Tessa Thompson als Irene Redfield | |
Ruth Negga als Clare Kendry | |
André Holland als Brian Redfield | |
Alexander Skarsgård als John Bellew | |
Bill Camp als Hugh Wentworth | |
Gbenga Akinnagbe als Dave | |
Antoinette Crowe-Legacy als Felise | |
Justus Davis Graham als Ted | |
Ethan Barrett als Junior | |
Ashley Ware Jenkins als Zulena | |
Amos J. Machanic als Ralph Hazelton | |
Stu S. Becker als Cabbie | |
Tom White als Attendant | |
Margaret Daly als Woman #1 | |
Kerry Flanagan als Woman #2 | |
Buzz Roddy als Officer | |
Derek Roberts als Guest | |
Amber Barbee Pickens als Dancer | |
Samuel Coleman als Dancer | |
Tatiana Marie Barber als Dancer | |
Carmen Carriker als Dancer | |
Leroy Church als Dancer | |
Brian Davis als Dancer | |
Zuri Foreman als Dancer | |
Abeni Jewel als Dancer | |
Malik Kitchen als Dancer | |
Ivan Phillip Owens als Dancer | |
Donna Hayes als Dancer (uncredited) | |
Shaun Hudson als Saxophone Player (uncredited) | |
Sienna Jeffries als Looper (uncredited) | |
Doris McCarthy als Pedestrian (uncredited) | |
Rahim Rosen als Garbage Man (uncredited) |
Rebecca Hall | Director |
Nella Larsen | Novel |
Margot Hand | Producer |
Nina Yang Bongiovi | Producer |
Forest Whitaker | Producer |
Rebecca Hall | Producer |
Devonté Hynes | Original Music Composer |
Eduard Grau | Director of Photography |
Sabine Hoffman | Editor |
Nora Mendis | Production Design |
Kristina Porter | Art Direction |
Laura Rosenthal | Casting |
Kim Ostroy | Casting |
Paige Mitchell | Set Decoration |
Marci Rodgers | Costume Design |
Michael Y. Chow | Executive Producer |
Lauren Dark | Executive Producer |
Chaz Ebert | Executive Producer |
David Gendron | Executive Producer |
Arcadiy Golubovich | Executive Producer |
Erika Hampson | Executive Producer |
Erika Hampson | Line Producer |
Ali Jazayeri | Executive Producer |
Yvonne Huff | Executive Producer |
Kevin M. Lin | Executive Producer |
Christopher C. Liu | Executive Producer |
Oren Moverman | Executive Producer |
Dori A. Rath | Executive Producer |
Joseph Restaino | Executive Producer |
Marjorie Durand | Makeup Department Head |
Jodi King | Key Makeup Artist |
Toni Roman-Grimm | Hairstylist |
Richard Baldomero | Boom Operator |
Pam DeMetruis-Thomas | ADR Editor |
Mark DeSimone | ADR Mixer |
Paddy Hanlon | Sound Mixer |
Branka Mrkic | Dialogue Editor |
Jacob Ribicoff | Supervising Sound Editor |
Jacob Ribicoff | Sound Re-Recording Mixer |
Jacob Ribicoff | Sound Designer |
Eric Strausser | Assistant Sound Editor |
Jerrell Suelto | ADR Mixer |
Eugene Hitt | Special Effects Supervisor |
Bridget Fullan | Visual Effects |
Alex Noble | Compositor |
David Tecson | Visual Effects Supervisor |
David Tecson | Associate Producer |
Emma Cantor | Set Dresser |
Alexandra Georgette Koskoris | Set Dresser |
Madeline Rocco | Set Dresser |
Rebecca Hall | Screenplay |
Jennifer DiLullo | Post Production Supervisor |
Vic Coram | Second Assistant Director |
Alexis Vail | Second Second Assistant Director |
Stephen Phelps | Property Master |
Chris Cenatiempo | Stunt Coordinator |
Stev Taylor | Wardrobe Supervisor |
Ramsey Scott | Art Department Coordinator |
Lori Abrams | Associate Producer |
Ashley Foy | Sound |