Rea Lest als Liina | |
Jörgen Liik als Hans / Snowman (voice) | |
Arvo Kukumägi als Rein | |
Heino Kalm als Sander | |
Meelis Rämmeld als Jaan | |
Katariina Unt als Luise | |
Taavi Eelmaa als Ints | |
Dieter Laser als Baron | |
Jette Loona Hermanis als Baroness | |
Jaan Tooming als Devil | |
Klara Eighorn als Witch | |
Ene Pappel als Imbi | |
Enn Lillemets als Ärni | |
Sepa Tom als Endel | |
Tiina Keeman als Rosalie | |
Heino Paljak als Pastor | |
Ilmar Meos als Ancestral Spirit | |
Aare Lutsar als Ancestral Spirit | |
Mari Abel als Liina's Mother's Ghost | |
Aire Koop als Hans's Mother's Ghost | |
Jonathan Peterson als Young Man in Gondola | |
Linda Porkanen als Lady in Gondola | |
Maria Aua als Plague | |
Mart Laoväli als Timofei | |
Jaak Juhkam als Tradesman | |
Aksella Liimets als Old Baroness | |
Ado Tikerpäe als Gondolier | |
Joshua Albano als Young Man in Gondola (voice) | |
Sally Mometti als Lady in Gondola (voice) | |
Karin Moog als Baroness (voice) | |
Linnar Priimägi als Kratt Joosep (voice) | |
Margus Prangel als 3-legged Kratt (voice) / Tradesman (voice) | |
Ester Kuntu als Plague (voice) |
Rainer Sarnet | Writer |
Rainer Sarnet | Director |
Katrin Kissa | Producer |
Jaagup Roomet | Production Design |
Ellen Havenith | Co-Producer |
Łukasz Dzięcioł | Co-Producer |
Liisi Põllumaa | Makeup Artist |
Jarosław Kamiński | Editor |
Jacaszek | Original Music Composer |
Matis Mäesalu | Production Design |
Mart Taniel | Director of Photography |
Jaanus Vahtra | Costume Design |
Andrus Kivirähk | Novel |
Anna Kieszczyńska | Makeup Artist |
Olger Bernadt | Sound Recordist |
Kristjan Kurm | Sound Recordist |
Marco Vermaas | Sound Designer |
Marco Vermaas | Sound Re-Recording Mixer |
Jack Kuiper | Visual Effects Producer |
Luuk Meijer | Visual Effects Supervisor |
Taivo Tenso | Gaffer |
Jaanus Orgusaar | Creature Design |
Kadri Kask | First Assistant Director |
Helen Valkna | First Assistant Director |
Salme-Riine Uibo | Casting |
Liina Prii | Casting |
Maario Masing | Production Manager |
Lili Pilt | Production Manager |
Andres Arro | Production Manager |
Kristjan Pütsep | Location Manager |
Mart Saar | Location Manager |
Mait Mäekivi | "B" Camera Operator |
Enn Lillemets | ADR & Dubbing |
Janek Sarapson | ADR & Dubbing |
Karl Laumets | ADR & Dubbing |
Kersti Kilp | ADR & Dubbing |
Markus Habakukk | ADR & Dubbing |
Meelis Rondo | ADR & Dubbing |
Saara Nüganen | ADR & Dubbing |
Kalju-Karl Kivi | Animation |
Juhan Malmstein | Set Dresser |
Mattias Veermets | First Assistant Camera |
Sten-Johan Lill | "B" Camera Operator |
Mait Mäekivi | Second Unit Director of Photography |
Sten-Johan Lill | Second Unit Director of Photography |
Ivar Taim | Clapper Loader |
Aivo Rannik | Clapper Loader |
Indrek Pajuste | Aerial Director of Photography |
Meinar Mäesalu | Set Dresser |
Tõnis Tallermaa | Set Dresser |
Imre Paabo | Set Dresser |
Janno Jürgens | Set Dresser |
Lennart Feldbach | Set Dresser |
Peep Rooks | Set Dresser |
Allar Sild | Set Dresser |
Kári Hrafn Arason | Set Dresser |
Taavi Aavik | Set Dresser |
Toivo Sakk | Carpenter |
Juho Kokamägi | Carpenter |
Raina Tamm | Wigmaker |
Enar Tarmo | Stunt Coordinator |
Roman Neso Laupmaa | Stunts |
Sulev Süld | Stunts |
Einari Talviste | Stunts |
Kaur Kivilo | Stunts |
Armin Altorf | Pyrotechnician |
Hannes Närep | Pyrotechnician |
Jan Viljus | Visual Effects Supervisor |
Tom Nestelaar | Foley Recordist |
Laura Solleveld | Boom Operator |
Marcel Huibers | ADR Editor |
Evelien van der Molen | Sound Effects Editor |
Miron Kundzicz | Assistant Editor |
Paweł Budzisz | Gaffer |
Kristian Miilen | Boom Operator |
Harmo Kallaste | ADR Recordist |
Matis Rei | Sound |
Lili Pilt | Translator |
Pearu Helenurm | Translator |
Daniele Monticelli | Translator |
Rauno Linnamäe | Special Effects |
Ranno Kallas | Special Effects |
Martin Randalu | Special Effects |
Kristjan Pütsep | Special Effects |
Mattias Veermets | Focus Puller |
Ivar Taim | Second Assistant Camera |
Aivo Rannik | Second Assistant Camera |
Rein Pruul | First Assistant Camera |
Rui Dias | Assistant Grip |
Pärtel Tall | Animation |
Roman Kuznetsov | Animation |
Olari Lass | Animation |
Aadu Lambot | Animation |
Tõnis Jürgens | Animation |
Ave Kuik | Key Costumer |
Karin Tetsmann | Property Master |
Mait Eerik | Animation |
Ronnie van der Veer | Foley Artist |
Jan Andresson | Boom Operator |
Alis Mäesalu | Assistant Location Manager |
Vallo Hansen | Assistant Location Manager |
Markus Langi | Assistant Location Manager |
Ott Tiigirand | Best Boy Electrician |
Henri Savitski | Best Boy Electrician |
Jekaterina Abramova | Electrician |
Sanna Maria Rink | Electrician |
Aleksandrs Okonovs | Electrician |
Janar Hakk | Electrician |
Maksim Podolski | Dolly Grip |
Karl-Jonatan Karits | Assistant Grip |
Karin Tetsmann | Assistant Production Design |
Asko Linno | Standby Property Master |
Asko Linno | Assistant Production Design |
Taivo Müürsepp | Prop Maker |
Leenamari Pirn | Prop Maker |
Ain Austa | Prop Maker |
Ketlin Kütt | Costume Assistant |
Edith Karlson | Costume Assistant |
Annely Pahman | Costume Assistant |
Sigrit Villido | Assistant Makeup Artist |
Liine Kiintok | Assistant Makeup Artist |
Anu Konze | Makeup Department Head |
Robil Rahantoeknam | Sound Recordist |
Amrita Kraakman | Post Production Coordinator |
Marcel Huibers | Dialogue Editor |
Roy Hoes | Digital Compositor |
David van Heeswijk | Digital Compositor |
Timo Aaldriks | Digital Compositor |
Bart Otto | Digital Compositor |
Maria Peralta Ramos | Digital Compositor |
Channah van Croonenborg | Digital Compositor |
Jorrit Schulte | Digital Compositor |
Malon van der Toorn | Digital Compositor |
Raphael El Khaddar | 3D Artist |
Magdalena Malisz | Production Manager |
Michał Śliwkiewicz | Location Manager |
Małgorzata Bereźnicka | Assistant Production Manager |
Małgorzata Bereźnicka | Post Production Coordinator |
Artur Zwierzchowski | Underwater Director of Photography |
Karolina Foltyn | Script Supervisor |
Aleksander Pałasiński | Focus Puller |
Lukasz Brzozowy | Assistant Camera |
Bartosz Lewandowski | Assistant Camera |
Marcin Wojtaszewski | Electrician |
Emil Kalus | Electrician |
Katarzyna Lipińska | Key Costumer |
Marek Spychała | Construction Manager |
Julia Bogusławska | Executive Producer |
Zofia Syroka | Post Production Assistant |
Michał Herman | Color Grading |
Jan Viljus | Post Production Coordinator |
Gabriela Urm | Still Photographer |
Tarmo Virves | Still Photographer |
Juhan Helde | Driver |
Meelis Saar | Driver |
Rein Kork | Driver |
Wojciech Gaszewski | Driver |
Deszko Tanev | Driver |
Jan Piątkowski | Driver |
Mihkel Notta | Video Assist Operator |
Siim Kaarel Saluri | Jimmy Jib Operator |
Zoltan Horkai | Animal Wrangler |
Jorn Mooij | Accountant |
Rozemarijn In 't Veld | Script Consultant |
Jenny van Son | Visual Effects Technical Director |
Kristi Vaidla | Accountant |
Joanna Sobowiec-Jamioł | Vocals |
Kamil Rutkowski | Digital Intermediate |
Stefan Wesołowski | Musician |
Margit Vremmert | Consulting Accountant |
Margus Tamm | Graphic Designer |
Jędrzej Sablinski | Post Production Producer |
Rafał Golis | Post Production Producer |
Ivar Taim | Steadicam Operator |
Peter Ivanyi | Animal Wrangler |