Ryan Reynolds als Young Damian | |
Ben Kingsley als Damian | |
Natalie Martinez als Madeline | |
Matthew Goode als Albright | |
Michelle Dockery als Claire | |
Melora Hardin als Judy | |
Victor Garber als Martin | |
Sam Page als Carl | |
Derek Luke als Anton | |
Mariana Paola Vicente als Leah | |
Jaynee-Lynne Kinchen als Anna | |
Brendan McCarthy als Anton 2 | |
Thomas Francis Murphy als Dr. Jensen | |
Sandra Ellis Lafferty als Phyllis Jensen | |
Emily Tremaine als Mallory | |
Griff Furst als EMT #1 | |
Cedric Palmisano als EMT #2 | |
Tom Waite als Ambulance Driver | |
Douglas M. Griffin als Doctor X-Ray | |
Marcus Lyle Brown als Lab Technician | |
Teri Wyble als Andrea | |
Gary Weeks als Chauffeur | |
Kristin Erickson als Gate Agent | |
Dakota Buchanan als Dickish Cousin | |
Robert Harvey als Retirement Home Manager | |
Jimmy Gonzales als Recovery Mercenary | |
Jesica Ahlberg als Beautiful Girl #1 | |
Dacia Fernandez als Beautiful Girl #2 | |
Hannah Jelinovic als Beautiful Girl #3 | |
Ashley Laliberty als Beautiful Girl #4 | |
Anna Dudnik als Beautiful Girl #5 | |
Big Freedia als Big Freedia | |
Antionique Price als Dancer #1 | |
Stephanie Bertrand als Dancer #2 | |
Shelby Skipper als Dancer #3 | |
Alvin Santana als Tap Dancer #1 | |
Rashod Singleton als Tap Dancer #2 | |
Keiton Crump als Tap Dancer #3 | |
Clay Chamberlin als Hallway Lab Tech | |
Kate Ransome Wilcox als Coalition Volunteer | |
Julian Niccolini als Maitre'd | |
Mariah Quintana | |
Steffie Grote als Jazz Club Waitress (uncredited) | |
Claire McReynolds als Park Kid (uncredited) | |
Lola Phillips als School Girl (uncredited) | |
Anne Speed als Nurse (uncredited) | |
Katherine Grace Yeaton als Cemetery Girl (uncredited) | |
Christopher Heskey als Medical Orderly (uncredited) | |
Dylan Lowe als Tony | |
Ronn Surels als Mercenary (uncredited) |
Tarsem Singh | Director |
Àlex Pastor | Screenplay |
David Pastor | Screenplay |
Robert Duffy | Editor |
Tom Foden | Production Design |
Brendan Galvin | Director of Photography |
Ram Bergman | Producer |
Peter Schlessel | Producer |
James D. Stern | Producer |
Dudu Aram | Original Music Composer |
Antonio Pinto | Original Music Composer |
David Pomier | Line Producer |
Venus Kanani | Casting |
Mary Vernieu | Casting |
Cameron Jewell | Co-Producer |
Nikos Karamigios | Co-Producer |
Josue Clotaire Fleurimond | Conceptual Design |
Shay Cunliffe | Costume Design |
Tim Beach | Art Direction |
Cindy Carr | Set Decoration |
Debra Schutt | Set Decoration |
Jeremiah Hansen | Art Department Coordinator |
Chuck Stringer | Construction Coordinator |
Andree Fortier | Costume Supervisor |
Toby Bronson | Set Costumer |
Megan Richardson | Set Costumer |
Richard Henderson | Music Editor |
Rick Nelson | Music Editor |
Robin Whittaker | Music Editor |
John Houlihan | Music Supervisor |
Jason Rhein | Music Director |
Jean-Paul Chreky | Script Supervisor |
Alexander B. Hill | Script Supervisor |
Voni Hinkle | Hair Department Head |
Carl G. Variste | Key Hair Stylist |
Vivian Baker | Makeup Department Head |
Stacy Kelly | Makeup Artist |
Rick Nelson | Sound Recordist |
Jason Rhein | Sound Recordist |
Melissa Kennelly | Foley |
Vince Nicastro | Foley |
Robert L. Sephton | Sound Designer |
Joe Lemola | Sound Effects Editor |
Kevin O'Connell | Sound Re-Recording Mixer |
Steven Ticknor | Sound Re-Recording Mixer |
Robert L. Sephton | Supervising Sound Editor |
Steven Ticknor | Supervising Sound Editor |
Ryan Markley | 3D Artist |
Rif Dagher | CG Supervisor |
Raoul Bolognini | Visual Effects Producer |
Kim Church | Visual Effects Producer |
Adam Howard | Visual Effects Supervisor |
Curt Miller | Visual Effects Supervisor |
Ray McIntyre Jr. | Visual Effects Supervisor |
Culley Bunker | Visual Effects Supervisor |
David K. Nami | Special Effects Coordinator |
Hilary Bronwyn Gayle | Additional Still Photographer |
Patrick Longman | Aerial Camera |
Corey Erwin | Best Boy Electric |
Jerry M. Jacob | Camera Operator |
Jody Miller | Steadicam Operator |
Jaron Presant | Second Unit Director of Photography |
Shawn Stone | Dolly Grip |
Peter Bulavinetz | Dolly Grip |
Bob Bates | Gaffer |
Declan Ryan | Gaffer |
Danny Brazen | Key Grip |
Brendon Malone | Key Grip |
Jim Grout | Lighting Technician |
Jonathan Terpstra | Lighting Technician |
Troy Anderson | Rigging Gaffer |
Duane Cooper | Rigging Grip |
Alan Markfield | Still Photographer |
Billy Green | Additional Photography |
Bryn Everett | Casting Assistant |
Alexis Cadorette-Vigneau | Digital Intermediate |
Carissa Clark | Digital Intermediate |
Carl S.G. Moore | Digital Intermediate |
Tony Bacigalupi | First Assistant Editor |
Fulvio Valsangiacomo | Assistant Editor |
Stephen LeBlanc | Location Manager |
Al Cerullo | Pilot |
Paul Barth | Pilot |
Daniela Kriston | Researcher |
Evan Trent | Script Editor |
Diane Slattery | Unit Publicist |
James Morioka | Dialogue Editor |
Nico Soultanakis | Co-Producer |
Lia Buman | Executive Producer |
Julie Goldstein | Executive Producer |
Eric VanArsdale | Stunts |
Michael Ortiz | Stunts |
Carl Anthony Nespoli | Stunts |
Andy Abele | Stunts |
John Bernecker | Stunt Double |
Chris J. Fanguy | Stunt Double |
Carlos Guity | Stunt Double |
Theo Kypri | Stunt Double |
Vanessa Motta | Stunt Double |
Ronn Surels | Stunts |
Brook Yeaton | Property Master |
Eric Acsell | VFX Artist |