Laura Dern als Miss Riley | |
Jake Gyllenhaal als Homer Hickam | |
Chris Owen als Quentin Wilson | |
Chris Cooper als John Hickam | |
William Lee Scott als Roy Lee | |
Chad Lindberg als O'Dell | |
Natalie Canerday als Elsie Hickam | |
Elya Baskin als Ike Bykovsky | |
Chris Ellis als Principal Turner | |
Scott Thomas als Jim Hickam | |
Randy Stripling als Leon Bolden | |
Courtney Cole-Fendley als Dorothy Platt | |
David Dwyer als Jake Mosby | |
Terry Loughlin als Mr. Dantzler | |
Kaili Hollister als Valentine Carmina | |
David Copeland als Coach Gainer | |
Don Henderson Baker als Jensen | |
Tom Kagy als Lenny | |
Donald Thorne als Trooper One | |
Justin Whitsett als Kid | |
Larry Rue als Neighbor | |
Neva Howell als Neighbor | |
Terry Nienhuis als Neighbor | |
Brady Coleman als Anderson | |
Rick Forrester als Roper | |
Terrence Gibney als Basil Thorpe | |
Doug Swander als Corvette Guy | |
Keeli Hale Kimbro als Corvette Girl | |
Mark Jeffrey Miller als Vernon | |
Blaque Fowler als Reverend | |
Don Tilley als Rescue Worker | |
Rockford Davis als Chemistry Teacher | |
John Bennes als Doctor | |
Jonathan Fawbush als Barney | |
Larry Black als Fred Smith | |
Frank Schuler als Moonshiner | |
Tommy Smeltzer als Man at Mine | |
Charles Lawlor als Miner | |
Tom Turbiville als Miner | |
Ida Ginn als Quentin's Mom | |
Richard Lumpkin als Judge at Welch | |
Mark W. Johnson als Union Official | |
Don Taylor als Union Official | |
Don G. Campbell als Mr. Morris | |
Liz Byler als Ivy League Girl | |
Bradford Ryan Lund als Ivy League Boy | |
Frank Hoyt Taylor als Judge at Indy | |
Dave Hager als Head Judge | |
Ray Elder als Tom Webster | |
Andy Stahl als Jack Palmer | |
Joe Digaetano als Wernher Von Braun | |
Thomas Taylor als Miner in Elevator | |
David Ducey als Man in Crowd | |
Jenny Patterson als Nurse | |
O. Winston Link als Locomotive Engineer |
Lewis Colick | Screenplay |
Joe Johnston | Director |
Larry J. Franco | Producer |
Julie D'Antoni | Production Office Assistant |
Nancy Foy | Casting |
Marc Sternberg | Executive Producer |
Barry Robison | Production Design |
Betsy Cox | Costume Design |
Peter Cramer | Executive Producer |
Robert Dalva | Editor |
Chris L. Spellman | Set Decoration |
Homer H. Hickam Jr. | Book |
Mark Isham | Original Music Composer |
Julie Callihan | Makeup Artist |
Leigh Ann Yandle | Makeup Artist |
Tony Fanning | Art Direction |
Lynn Barber | Makeup Supervisor |
Fred Murphy | Director of Photography |
Charles Gordon | Producer |
Mike Smith | Stunts |
Zane Weiner | Unit Production Manager |
Betsy Magruder | First Assistant Director |
Jonathan McGarry | Second Assistant Director |
Andrew Menzies | Assistant Art Director |
William G. Davis | Set Designer |
Alan Hook | Set Designer |
Mary H. Ellis | Production Sound Mixer |
Joe Digaetano | Special Effects Supervisor |
Gloria Belz | Key Makeup Artist |
Bill 'Splat' Johnson | Special Effects Makeup Artist |
Susan Mills | Key Hair Stylist |
Beka Wilson | Hairstylist |
Michealle Vanderpool | Hairstylist |
Jim Mitchell | Visual Effects Supervisor |
Mark S. Miller | Visual Effects Producer |
Howell Gibbens | Supervising Sound Editor |
Elizabeth Kenton | Supervising ADR Editor |
Thomas A. Carlson | Music Editor |
Joe E. Rand | Music Editor |
Terry Arthur | Rigging Grip |
Russell Towery | Stunts |
John Fagan | Stunts |
Jeff Galpin | Stunts |
Cliff Cudney | Stunt Coordinator |
David Brian Martin | Stunt Double |
Robert Vazquez | Stunts |
Brenda K. Wachel | Script Supervisor |