Sylvester Stallone als Deke DaSilva | |
Billy Dee Williams als Matthew Fox | |
Rutger Hauer als Wulfgar | |
Lindsay Wagner als Irene | |
Persis Khambatta als Shakka | |
Nigel Davenport als Peter Hartman | |
Hilarie Thompson als Pam | |
Joe Spinell als Lt. Munafo | |
Walter Mathews als Commissioner | |
E. Brian Dean als Sergeant | |
Caesar Cordova als Puerto Rican Proprietor | |
Charles Duval als Dr. Ghiselin | |
Tony Munafo als Big Mike | |
Howard Stein als Disco Manager | |
Tawn Christian als Disco Hostess | |
Jamie Gillis als Designer | |
Luke Reilly als Conductor | |
Yvette Hawkins als Mrs. Ntembwe | |
Einar Perry Scott als Mr. Sostrom | |
Erle Bjornstad als Mrs. Sostrom | |
Jacques Roux als French Ambassador | |
Clebert Ford als Nigerian Ambassador | |
Avind Harum als Swedish Ambassador | |
Obaka Adedunyo als Mr. Ntembwe | |
Corine Lorain als Suzanne Marigny | |
Jean-Pierre Stewart als Rene Marigny | |
Thomas Rosales Jr. als Ripper | |
John Shamsul Alam als Ripper | |
José Angel Santana als Ripper | |
Patrick Fox als Reporter | |
John Cianfrone als Mugger - Central Park | |
Tim Marquart als Mugger - Central Park | |
Tony Maffatone als Mugger - Central Park | |
Tom Degidon als Immigration Officer | |
Rita Tellone als Brunette | |
Al Cerullo als Helicopter Pilot | |
Karl A. Wickman als Helicopter Pilot | |
Cliff Cudney als A.T.A.C. Man | |
Joe Dabenigno als A.T.A.C. Man | |
Steve Dash als A.T.A.C. Man | |
John Devaney als A.T.A.C. Man | |
Paul Farentino als A.T.A.C. Man | |
Randy Francklan als A.T.A.C. Man | |
Roger Caine als A.T.A.C. Man | |
Richard Noyce als A.T.A.C. Man | |
Dar Robinson als A.T.A.C. Man | |
Judee Wales als A.T.A.C. Man | |
Luke Walter als A.T.A.C. Man | |
Zoya Leporska als Subway Hostage | |
Brian Osborne als Orchard | |
Robert Pugh als Kenna | |
Catherine Mary Stewart als Sales Girl | |
Frederick Treves als Chief Police Inspector | |
Sue Vanner als Girl at Party - London | |
Gerard Murphy als Detective Mooney (uncredited) | |
Billie Perkins als Terrified Subway Woman (uncredited) |
Bruce Malmuth | Director |
David Shaber | Writer |
Keith Emerson | Music |
Paul Sylbert | Story |
James A. Contner | Cinematography |
Stanford C. Allen | Editor |
Christopher Holmes | Editor |
Cis Corman | Casting |
Peter S. Larkin | Production Design |
Frederic C. Weiler | Set Decoration |
Fern Buchner | Makeup Artist |
Fred J. Brown | Supervising Sound Editor |
Bub Asman | Sound Effects Editor |
Michele Sharp | Sound Effects Editor |
Mel Metcalfe | Sound Recordist |
Darren T. Holmes | Assistant Editor |
Virginia Katz | Assistant Editor |
Hank Muller | Assistant Camera |
Dick Smith | Makeup Artist |
Bob DeMora | Costume Designer |
John Falabella | Costume Designer |
Mike Wise | Executive Producer |
Franklin R. Levy | Executive Producer |
Martin Poll | Producer |
Dar Robinson | Stunt Coordinator |
Victoria Vanderkloot | Stunts |
Tony Farentino | Stunts |
Cliff Cudney | Stunts |
Tony Maffatone | Stunts |
Zoya Leporska | Stunts |
Joseph P. Reidy | Second Assistant Director |