Catherine Zeta-Jones als Kate | |
Aaron Eckhart als Nick | |
Abigail Breslin als Zoe | |
Patricia Clarkson als Paula | |
Jenny Wade als Leah | |
Bob Balaban als Therapist | |
Brían F. O'Byrne als Sean | |
Lily Rabe als Bernadette | |
Eric Silver als John | |
Arija Bareikis als Christine | |
Zoë Kravitz als Charlotte | |
John McMartin als Mr. Peterson | |
Celia Weston als Mrs. Peterson | |
Matthew Rauch als Ken | |
Katherine Sigismund als Ken's Wife | |
Dearbhla Molloy als Anna | |
Stephanie Berry als School principal Ellen Parker |
Scott Hicks | Director |
Susan Cartsonis | Executive Producer |
Kerry Heysen | Producer |
Bruce Berman | Executive Producer |
Philip Glass | Music |
Sandra Nettelbeck | Original Story |
Stuart Dryburgh | Director of Photography |
Melissa Toth | Costume Design |
Sergio Aguero | Producer |
Carol Fuchs | Screenplay |
Pip Karmel | Editor |
Barbara Ling | Production Design |
Ronna Kress | Casting |
John Bissell | Music Supervisor |
Mari-Jo Winkler | Co-Producer |
Mari-Jo Winkler | Unit Production Manager |
Jeffrey Wetzel | First Assistant Director |
Peter Soldo | Second Assistant Director |
G. A. Aguilar | Stunt Coordinator |
Kacie Borrowman | Stunts |
Jodi Michelle Pynn | Stunts |
Keith Siglinger | Stunts |
Samantha MacIvor | Stunts |
Erica Kay | Production Supervisor |
W. Steven Graham | Art Direction |
Marion Kolsby | Assistant Art Director |
Edward Pisoni | Assistant Art Director |
Leslie E. Rollins | Set Decoration |
Christine Moosher | Assistant Set Decoration |
Erik Knight | Art Department Coordinator |
Dave Weinman | Leadman |
Chris Vogt | Set Dresser |
Eric Lewin | Set Dresser |
Joseph DeLuca | Set Dresser |
Wayne Brackett | Set Dresser |
Brian Mannain | Set Dresser |
Julio Daniel Rodriguez | Set Dresser |
Edward A. Ioffreda | Graphic Designer |
Christine Wilson | Script Supervisor |
Bruce MacCallum | "A" Camera Operator |
Stephen Consentino | "B" Camera Operator |
Stephen Consentino | Steadicam Operator |
Carlos O. Guerra | First Assistant "A" Camera |
Tim Metivier | First Assistant "B" Camera |
Sebastián Almeida | Second Assistant "A" Camera |
Braden Belmonte | Second Assistant "B" Camera |
Anne Carson | Camera Loader |
Joel Holland | Video Assist Operator |
T.J. O'Mara | Production Sound Mixer |
Dan Paikin | Boom Operator |
Kim Maitland | Cableman |
Diana Burton | Property Master |
Todd Kleitsch | Key Makeup Artist |
Marjorie Durand | Makeup Artist |
Cindy J. Williams | Makeup Artist |
Jerry DeCarlo | Key Hair Stylist |
Jacqueline Payne | Hairstylist |
Karyn Huston | Hairstylist |
Elisabeth Fry | Makeup & Hair |
Joy Ellison | Dialect Coach |
Daniela Barbosa | Second Second Assistant Director |
Kirstin Liu | Production Secretary |
Tamara Bally | Production Accountant |
Judy Pursley | Assistant Accountant |
Leah Katznelson | Assistant Costume Designer |
Deirdre N. Williams | Costume Supervisor |
Benjamin Wilson | Costume Supervisor |
Arlynn Abseck | Costumer |
Cara Borrelli | Costumer |
Stev Taylor | Costumer |
Stephanie Biear | Seamstress |
Gene Engels | Chief Lighting Technician |
John Milcetic | Assistant Chief Lighting Technician |
Francis J. McBride | Rigging Gaffer |
George Patsos | Key Grip |
Gus Magalios | Best Boy Grip |
Keith Bunting | Dolly Grip |
Louis Sabat | Dolly Grip |
Billy Patsos | Key Rigging Grip |
Steven Kirshoff | Special Effects Supervisor |
Fred Buchholz | Special Effects Coordinator |
Jean Chien | Location Manager |
Courtney Bright | Casting Associate |
Chelsea Watson | Casting Assistant |
Barbara McNamara | Extras Casting |
Frances Fiore | Unit Publicist |
David Lee | Still Photographer |
Cecilia Cardwell | Studio Teacher |
Kenneth Nelson | Construction Coordinator |
Roland Brooks | Charge Scenic Artist |
Jim Buckman | Transportation Captain |
Robert Buckman | Transportation Co-Captain |
Sylvia Walker Wilson | Post Production Supervisor |
David Birrell | First Assistant Editor |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Glenn Newnham | Supervising Sound Editor |
Glenn Newnham | Supervising Sound Effects Editor |
Livia Ruzic | Dialogue Editor |
Livia Ruzic | ADR Editor |
Andrew Neil | Sound Re-Recording Mixer |
Roger Savage | Sound Re-Recording Mixer |
Andrew Neil | Sound Effects Editor |
Steve Burgess | Foley Recordist |
Steve Burgess | Foley Editor |
Mario Vaccaro | Foley Artist |
Chris Goodes | Sound Assistant |
Bruce Emery | Dolby Consultant |
Marty Pepper | Digital Intermediate Colorist |
Marty Pepper | Visual Effects |
Suzana Peric | Music Editor |