musician |
Camille Paquette-Roy | Musician |
Sheila Hannigan | Musician |
Mathieu Désy | Musician |
Marie-Michèle Beausoleil | Musician |
Marilène Provencher-Leduc | Musician |
Guillaume Bourque | Musician |
Jean-François Normand | Musician |
Mary Chalk | Musician |
David Carbonneau | Musician |
Jocelyn Veilleux | Musician |
Eugenio "Kiko" Osorio | Musician |
Olivier Salazar | Musician |
Richard Irwin | Musician |
Alexis Dumais | Musician |
Martin Léon | Music Director |
Martin Léon | Musician |
Ghyslain Luc Lavigne | Score Engineer |
François Arbour | Scoring Mixer |
Mary Ramos | Music Consultant |
Catherine Kidd | Poem |
Maia Donnelly | Stand In |
Lorraine Nadon | Stand In |
Luc Déry | Producer |
Kim McCraw | Producer |