Sam Rockwell als Samuel | |
Steve Zahn als Eddie | |
Mark Ruffalo als Frank | |
Josh Pais als Mitchell | |
Paul Giamatti als Veal Chop | |
Michael Schmidt als Bernie Jr. | |
Christina Kirk als Hannah | |
Raymond Serra als Barber | |
Harvey Fierstein als Good Stuff Leo | |
Michael Lerner als Big Fat Bernie Gayle | |
Michael Showalter als Larry | |
John Hamburg als Philip | |
Ray Iannicelli als Swoop | |
Ali Marsh als Sherry | |
Jacob Reynolds als Cousin Ira | |
Peter Dinklage als Leflore | |
Mark Shanahan als Party Coordinator | |
Emily Doubilet als "Sweet" Denise Schneider | |
Sidney Zubrow als Pappy | |
Blue Moreno als M.C. Victor | |
Ellen Hauptman als Joyce Kaufman | |
John Tormey als Older Guy | |
Don Picard als Gunter | |
Dee Dee Friedman als Barbara | |
Carl Don als Hyman | |
Allen Swift als Sol | |
Seth Herzog als Gold Trophy | |
Richard Bolster als Gold Trophy | |
Brian Mullen als Self | |
Ian Helfer als Janusz | |
Eric Bogosian als Edward Templeton Sr. (voice) |
John Hamburg | Director |
John Hamburg | Writer |
Ellen Bronfman | Producer |
Jeffrey Clifford | Producer |
Jonathan Cohen | Producer |
Andrew Hauptman | Producer |
Michael Barrett | Director of Photography |
Suzanne Pillsbury | Editor |
Avy Kaufman | Casting |
Anthony Gasparro | Production Design |
Ondine Karady | Art Direction |
James Clauer | Set Decoration |
Catherine Marie Thomas | Costume Design |
Michelle Kuznetsky Silverman | Music Supervisor |
Mary Ramos | Music Supervisor |
Eva Kolodner | Line Producer |
Theodore Shapiro | Original Music Composer |
Rain Kramer | Associate Producer |
Katie Roumel | Unit Production Manager |
Rob York | First Assistant Director |
Tom Grant | Second Assistant Director |
Brian Jude | Second Second Assistant Director |
Julian Petrillo | First Assistant Director |
John M. Tyson | First Assistant Director |
Gretchen Gnaedinger | Set Dresser |
Sherief Elkatsha | Set Dresser |
Christopher B. Green | First Assistant Camera |
Steven Lubensky | First Assistant Camera |
Matthew W. Flannery | Second Assistant Camera |
Melissa Soltis | Second Assistant Camera |
Scott Barnard | Third Assistant Camera |
Joia Speciale | Additional First Assistant Camera |
Lloyd Handwerker | Additional First Assistant Camera |
Joe Arcidiacono | "B" Camera Operator |
Antonio Rossi | First Assistant "B" Camera |
Peter S. Abraham | Steadicam Operator |
Nicole Petitpierre | Continuity |
Pamela Kezal | Assistant Costume Designer |
Kyra Panchenko | Key Hair Stylist |
Kyra Panchenko | Key Makeup Artist |
Ariyela Wald-Cohain | Makeup & Hair Assistant |
Coll Anderson | Production Sound Mixer |
David Pastecchi | Boom Operator |
John Katovisch | Music Coordinator |
Julie Lichter | Casting Associate |
Karen E. Etcoff | Extras Casting |
Susan Fried | Extras Casting |
Manny Siverio | Stunt Coordinator |
Doreen A. Dixon | Post Production Supervisor |
M. Scott Smith | Editor |
Lisa Cossettini | First Assistant Editor |
Sarah Brockhoff | First Assistant Editor |
Richard LeGrand Jr. | Supervising Sound Editor |
Harry E. Snodgrass | Sound Designer |
Bob McNabb | Sound Effects Editor |
William Hooper | Foley Editor |
Samuel Webb | First Assistant Sound Editor |
Johnny Caruso | Music Editor |
Dan O'Connell | Foley Artist |
John T. Cucci | Foley Mixer |
Michael C. Casper | Sound Re-Recording Mixer |
Daniel J. Leahy | Sound Re-Recording Mixer |
Sharon McGeeney | Negative Cutter |
Bob La Rossa | Color Timer |
James Levine | Still Photographer |
Abigail Cohen | Additional Still Photographer |
Jenny Carchman | Additional Still Photographer |
Andrew Edelman | Sound Mixer |
Mike Decker | Boom Operator |
Lisa Grosso | Wardrobe Assistant |
Rita Da Silva | Additional Hairstylist |
John Dicker | Assistant Editor |
Juan Carlos Martinez | Supervising Sound Editor |
Mary Ellen Porto | Sound Editor |
Stephen Altobello | Foley Recordist |
Elizabeth Henderson | Foley Artist |
Dave Paterson | Foley Editor |
Andy Kris | ADR Recordist |
Jason Kaplan | Assistant Sound Editor |
Thomas S. Drescher | Music Editor |