Macaulay Culkin als Richie Rich | |
John Larroquette als Lawrence Van Dough | |
Edward Herrmann als Richard Rich | |
Christine Ebersole als Regina Rich | |
Jonathan Hyde als Herbert Cadbury | |
Michael Maccarone als Tony | |
Joel Robinson als Omar | |
Jonathan Hilario als Pee Wee | |
Rory Culkin als Young Richie | |
Michael McShane als Professor Keenbean | |
Chelcie Ross als Ferguson | |
Mariangela Pino als Diane Pazinski | |
Stephi Lineburg als Gloria Pazinski | |
Reggie Jackson als Baseball Coach | |
Claudia Schiffer als Aerobics Instructor | |
Ben Stein als School Teacher | |
Rachel Stephens als Richie's Secretary | |
Frank Welker als Special Vocal Effects (voice) | |
Wanda Christine als Newswoman at Factory | |
Stacy Logan als Nash | |
Eddie Bo Smith Jr. als Ambler | |
Rob Riley als President | |
David Fawcett als Chauffeur | |
Dawn Maxey als Van Dough's Secretary | |
Ben Stein als Teacher |
Don Burgess | Director of Photography |
Alan Silvestri | Original Music Composer |
Jim Jennewein | Screenplay |
Malcolm Campbell | Editor |
Tom S. Parker | Screenplay |
Joel Silver | Producer |
Donald Petrie | Director |
John Davis | Producer |
Mary J. Carlson | Script Supervisor |
Lisa Jensen | Costume Design |
Margery Simkin | Casting |
James H. Spencer | Production Design |
Neil Tolkin | Story |
Jeffrey A. Montgomery | Co-Producer |
Jacqueline George | Co-Producer |
Dan Kolsrud | Executive Producer |
Jon Shapiro | Executive Producer |
Jack Gill | Stunts |
Charlie Brewer | Stunts |
Mickey Cassidy | Stunts |
Michael Cassidy | Stunts |
Danny Epper | Stunts |
Jeff Evans | Stunts |
Greg Gault | Stunts |
Tabby Hanson | Stunts |
Wendy Wanderman | Associate Producer |
Richard H. Prince | Production Manager |
Geoffrey Hansen | First Assistant Director |
Michael Samson | Second Assistant Director |
Peter Donen | Visual Effects Supervisor |
William F. Matthews | Art Direction |
James F. Truesdale | Assistant Art Director |
Gary Baugh | Assistant Art Director |
Patricia Malone | Set Decoration |
John H. Anderson | Set Decoration |
Nigel A. Boucher | Leadman |
John Vargo | Leadman |
Karen Fletcher Trujillo | Set Designer |
Suzan Wexler | Set Designer |
Elizabeth Shelton | Assistant Costume Designer |
Keith G. Lewis | Costume Supervisor |
Thomas J. Busch | Location Manager |
Wileen Dragovan | Assistant Location Manager |
Douglas S. Ornstein | Additional Second Assistant Director |
Peter Bankins | Property Master |
Peter James | Additional Photography |
Josh Bleibtreu | "A" Camera Operator |
David M. Dunlap | "A" Camera Operator |
David Morenz | First Assistant "A" Camera |
Peter Kuttner | First Assistant "B" Camera |
Dave June | First Assistant "B" Camera |
Andrew Casey | First Assistant "B" Camera |
Don Smetzer | Still Photographer |
Joel David Warren | Still Photographer |
Dale R. Janus | Boom Operator |
Dick Oakes | Chief Lighting Technician |
Nick Thomas | Assistant Chief Lighting Technician |
Terry Dee | Rigging Gaffer |
Morgan Michael Lewis | Key Grip |
Mark E. Matthys | Best Boy Grip |
Jeff 'Moose' Howery | Dolly Grip |
Joe Tomko | Dolly Grip |
Rick Sparr | First Assistant Editor |
John Currin | Assistant Editor |
Margaret Adachi | Assistant Editor |
Linda Melazzo | Key Makeup Artist |
Rick Sharp | Key Makeup Artist |
Steve Artmont | Makeup Artist |
Linda Rizzuto | Key Hair Stylist |
KG Ramsey | Hairstylist |
Deborah K. Dee | Hairstylist |
Kenneth Karman | Supervising Music Editor |
Andrew Silver | Music Editor |
George Watters II | Supervising Sound Editor |
R.J. Palmer | Sound Editor |
F. Hudson Miller | Sound Editor |
Howell Gibbens | Sound Editor |
Suhail Kafity | Sound Editor |
Midge Costin | Sound Editor |
Frank Howard | Sound Editor |
Juno J. Ellis | Supervising ADR Editor |
Denise Horta | ADR Editor |
Stephen Janisz | ADR Editor |
Matthew Harrison | Foley Editor |
Jim Likowski | Foley Editor |
Fred Burke | Foley Editor |
Marva Fucci | Assistant Sound Editor |
Maggie Ostroff | Assistant Sound Editor |
Chris Ingram | Assistant Sound Editor |
John T. Reitz | Sound Re-Recording Mixer |
David E. Campbell | Sound Re-Recording Mixer |
Gregg Rudloff | Sound Re-Recording Mixer |
Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Kevin Bartnof | Foley Artist |
Catherine Rowe | Foley Artist |
Eric Gotthelf | Foley Mixer |
Dennis S. Sands | Scoring Mixer |
Jack Gill | Stunt Coordinator |
Michael Wood | Special Effects Coordinator |
Michael Muscarella | Construction Coordinator |
John Mikels | Standby Painter |
Cheryl A. Stone | Production Accountant |
Joe Everett | Unit Publicist |
Thomas Boland | Visual Effects Coordinator |
Brad Kuehn | Digital Effects Supervisor |
Carol Ashley | Digital Compositor |
Kyle Cooper | Title Designer |
Bob Kaiser | Color Timer |
Mo Henry | Negative Cutter |
Scott D. Smith | Sound Mixer |