Colin Hanks als Shaun Brumder | |
Jack Black als Lance Brumder | |
Schuyler Fisk als Ashley | |
Catherine O'Hara als Cindy Beugler | |
John Lithgow als Bud Brumder | |
Mike White als Mr. Burke | |
Lily Tomlin als Charlotte Cobb | |
Chevy Chase als Principal Harbert | |
George Murdock als Bob Beugler | |
Carly Pope als Tanya | |
Natasha Melnick als Katie | |
Kyle Howard als Arlo | |
Bret Harrison als Lonny | |
R.J. Knoll als Chad | |
Lillian Hurst als Lupe | |
Leslie Mann als Krista | |
Garry Marshall als Arthur Gantner | |
Dana Ivey als Vera Gantner | |
Harold Ramis als Don Durkett | |
David Doty als Public Safety | |
Monica Keena als Gretchen | |
Jane Adams als Mona | |
Nat Faxon als Kip | |
Olivia Rosewood als Dana | |
Lizzy Caplan als Party Girl | |
Kevin Kline als Marcus Skinner (uncredited) | |
Ben Stiller als Firefighter (uncredited) | |
Alexandra Breckenridge als Anna | |
Tom Kenny als SpongeBob SquarePants / Gary (voice) (archive footage) | |
Fran Kranz als Shane Brainard |
Jake Kasdan | Director |
Scott Rudin | Producer |
Michael Andrews | Original Music Composer |
Greg Gardiner | Director of Photography |
Tara Timpone | Editor |
David Gale | Producer |
Mary Vernieu | Casting |
Anne McCarthy | Casting |
Felicia Fasano | Casting |
Manish Raval | Music Supervisor |
Tom Wolfe | Music Supervisor |
Debra McGuire | Costume Design |
Gary Frutkoff | Production Design |
Adam Schroeder | Executive Producer |
Herb Gains | Executive Producer |
Van Toffler | Producer |
Scott Aversano | Producer |
Gregg Smrz | Stunt Coordinator |
Anne Fletcher | Choreographer |
Herb Gains | Unit Production Manager |
Carey Dietrich | First Assistant Director |
Seth Edelstein | Second Assistant Director |
Peter McKernan | Pilot |
Sara Flamm | Production Supervisor |
Chris L. Spellman | Set Decoration |
Aaron Pazanti | Camera Operator |
Aaron Pazanti | Steadicam Operator |
Chris Goss | "B" Camera Operator |
Jacqueline R. Clay | Script Supervisor |
Keith A. Wester | Sound Mixer |
Timothy P. Salmon | Boom Operator |
Michael Herron | Video Assist Operator |
Robert Grieve | Supervising Sound Editor |
Joel Shryack | Supervising Sound Editor |
Patrick Cyccone Jr. | Sound Re-Recording Mixer |
Todd Orr | Sound Re-Recording Mixer |
Drew Webster | Sound Recordist |
Chris Morley | Chief Lighting Technician |
Deana Albers | Property Master |
Parker Swanson | Assistant Property Master |
Joe Digaetano | Special Effects Coordinator |
Curtis Collins | Location Manager |
Mark Weissenfluh | Leadman |
Kristen Gassner | Set Dresser |
Nashon Petrushkin | Set Dresser |
Sean Ginevan | Set Dresser |
Daniel Grant North | Costume Supervisor |
Winifred Clements | Costumer |
Joseph T. Mastrolia | Costumer |
Katrina Mastrolia | Costumer |
Lisa Layman | Makeup Artist |
Laverne Caracuzzi | Assistant Makeup Artist |
Gloria Ponce | Hairstylist |
Violet Ortiz | Assistant Hairstylist |
Adam Khalid | Art Department Coordinator |
Jennifer Corey | Production Coordinator |
Catherine H. Vlasuk | Assistant Production Coordinator |
Cassandra Butcher | Unit Publicist |
Gemma La Mana | Still Photographer |
Barbara Delpuech | Dialogue Editor |
Valerie Davidson | Foley Editor |
Dan Blazi | Assistant Sound Editor |
Sarah Monat | Foley Artist |
Robin Harlan | Foley Artist |
Vince Nicastro | Foley Artist |
Randy Singer | Foley Mixer |
Bob Baron | ADR Mixer |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Tom Kramer | Music Editor |
Steven Schwartz | Set Designer |
Len Morganti | Storyboard Artist |
Brian Markey | Construction Coordinator |
Ramsey Smith | Construction Foreman |
Jason Vanover | Greensman |
Wayne Nelson | Transportation Coordinator |
Fulton 'Greg' Gilson | Transportation Captain |
Michael J. McAlister | Visual Effects Supervisor |
Paul Taglianetti | Visual Effects Producer |
David Robinson | Visual Effects Coordinator |
Ted Andre | Digital Compositor |
Jason Piccioni | Digital Compositor |
Paul Howarth | Visual Effects Editor |
Jim Passon | Color Timer |
Mary Nelson-Duerrstein | Negative Cutter |
Andy Potvin | Dolby Consultant |
Randall Balsmeyer | Title Designer |
John Toll | Additional Photography |
Jeannie Epper | Stunts |
Rick Avery | Stunts |
Denney Pierce | Stunts |
Janet Brady | Stunts |
Gary Dionne | Stunts |
Richard E. Butler | Stunts |
Tanner Gill | Stunts |
Keii Johnston | Stunt Driver |
Jacob Chambers | Stunts |
William Morts | Stunts |
Daniel T. O'Brien | Stunt Double |
Harry O'Connor | Stunts |
Brock Little | Stunts |
Lee Smith | Stunts |
Al Goto | Stunts |
Paul E. Short | Stunts |
Jim Stephan | Stunts |
Darlene Ava Williams | Stunt Double |
Lane Leavitt | Stunts |
Sean Graham | Stunts |
Troy Waters | Utility Stunts |
Larry M. Shorts | Utility Stunts |
Lars Knudsen | Executive Assistant |
Mike White | Writer |