Dania Ramírez als Sadie | |
Jennifer Carpenter als Angela Vidal | |
Jay Hernandez als Jake | |
Steve Harris als Scott Percival | |
Greg Germann als Lawrence | |
Johnathon Schaech als George Fletcher | |
Columbus Short als Danny Wilensky | |
Andrew Fiscella als James McCreedy | |
Rade Šerbedžija als Yuri Ivanov | |
Bernard White als Bernard | |
Elaine Kagan als Wanda Marimon | |
Marin Hinkle als Kathy | |
Joey King als Briana | |
Jermaine Jackson als Nadif | |
Sharon Ferguson als Jwahir | |
Denis O'Hare als Randy | |
Stacy Chbosky als Elise Jackson | |
Jeannie Epper als Ms. Espinoza | |
Barry Sigismondi als Bob Orton | |
Rosine 'Ace' Hatem als Wounded Woman | |
Christian Svensson als Armed Guard | |
Scott Donovan als Armed Guard | |
Michael Potter als Chief of Police | |
Jane Park Smith als News Reporter | |
Craig Susser als Hazmat Doctor | |
Bert Jernigan als Hazmat Guard | |
Doug Jones als Thin Infected Man | |
John C. Meier als Rappelling Guard | |
Troy Gilbert als Rappelling Guard | |
Shawn Driscoll als Firefighter | |
Bryan Ross als Firefighter | |
Robert Hall als Puppeteer | |
Benjamin Stockham als Infected Child | |
Michael Hyland als Video Guy | |
Josh Polizzi als National Guard | |
Ben Messmer als Griffin | |
Joe Fria als Anonymous Source (uncredited) |
John Erick Dowdle | Director |
John Erick Dowdle | Writer |
Drew Dowdle | Writer |
Douglas Noe | Makeup Department Head |
Lindsey Hayes Kroeger | Casting |
Doug Davison | Producer |
David Rapaport | Casting |
Maya Lieberman | Costume Design |
Roy Lee | Producer |
Ken Seng | Director of Photography |
Jon Gary Steele | Production Design |
Kara Rittenhouse | Second Assistant Camera |
Zachariah Zaubi | Compositor |
Raoul Bolognini | Visual Effects Producer |
Lance Gilbert | Stunt Coordinator |
Mackenzie Horras | Production Assistant |
Drequinn Johnson | Production Assistant |
Jennifer Blair | Production Coordinator |
Laura E. Little | Costume Supervisor |
Terri Middleton | Costumer |
Chris Cornwell | Art Direction |
Sharleen Bright | Paint Coordinator |
James E. Tocci | Set Designer |
Dave Wightman | First Assistant Camera |
Robin Harlan | Foley Artist |
Randin Brown | Production Assistant |
Derek Wade | Production Secretary |
Sandi Rowden | Key Makeup Artist |
Brett McKenzie | Art Department Coordinator |
Max E. Brehme | Property Master |
Jonathan Gording | Contact Lens Technician |
Solina Tabrizi | Hairstylist |
Craig Bilodeau | Key Grip |
Bill-Brady Majors | Key Grip |
Nathan Overstrom | Compositor |
Rocco Passionino | Visual Effects Supervisor |
Charlie Scott | Craft Service |
Craig Langus | Production Assistant |
Robert Hall | Makeup Effects Designer |
Jacob Riehle | First Assistant Sound Editor |
Dan Brizendine | Transportation Captain |
Kym Langlie | Unit Publicist |
Larry Waggoner | Hair Department Head |
Gabriel De Cunto | Makeup Effects |
Barbara Mesney | Set Designer |
John Bramley | Still Photographer |
Scott Heflin | Boom Operator |
John Hartigan | Special Effects Coordinator |
Deke Kincaid | Compositor |
James Mark Dunn | Concept Artist |
Cesha Ventre | Costumer |
Cristina B. Avery | Art Department Assistant |
Andy C. Huber | Assistant Chief Lighting Technician |
Paul Pirola | Sound Designer |
Diana Hinek | Compositor |
Anna Belaro-Rodriguez | Assistant Accountant |
Scott G.G. Haller | Dialogue Editor |
Randy Singer | Foley Mixer |
Kami Asgar | Supervising Sound Editor |
Greg Groenekamp | Compositor |
Devin C. Lussier | First Assistant Editor |
Terri Greening | Production Accountant |
Dena Roth | Set Decoration |
Ryan Reeb | CG Artist |
David Elliott | Construction Coordinator |
John Marquis | Supervising Sound Editor |
Damien Quinn | Costumer |
Michael Underwood | Digital Colorist |
Douglas Dresser | Location Manager |
Jayson Ehlers | Transportation Co-Captain |
Tim Tuchrello | Sound Editor |
Greg P. Russell | Supervising Sound Editor |
Julie Swistak | Casting Associate |
Heidi Higginbotham | Costume Supervisor |
Toby Lamm | Makeup Artist |
Annie Wildmoser | Second Assistant Camera |
David Weisberg | ADR Mixer |
Erin Oakley | ADR Supervisor |
Sean McCormack | Foley Supervisor |
Bethany Pederson Onstad | Compositor |
Matthew Cuny | Production Assistant |
Joseph Aguirre | Camera Operator |
Michael LaViolette | Chief Lighting Technician |
Sarah Monat | Foley Artist |
Jeffrey J. Haboush | Supervising Sound Editor |
Steven J. Meyer | Compositing Supervisor |
Elliot Greenberg | Editor |
Patricia A. Fullerton | Script Supervisor |
Jaume Balagueró | Writer |
Paco Plaza | Writer |
Luiso Berdejo | Writer |
Tim Gilbert | Stunts |
Troy Gilbert | Stunts |
Hank Amos | Stunts |
Randy James Beckman | Stunts |
Steve Berens | Stunts |
Dartenea Bryant | Stunts |
Jake Lombard | Stunts |
Todd Harris | Storyboard Artist |