Sam Rockwell als Inspector Stoppard | |
Saoirse Ronan als Constable Stalker | |
Adrien Brody als Leo Köpernick | |
Ruth Wilson als Petula Spencer | |
Reece Shearsmith als John Woolf | |
Harris Dickinson als Richard Attenborough | |
Charlie Cooper als Dennis Corrigan | |
David Oyelowo als Mervyn Cocker-Norris | |
Kieran Hodgson als Harley the Motorcycle Messenger | |
Pearl Chanda als Sheila Sim | |
Gregory Cox als Major Metcalf | |
Maggie McCarthy als Mrs. Boyle | |
Oliver Jackson als Trumpet | |
Tomi Ogbaro als Double Bass | |
Sian Clifford als Edana Romney | |
Jacob Fortune-Lloyd als Gio | |
Ania Marson als Mother | |
Tim Key als Commissioner Harrold Scott | |
Philip Desmeules als Pierre | |
Laura Morgan als Joyce | |
Pippa Bennett-Warner als Ann Saville | |
Angus Wright als Sgt Bakewell | |
Shirley Henderson als Agatha Christie | |
Paul Chahidi als Fellowes | |
Lucian Msamati als Max Mallowan | |
Tolu Ogunmefun als Mr. Lyon |
Tom George | Director |
Mark Chappell | Writer |
Damian Jones | Producer |
Sarah Bridge | Music Supervisor |
Daniel Pemberton | Original Music Composer |
Gary Dollner | Editor |
Peter Lambert | Editor |
Amanda McArthur | Production Design |
Jamie D. Ramsay | Director of Photography |
Gina Carter | Producer |
Nadia Stacey | Hair Designer |
Nadia Stacey | Makeup Designer |
Thomas Darby-Evans | Line Producer |
Yesi Ramirez | Casting |
Robert Haynes | Standby Art Director |
Abbie Bellwood | Art Direction |
Daniel Kearns | Art Direction |
John Reid | Supervising Art Director |
Celia De La Hey | Set Decoration |
Sophia Millar | Assistant Set Decoration |
Odile Dicks-Mireaux | Costume Design |
Carolyn Cousins | Makeup Supervisor |
Zainab Jaye | Makeup Artist |
Kerieann London | Makeup Artist |
Liza Carmel | Unit Production Manager |
Louise Seymour | Post Production Supervisor |
John Palfery Smith | Production Manager |
Neil Wallace | First Assistant Director |
Julian Bale | Second Assistant Sound |
Martin Beresford | Production Sound Mixer |
Paul Carter | Sound Designer |
Paul Carter | Sound Re-Recording Mixer |
Patrick Christensen | ADR Mixer |
Paul Cotterell | Sound Re-Recording Mixer |
Mark DeSimone | ADR Mixer |
Chris Navarro | ADR Mixer |
Keith Partridge | Foley Mixer |
Kasper Pedersen | Dialogue Editor |
Jennie Shea | ADR Recordist |
Danny Sheehan | Supervising Sound Editor |
Barnaby Smyth | Foley Supervisor |
Alex Stylianou | ADR Recordist |
Mike Tehrani | ADR Mixer |
Thomas Ashby | Pipeline Technical Director |
Jonathan Atkins-Pott | Digital Compositor |
Elliot Barrett | Visual Effects Editor |
Tim Barter | Visual Effects Supervisor |
Blanca Del Pozo Cavallé De Moya | Rotoscoping Artist |
James Devlin | Visual Effects Editor |
James D. Etherington | Visual Effects Supervisor |
Zafar Janjua | Visual Effects Producer |
Callum Mcnulty | Digital Compositor |
Nino Oz | Compositor |
Dan Victoire | Compositing Lead |
Jonathan Jean-Marie Wannyn | VFX Artist |
Siân Venables | VFX Artist |
Antonio Pavlov | VFX Artist |
Piotr Micyk | Set Dresser |
Amy Lockwood | Assistant Set Decoration |
Amy Diamond | Assistant Set Decoration |
Tabitha Boyd | Art Department Coordinator |
Charlotte Ashworth | Costume Standby |
Marianna Bourmpoula | Set Costumer |
Emma Burnand | Assistant Costume Designer |
Kashca Garwood-Walker | Costume Assistant |
Holly McLean | Costumer |
Tom O’Dell | Costumer |
Luan Placks | Assistant Costume Designer |
Amy Pollitt | Costumer |
Hannah Warren | Costumer |
Alex Watherston | Costume Supervisor |
James Devlin | VFX Editor |
Monika Radwańska | First Assistant Editor |
Suhaila Mahmoud | Digital Intermediate Producer |
Robert Platt-Higgins | Post Production Coordinator |
Mark Baechle | Orchestrator |
Robin Baynton | Music Editor |
Richard Bronskill | Orchestrator |
Andy Patterson | Music Editor |
Natalie Scicluna | Script Supervisor |
Sarada McDermott | Executive Producer |
Sarah Lochlan | Stunt Double |
Matt Da Silva | Stunts |
Grace Franzl | Stunts |
Sarah Franzl | Stunt Coordinator |
Andrew Burford | Stunt Double |
Charlie Pawlett | Stunt Double |
David Newton | Stunt Double |
Justin Pearson | Stunts |
Adam Smith | Stunts |
Anthony Skrimshire | Stunt Double |
Helen Fraser | Second Assistant Director |
Carolina Schmidtholstein | Gaffer |