Bubba Smith als Hightower | |
Michael Winslow als Jones | |
David Graf als Tackleberry | |
Marion Ramsey als Hooks | |
Leslie Easterbrook als Callahan | |
Lance Kinsey als Proctor | |
Bruce Mahler als Fackler | |
Kenneth Mars als Mayor | |
Gerrit Graham als Ace | |
Matt McCoy als Nick | |
G.W. Bailey als Harris | |
George Gaynes als Lassard | |
George R. Robertson als Hurst | |
Billie Bird als Mrs. Stanwyck | |
Brian Seeman als Flash | |
Darwyn Swalve als Ox | |
Arthur Batanides als Mr. Kirkland | |
Beans Morocco als Bank President | |
Alexander Folk als Well Dressed Man | |
Michael Fosberg als Friend #1 | |
Fritz Bronner als Friend #2 | |
Alan Hunter als Business Man #1 | |
Mark J. Goodman als Business Man #2 | |
Daniel Ben Wilson als Tackleberry, Jr | |
Greg Collins als SWAT Team Leader | |
Christopher Wolf als Gym Officer | |
Angelo Tiffe als Cop #1 | |
Anthony Montes als Cop #2 | |
Anna Mathias als Bank Teller | |
Melle Mel als Rap Man #1 | |
Ralph Blandshaw als Rap Man #2 | |
Starr Gilliard als Officer | |
Dennis Ott als Looter | |
Susan Hegarty als Saleswoman | |
Peter Elbling als Store Manager | |
Gary Carlos Cervantes als Hustler | |
Darryl Henriques als Man in a Hurry | |
Allison Mack als Little Girl | |
Michael Leopard als Gym Officer | |
Rusdi Lane als Yuppie with Squeaky Shoes | |
Peder Melhuse als Cop Who Sighs | |
Kort Falkenberg als Old Man | |
Gerry Lock als Old Lady | |
Gary P. Smith als Police Officer | |
Roger E. Reid als Xeroxed Policeman | |
Keith H. Moore als Policeman | |
Lou Butera als Pool Shooter | |
Roberta Haynes als Bus Passenger | |
Tom Lawrence als Cop Who Eats Chili |
Peter Bonerz | Director |
Hubert C. de la Bouillerie | Editor |
Robert Folk | Original Music Composer |
Charles Rosher Jr. | Director of Photography |
Paul Maslansky | Producer |
Patricia Churchill | Unit Production Manager |
Marty P. Ewing | First Assistant Director |
Artist W. Robinson | Second Assistant Director |
Chuck Rowley | Second Second Assistant Director |
Tom Bugenhagen | Set Decoration |
Mike Ferris | Camera Operator |
Louis Niemeyer | First Assistant Camera |
Patricia Harrison | Second Assistant Camera |
Ben Williams | Assistant Editor |
Michael Murphy | Assistant Editor |
Tracy Granger | Assistant Editor |
Stephen R. Myers | Assistant Editor |
J. Ellen Evans | Script Supervisor |
Jeff Clark | Supervising Sound Editor |
Douglas M. Lackey | Music Editor |
Steve Nelson | Production Sound Mixer |
Tom Hartig | Boom Operator |
Dick Weaver | Sound Re-Recording Mixer |
Allen L. Stone | Sound Re-Recording Mixer |
Michael Jiron | Sound Re-Recording Mixer |
Peter Flaherty | Costume Designer |
Bob Iannacone | Key Costumer |
Tina Ficaro | Costumer |
Bernadine M. Anderson | Makeup Artist |
Michèle Burke | Prosthetics |
Robert L. Stevenson | Hairstylist |
Richard Fernandez | Set Designer |
Eric W. Orbom | Set Designer |
David D. Caldwell | Sound Editor |
Michael P. Cook | Sound Editor |
Edward F. Fassl | Sound Editor |
James Koford | Sound Editor |
David Gonzales | Assistant Sound Editor |
Randy Tomlin | Assistant Sound Editor |
Craig A. Dellinger | ADR Editor |
Casey Troutman | Foley |
Robert Friedman | Foley |
M. James Arnett | Second Unit Director |
Doug Metzger | Second Unit First Assistant Director |
Rex Metz | Second Unit Director of Photography |
Neil Roach | Second Unit Director of Photography |
Jerry Soucie | Makeup Artist |
Gloria Montemayor | Hairstylist |
Glenn Daniels | Casting |
Donald L. West | Co-Producer |
Tho. E. Azzari | Production Design |
Neal Israel | Characters |
Pat Proft | Characters |
Stephen Curwick | Writer |
Jon H. Epstein | Stunts |
Chuck Picerni Jr. | Stunts |
Gary McLarty | Stunts |
Gilbert B. Combs | Stunts |
Janet Brady | Stunts |
Scott Wilder | Stunts |
Danny Epper | Stunts |
Eugene Collier | Stunts |
Corey Michael Eubanks | Stunts |
Pat Romano | Stunts |