Woody Harrelson als Dave Brown | |
Steve Buscemi als Bill Blago | |
Ice Cube als Kyle Timkins | |
Ben Foster als General Terry | |
Anne Heche als Catherine | |
Robin Wright als Linda Fentress | |
Matt McTighe als 30-Year-Old Cop | |
Jon Foster als Michael Whittaker | |
Jon Bernthal als Dan Morone | |
Stella Schnabel als Jane | |
Rubén Garfias als Pharmacy Security Guard | |
Deadlee als Pharmacy Punk | |
Dominic Flores als Latino Detective | |
Cynthia Nixon als Barbara | |
Brie Larson als Helen | |
Sammy Boyarsky als Margaret | |
Billy Hough als Piano Player | |
Audra McDonald als Sarah | |
Sigourney Weaver als Joan Confrey | |
Ned Beatty als Hartshorn | |
Robert Wisdom als Captain | |
Harriet Sansom Harris als Stacy Cranston | |
Rachel Ann Mullins als Dominatrix (uncredited) |
Oren Moverman | Director |
James Ellroy | Screenplay |
Oren Moverman | Screenplay |
Ben Foster | Producer |
Lawrence Inglee | Producer |
Ken Kao | Producer |
Laura Rosenthal | Casting |
Rachel Tenner | Casting |
Bobby Bukowski | Director of Photography |
Catherine George | Costume Design |
Linda Dowds | Makeup Department Head |
Jim Black | Music Supervisor |
Scott Peterson | Script Supervisor |
Austin Gorg | Art Direction |
David Wasco | Production Design |
Sandy Reynolds-Wasco | Set Decoration |
Dickon Hinchliffe | Original Music Composer |
Ariel Gold | Costume Supervisor |
Merrick Morton | Still Photographer |
Tim Trella | Stunt Coordinator |
Lori Guidroz | Hair Department Head |
Dottie Starling | Visual Effects Supervisor |
Bret Mayo | Hairstylist |
Anthony Veader | Hairstylist |
Samantha Wade | Key Hair Stylist |
Lisa Layman | Key Makeup Artist |
Debra Denson | Makeup Artist |
Mary Burton | Makeup Artist |
Karen Ruth Getchell | Production Supervisor |
William Paul Clark | First Assistant Director |
Haley Clause | Art Department Assistant |
Venessa De Anda | Art Department Coordinator |
Mark Hunstable | Assistant Art Director |
Curtis Corbitt | Assistant Property Master |
Jennie Harris | Assistant Set Decoration |
Mike Medina | Construction Coordinator |
Benjamin Nowicki | Graphic Designer |
David Redier-Linsk | Graphic Designer |
Tim DeLuca | Greensman |
Steven Hanks | Greensman |
David M. Hernandez | Greensman |
Noah Plunkett | Greensman |
Joshua Borgese | Greensman |
Jason Bedig | Leadman |
Bo Hrupcho | Painter |
Paul J. Lindsey | Painter |
Timothy Knoll | Painter |
Terry Haskell | Property Master |
Calvin Magnum | Propmaker |
Nicholas Rake | Set Dresser |
Trevor Champion Rogers | Set Dresser |
Mike Bonnaud | Best Boy Electric |
Jon 'Scooter' Cousins | Best Boy Grip |
Vasco Nunes | Camera Operator |
Edward Viola | Digital Imaging Technician |
John Mang | Dolly Grip |
Matt Horochowski | Dolly Grip |
Francine Natale | Electrician |
Cameron Smith | Electrician |
Michael Tolochko | Electrician |
Michael Lyon | Electrician |
Michael Witczak | Electrician |
Thomas M. Dangcil | Electrician |
Jason McCormick | First Assistant "A" Camera |
Mike Blauvelt | First Assistant "B" Camera |
Michael Bauman | Gaffer |
Brian Branton | Grip |
William Clouter | Grip |
James Coffin | Grip |
Scott Hatley | Grip |
Michael Koepke | Grip |
Andrew Taylor | Grip |
Fritz Weber | Grip |
Tana Dubbe | Key Grip |
Charley Gilleran | Key Rigging Grip |
Anthony Nevarez | Rigging Grip |
Carlos DePalma | Rigging Grip |
Paul Metcalf | Second Assistant "A" Camera |
Eric Jensch | Second Assistant "B" Camera |
Dann Fink | ADR Voice Casting |
Brian Hendricks | Extras Casting |
Rich King | Extras Casting |
Mark Avery | Costumer |
Cameron Dale | Costumer |
Jessica Albertson | Set Costumer |
Brian Gallagher | ADR Mixer |
Bobby Johanson | ADR Mixer |
Travis MacKay | ADR Mixer |
Wade Barnett | ADR Recordist |
Michael Rivera | ADR Recordist |
Callie Thurman | Assistant Sound Editor |
David Raymond | Boom Operator |
James Wright | Dolby Consultant |
Ellen Heuer | Foley Artist |
Michael Santopolo | Foley |
Brian Dunlop | Foley Editor |
A. Josh Reinhardt | Foley Mixer |
Javier Bennassar | Sound Designer |
Lisa Pinero | Sound Mixer |
Gabriel J. Serrano | Sound Re-Recording Mixer |
Leslie Shatz | Sound Re-Recording Mixer |
Javier Bennassar | Supervising Sound Editor |
Robert Jackson | Supervising Dialogue Editor |
Larz Anderson | Special Effects Coordinator |
Bart Dion | Special Effects Technician |
Chad Van Baalbergen | Special Effects Technician |
Tom Lamb | Compositor |
Caleb Owens | Compositor |
Eric Pender | Compositor |
Elbert Irving IV | Visual Effects Coordinator |
Lauren Ritchie | Visual Effects Producer |
Walter Volpatto | Digital Intermediate Colorist |
Susan Alexander | Digital Intermediate Producer |
John Nicolard | Digital Intermediate |
Philip Beckner | Digital Intermediate |
Mike Selemon | First Assistant Editor |
Mark A. Freid | Location Manager |
Jim Schultz | Music Editor |
Nadia Venesse | Dialect Coach |
Sarah Catizone | Set Medic |
Randall Balsmeyer | Title Designer |
Michael Klastorin | Unit Publicist |
Edward Bunker | In Memory Of |
Brad Holtzman | Set Costumer |
Jay Rabinowitz | Editor |
David Lloyd | Set Dresser |