Tom Hanks als Captain John H. Miller | |
Tom Sizemore als Technical Sergeant Michael Horvath | |
Edward Burns als Private Richard Reiben | |
Matt Damon als Private James Francis Ryan | |
Barry Pepper als Private Daniel Jackson | |
Adam Goldberg als Private Stanley Mellish | |
Vin Diesel als Private Adrian Caparzo | |
Giovanni Ribisi als T-Medic Irwin Wade | |
Jeremy Davies als Corporal Timothy Upham | |
Joerg Stadler als Steamboat Willie | |
Paul Giamatti als Sergeant William Hill | |
Ted Danson als Captain Fred Hamill | |
Dennis Farina als Lieutenant Colonel Walter Anderson | |
Max Martini als Corporal Henderson | |
Dylan Bruno als Toynbe | |
Daniel Cerqueira als Weller | |
Demetri Goritsas als Parker | |
Ian Porter als Trask | |
Gary Sefton als Rice | |
Julian Spencer als Garrity | |
Steve Griffin als Wilson | |
William Marsh als Lyle | |
Marc Cass als Fallon | |
Markus Napier als Major Hoess | |
Neil Finnighan als Ramelle Paratrooper | |
Peter Miles als Ramelle Paratrooper | |
Paul Garcia als Field HQ Major | |
Seamus McQuade als Field HQ Aide | |
Ronald Longridge als Coxswain | |
Adam Shaw als Delancey | |
Rolf Saxon als Lieutenant Briggs | |
Corey Johnson als Radioman | |
Loclann Aiken als Soldier on the Beach | |
John Barnett als Soldier on the Beach | |
Maclean Burke als Soldier on the Beach | |
Victor Burke als Soldier on the Beach | |
Aiden Condron als Soldier on the Beach | |
Paschal Friel als Soldier on the Beach | |
Shane Hagan als Soldier on the Beach | |
Paul Hickey als Soldier on the Beach | |
Shane Johnson als Soldier on the Beach | |
Laird Macintosh als Soldier on the Beach | |
Brian Maynard als Soldier on the Beach | |
Martin McDougall als Soldier on the Beach | |
Mark Phillips als Soldier on the Beach | |
Lee Aaron Rosen als Soldier on the Beach | |
Andrew Scott als Soldier on the Beach | |
Matthew Sharp als Soldier on the Beach | |
Vincent Walsh als Soldier on the Beach | |
Grahame Wood als Soldier on the Beach | |
John Sharian als Corporal | |
Glenn Wrage als Doyle | |
Crofton Hardester als Senior Medical Officer | |
Martin Hub als Czech Wehrmacht Soldier | |
Raffaello Degruttola als Goldman | |
Nigel Whitmey als Private Boyd | |
Sam Ellis als Private Hastings | |
Erich Redman als German #1 | |
Tilo Keiner als German #2 | |
Stephan Grothgar als German #3 / Voice on Bullhorn | |
Stephane Cornicard als Jean | |
Michelle Evans als Jean's Wife | |
Martin Beaton als Jean's Son | |
Anna Maguire als Jean's Daughter | |
Nathan Fillion als Minnesota Ryan | |
Leland Orser als Lieutenant DeWindt | |
Michael Mantas als Paratrooper Lieutenant | |
David Vegh als Paratrooper Oliver | |
Ryan Hurst als Paratrooper Mandelsohn | |
Nick Brooks als Paratrooper Joe | |
Sam Scudder als Paratrooper #1 | |
John Walters als Old French Man | |
Dorothy Grumbar als Old French Woman | |
James Innes-Smith als MP Lieutenant | |
Harve Presnell als General Marshall | |
Dale Dye als War Department Colonel | |
Bryan Cranston als War Department Colonel | |
David Wohl als War Department Captain | |
Eric Loren als War Department Lieutenant | |
Valerie Colgan als War Department Clerk | |
Amanda Boxer als Mrs. Margaret Ryan | |
Harrison Young als Ryan as Old Man | |
Kathleen Byron als Old Mrs. Ryan | |
Rob Freeman als Ryan's Son | |
Thomas Gizbert als Ryan's Grandson | |
Nina Muschallik als Ryan's Granddaughter (uncredited) | |
Taylor Murphy als Sergeant Blaine (uncredited) | |
Mac Steinmeier als Waffen SS Soldier (uncredited) | |
Derek Lea als Bangalore Assistant (uncredited) | |
Leo Stransky als German Sniper (uncredited) | |
Vincent Ventresca als Soldier on Beach (uncredited) |
John Williams | Original Music Composer |
Ian Bryce | Producer |
Lisa Dean | Set Decoration |
Mark Gordon | Producer |
Steven Spielberg | Director |
Thomas E. Sanders | Production Design |
Joanna Johnston | Costume Design |
Gary Levinsohn | Producer |
Steven Spielberg | Producer |
Michael Kahn | Editor |
Janusz Kamiński | Director of Photography |
Denise Chamian | Casting |
Allison Lyon Segan | Co-Producer |
Bonnie Curtis | Co-Producer |
Ricky Eyres | Art Direction |
Mark Huffam | Associate Producer |
Kevin De La Noy | Associate Producer |
Kevin Kavanaugh | Assistant Art Director |
Andy Hunt | Sculptor |
Kevin Du Toit | Post Production Assistant |
Jason Horwood | Stand In |
Alan Tomkins | Art Direction |
Elaine Burt | Production Coordinator |
Lavinia Waters | Art Department Coordinator |
Matt Codd | Production Illustrator |
Simon Crane | Stunt Coordinator |
Robert Jackson | Boom Operator |
John Neufeld | Orchestrator |
Michelle Freeborn | Makeup Effects |
Alex Gladstone | Location Manager |
Kenneth Wannberg | Music Editor |
Daniel T. Dorrance | Supervising Art Director |
Terry Apsey | Construction Coordinator |
Sally Turner | Assistant Costume Designer |
Colin Anderson | Chef |
Joanna Branch | Art Department Assistant |
Brian Hathaway | Transportation Coordinator |
Bill Kimberlin | Visual Effects Editor |
Dale E. Grahn | Color Timer |
Seamus Corcoran | Camera Operator |
Sheila Fahey | Costume Supervisor |
Jessica Drake | Dialect Coach |
Carol McAulay | Special Effects Coordinator |
Gary Rydstrom | Sound Designer |
Richard Byard | First Assistant Editor |
Glenn Start | Painter |
David James | Still Photographer |
Betty Glasow | Hairstylist |
Gary Birmingham | Driver |
Erica Frauman | Post Production Supervisor |
Brian Baverstock | Transportation Captain |
Ana Maria Quintana | Script Supervisor |
Mark Huffam | Production Manager |
Aurelia Thomas | Craft Service |
Rhys Summerhayes | Set Production Assistant |
Andy Bennett | Stunts |
Simon Atherton | Armorer |
Susan d'Arcy | Unit Publicist |
Garret Baldwin | Electrician |
George Marshall | Production Accountant |
Stuart Clarke | Utility Stunts |
Noel Donnellon | Video Assist Operator |
Ron Judkins | Sound Mixer |
Chris Seagers | Art Direction |
Ciarán Barry | First Assistant Camera |
Ricky Pattenden | Best Boy Electric |
Tom Brown | Art Direction |
Pat Williamson | Seamstress |
Jim Turner | Production Controller |
Kim Bromley | Visual Effects Producer |
Stefen Fangmeier | Visual Effects Supervisor |
John Greaves | Storyboard |
Shannon Mills | Sound Design Assistant |
Norman Baker | Machinist |
Alexander Laurant | Visual Effects Art Director |
Gary Summers | Sound Re-Recording Mixer |
Neil Corbould | Special Effects Supervisor |
Richard Hymns | Supervising Sound Editor |
Sergio Mimica-Gezzan | First Assistant Director |
Jeff Hay | Set Dresser |
Lois Burwell | Key Makeup Artist |
Marc Wolff | Aerial Coordinator |
Larry Singer | ADR Supervisor |
Sandina Bailo-Lape | Foley Editor |
Tom Macdonald | Key Set Costumer |
John Flemming | Key Grip |
Michael Trent | Assistant Editor |
Denise Whiting | ADR Editor |
David Devlin | Chief Lighting Technician |
Stephen Bream | Draughtsman |
R.H. Davies | Marine Coordinator |
Philip Murphy | Grip |
Sian Grigg | Makeup Artist |
Marcus Love-McGuirk | Set Costumer |
Kara Katsoulis | Casting Assistant |
Gary Burritt | Negative Cutter |
James Thatcher | Musician |
Martin Krauka | Third Assistant Director |
Diana Wilson | Key Costumer |
Lee Clayton | Tailor |
Adam Goodman | Second Assistant Director |
Veronique Fletcher | Assistant Set Dresser |
Tania Clarke | Assistant Production Coordinator |
Sarah Hinch | Costume Coordinator |
Terry Mulligan | Chief Lighting Technician |
Peter O'Toole | Electrician |
Neil Munro | Electrician |
Steve Pattenden | Electrician |
Terry Townsend | Electrician |
Paul Kemp | Electrician |
Darren Grosch | Electrician |
Marek Bojsza | Electrician |
Alan Grosch | Electrician |
Dean Drabin | ADR Mixer |
Sara Bolder | Dialogue Editor |
Cary Stratton | ADR Recordist |
Maxie McDonald | Property Master |
Teresa Eckton | Sound Effects Editor |
Ewa Sztompke | Dialogue Editor |
Thomas Whiting | ADR Editor |
E. Larry Oatfield | Sound Effects Editor |
Ethan van der Ryn | Sound Effects Editor |
Frank E. Eulner | Sound Effects Editor |
Tony Sereno | Sound Mix Technician |
Peter N. Brown | Carpenter |
Katie Gabriel | Special Effects Assistant |
Hillery Cope | Construction Buyer |
Mary Works | Assistant Dialogue Editor |
Dennie Thorpe | Foley Artist |
Amanda K. Montgomery | Visual Effects Production Assistant |
Alan Hall | Camera Trainee |
Jane Burgess | Production Assistant |
Philippa Bruges | Assistant Set Dresser |
Lyndon S. Hellewell | Stunt Double |
Sarah Linton | Assistant Chef |
John Mcgregor | Supervising Carpenter |
Frank 'Pepe' Merel | Foley Recordist |
David O'Brien | Assistant Camera |
Tom Jordan | Second Assistant Camera |
Anthony Black | Wardrobe Master |
Nigel Boyd | Costumer |
Gary Freeman | Standby Art Director |
Tony Eckert | Foley Mixer |
John Ott | Camera Car |
Rosalyn Ellis | Clapper Loader |
Nial Fulton | Location Coordinator |
Sara Chappell | Catering |
Fiona Belton | Costume Assistant |
Sven E. Fahlgren | Post Production Coordinator |
Clodagh Bowers | Assistant Production Coordinator |
Paul Ashton | Location Assistant |
Michael Law | Standby Carpenter |
Nick Hopkins | Floor Runner |
Brendan Lonergan | Prosthetics Sculptor |
Daisy Cummins | Third Assistant Director |
Alexander Garcia | Assistant Editor |
Hugh McAllister | Assistant Hairstylist |
John Williams | Conductor |
Gillian Reynolds | Local Casting |
Ginger McCarthy | Standby Rigger |
Michael Bartlett | Special Effects Technician |
Robert Hill | Visual Effects Camera |
Derek Russell | Best Boy Grip |
Karen Richards | Second Second Assistant Director |
Simon Burgess | Assistant Location Manager |
Tom Hornsby | Daily Wardrobe |
Lori Arnold | Visual Effects Production Manager |
Sara Desmond | Crowd Assistant Director |
Kathleen Beeler | CG Artist |
Steve Caswell | Stunts |
Steve Griffin | Stunts |
Neil Finnighan | Stunts |
Paul Heasman | Stunts |
Lyndon S. Hellewell | Stunts |
Aris Comninos | Stunts |
Jim Dowdall | Stunts |
Paul Herbert | Stunts |
Jeff Hewitt-Davis | Stunts |
Mark Henson | Stunts |
Dominick Hewitt | Stunts |
Jindřich Klaus | Stunts |
Pavel Krátký | Stunts |
Ray Nicholas | Stunts |
Donal O'Farrell | Stunts |
Jaroslav Peterka | Stunts |
Tony Lucken | Stunts |
David Lištván | Stunts |
Sean McCabe | Stunts |
Jaroslav Pšenička | Stunts |
Pavel Vokoun | Stunts |
Bill Weston | Stunts |
Jürgen Klein | Stunts |
Michael Mohr | Stunts |
Rob Inch | Stunts |
Dusan Hyska | Stunts |
Dimo Lipitkovský | Stunts |
Marc Cass | Stunts |
Viktor Cervenka | Stunts |
Ray De-Haan | Stunts |
Pavel Cajzl | Stunts |
Gary Powell | Stunts |
Robert Rodat | Writer |
David Murphy | Carpenter |