Frank Welker als Scooby-Doo / Fred Jones / Self | |
Matthew Lillard als Norville 'Shaggy' Rogers / Self - Voice of "Shaggy" | |
Grey DeLisle als Daphne Blake / Self - Voice of "Daphne" | |
Kate Micucci als Velma Dinkley / Self - Voice of "Velma" | |
Janel Parrish als Janel Parrish - Host | |
Jerry Beck als Self - Animation Historian and Author | |
David Silverman als Self - Director and Producer, "The Simpsons" | |
Seth Green als Self - Actor, "Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed" | |
Tony Cervone als Self - Director, "Scoob!" / Showrunner, "Mystery Incorporated" | |
Tom Sito als Self - Animator, Historian | |
Joseph Barbera als Self - Hanna-Barbera Co-Founder (archive footage) | |
Mary Lynn Rajskub als Producer Bryn | |
Baron Vaughn als Bram Penobscot - Scooby's Vocal Coach | |
Casey Kasem als Shaggy Rogers (voice) (archive footage) | |
Diedrich Bader als Batman - Concerned Citizen (voice) | |
'Weird Al' Yankovic als Self - Singer, Songwriter, Accordionist | |
Olivia Liang als Olivia Liang - Shaggy's Martial Arts Trainer | |
Karamo Brown als Costume Designer Carter | |
Mitch Watson als Self - Showrunner, "Mystery Incorporated" | |
Cheri Oteri als Lazlo the Mechanic | |
Brendan Jennings als Arlo Davidsonman - Team Scooby | |
Vadym Krasnenko als Snow Ghost | |
Lindsey Alena als Additional Voices (voice) | |
Dominic Catrambone als Additional Voices (voice) | |
Fred Tatasciore als Additional Voices (voice) |
Jonathan Stern | Executive Producer |
Jonathan Stern | Writer |
Jonathan Stern | Director |
Jerry Beck | Thanks |
Tony Cervone | Thanks |
Seth Green | Thanks |
David Silverman | Thanks |
Tom Sito | Thanks |
Mitch Watson | Thanks |
'Weird Al' Yankovic | Thanks |
David Soldinger | Producer |
Franny Baldwin | Producer |
Jamie Conklin | Associate Producer |
Franny Baldwin | Other |
Cassandra B. Laymon | Other |
Marc Newland | Other |
Dan Adlerstein | Director of Photography |
Jamie Conklin | Editor |
Trish Hadley | Post Producer |
Matt Novack | Original Music Composer |
Greg Martin | Original Music Composer |
Bryn Carter | Costume Design |
Mandy Pauline Harris | Costume Supervisor |
Morgan McDonnell | Makeup Department Head |
Leah Renee Rutledge | Hair Department Head |
Caroline Stratton | Property Master |
Jack Brungardt | Production Coordinator |
Robbie Stern | Post Production Supervisor |
Victor Parra | Assistant Editor |
Payam Yazdandoost | First Assistant Camera |
Will Elder | Gaffer |
Eduardo Barraza | Key Grip |
Elena Antzon | Script Supervisor |
Zsolt Magyar | Sound Mixer |
Michael Off | Transportation Captain |
Claudia Geldis | Production Controller |
Ryan Kramer | Storyboard Artist |
Tim Blair | Animation |
Bobbie Page | Production Executive |
Daniel Ridgers | Line Producer |
Aisha Clarke | Production Manager |
Mac Whiting | Supervising Animation Director |
Brianne Van Tuyle | Animation |
Tracy Lee | Character Designer |
Will Lehr | Online Editor |
Olney Atwell | Graphic Designer |
Charlie Tucker | Colorist |
Ted Nichols | Other |