Sandra Bullock als 'Calamity' Jane Bodine | |
Anthony Mackie als Ben | |
Billy Bob Thornton als Pat Candy | |
Zoe Kazan als LeBlanc | |
Scoot McNairy als Buckley | |
Ann Dowd als Nell | |
Joaquim de Almeida als Castillo | |
Reynaldo Pacheco als Eddie | |
Dominic Flores als Hugo | |
Louis Arcella als Rivera | |
Octavio Gómez Berríos als Pepe | |
Luis Chávez als Abraham | |
Jim Gleason als US Ambassador | |
Candice Harrison als Protestor | |
Carmela Zumbado als Female American Reporter | |
Erick Chavarria als Devil Mask Man | |
Dan Hewitt Owens als American IMF Man #1 | |
Nina Leon als Rivera Reporter | |
Gino Galento als Castillo Junior's Staff | |
Sam Medina als Film Crew (uncredited) |
Peter Straughan | Screenplay |
Stuart M. Besser | Executive Producer |
Colin Patton | Editor |
David Gordon Green | Director |
Nina Wolarsky | Executive Producer |
Richard A. Wright | Production Design |
Sandra Bullock | Executive Producer |
George Clooney | Producer |
Grant Heslov | Producer |
Luis López-Baquero | Art Direction |
César Morón | Art Direction |
Maggie Martin | Set Decoration |
Tim Orr | Director of Photography |
David Wingo | Original Music Composer |
Mónica Monserrate | Set Decoration |
Jenny Eagan | Costume Design |
Rodrigo Bellott | Casting |
Alexa L. Fogel | Casting |
Kelly Curley | Supervising Art Director |
John Williams | Casting |
Alice Alward | Art Department Coordinator |
Karmen Leech | Casting |
Griselle Torres | Costume Design |
Robert J. Carlyle | Construction Coordinator |
Luis F. Aguilar | Construction Coordinator |
Randall S. Coe | Construction Coordinator |
Emily Burka | Hairstylist |
Daniel Rivera | Electrician |
Gabriel Padilla | Gaffer |
King Lanaux | Rigging Grip |
Stacy Kelly | Makeup Department Head |
Zachary Blosser | Camera Loader |
Matthew A. Petrosky | Camera Operator |
Walter 'Bud' Scott | Key Grip |
Angel Pastrana | Best Boy Grip |
Gustavo Accetta | Electrician |
Patti Perret | Still Photographer |
Tony Muller | Assistant Grip |
Ramón Vázquez | Best Boy Electric |
Cesar Marrero Sr. | First Assistant "C" Camera |
Marayda Cabrera | First Assistant Camera |
Adam Gaeta | Key Hair Stylist |
Justin Kursinsky | Electrician |
Tony Ward | Hair Department Head |
Miia Kovero | Hairstylist |
Jimmy E. Jensen | First Assistant "A" Camera |
Donald Roth | Rigging Grip |
David J. Frederick | Second Unit Director of Photography |
Orlando Kangry Perez | Key Rigging Grip |
Pete Chiaramonte | Lighting Technician |
Miguel Baerga | Techno Crane Operator |
Nick C. Foster | Electrician |
Coy Breaux | Lighting Technician |
Joseph Paolucci Jr. | Rigging Gaffer |
Linda Traxler | Hairstylist |
Orlando Suárez | Electrician |
L. Chris Strong | Key Rigging Grip |
Nolan Beaver | Lighting Technician |
Manuel "Tyson" Cintrón | Rigging Gaffer |
Keith Sayer | Hairstylist |
Pamela S. Westmore | Makeup Artist |
Joe D'Alessandro | Camera Operator |
Rocky Ford | Key Grip |
Jillian Erickson | Makeup Artist |
Raphy Molinary | Second Unit Director of Photography |
Dave Wilson | ADR Mixer |
Russell Farmarco | Dialogue Editor |
Tim LeBlanc | Sound Re-Recording Mixer |
Joel Dougherty | Sound Re-Recording Mixer |
Warren Hendriks | Sound Effects Editor |
Thadd Day | Boom Operator |
Linda Yeaney | First Assistant Sound Editor |
Christof Gebert | Production Sound Mixer |
Will Files | Supervising Sound Editor |
Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Mary Jo Lang | Foley Mixer |
Christopher Flick | Foley Supervisor |
Will Files | Sound Re-Recording Mixer |
Ryan Young | ADR Recordist |
Mark Purcell | Sound Mix Technician |
Alyson Dee Moore | Foley Artist |
Ellen Heuer | Foley Artist |
Jason Oliver | ADR Mixer |
Luis Bolívar | Boom Operator |
David Bach | ADR Supervisor |
David Grimaldi | Sound Effects Editor |
Guy Masonwells | Digital Compositor |
Bryn Morrow | CG Supervisor |
Rodrigo Bellott | Casting Director |
Mary Huber | Extras Casting |
Darren Coombes | Compositor |
Ashley Mason | Compositor |
Erik Charlebois | Lighting Artist |
Yolanda Guillen | Additional Casting |
Mark Kwanten | Compositor |
Hayes Brien | Digital Compositor |
John P. Cazin | Special Effects Coordinator |
Kathryn Zamora-Benson | Casting Associate |
Niki Bern | Compositor |
Frank Willis Balzer | Special Effects Technician |
Simone Clow | Visual Effects Producer |
Jonathan Hairman | Visual Effects Supervisor |
John Crockett | Location Casting |
Joel Dougherty | Supervising Sound Editor |
Andrea Bedelis | Visual Effects Production Manager |
Jonathan Dearing | Visual Effects Supervisor |
Guy Clayton | Special Effects Coordinator |
Brian McCulley | Location Casting |
David Costello | Compositor |
Randy Vellacott | Digital Compositor |
Kurtis Richmond | Matte Painter |
Lizeth Hutchings | Casting Associate |
Vivian Bruckman Blondet | Extras Casting |
Pricilla Marie Rodgers | Extras Casting Assistant |
Alison Goodman | Casting Associate |
Juan Pablo Richter | Casting Assistant |
Christopher Walsh | Special Effects Technician |
Alyssa Margarite Jacobson | Extras Casting Assistant |
Adam Hochfeld | Extras Casting |
Julia Strack | Digital Compositor |
Phillip Feiner | Visual Effects Supervisor |
Alejandra López | Extras Casting Assistant |
Greg Crawford | ADR Mixer |
Arturo Melero | Electrician |
Steven Mnuchin | Executive Producer |
Regina Calvo | Costume Supervisor |
Christopher M. Fisher | First Assistant "B" Camera |
Thomas Rosales Jr. | Stunts |
Henry Kingi | Stunts |
Lance Gilbert | Stunt Coordinator |
Mickey Giacomazzi | Stunt Coordinator |