Mel Gibson als Graham Hess | |
Joaquin Phoenix als Merrill Hess | |
Rory Culkin als Morgan Hess | |
Abigail Breslin als Bo Hess | |
Cherry Jones als Officer Paski | |
M. Night Shyamalan als Ray Reddy | |
Patricia Kalember als Colleen Hess | |
Ted Sutton als SFC Cunningham | |
Merritt Wever als Tracey Abernathy | |
Lanny Flaherty als Mr. Nathan | |
Marion McCorry als Mrs. Nathan | |
Michael Showalter als Lionel Prichard | |
Kevin Pires als Brazilian Birthday Boy | |
Clifford David als Columbia University Professor | |
Rhonda Overby als Sarah Hughes | |
Greg Wood als TV Anchor | |
Paul L. Nolan als Mexico City Reporter (voice) | |
Ukee Washington als Off-Screen TV Anchor (voice) | |
Babita Hariani als Car Radio Voice (voice) | |
Adam Way als Radio Eye Witness (voice) | |
Angela Eckert als Soda Commercial Girl | |
Jose L. Rodriguez als Radio Host (voice) | |
Paul Wilson als Soda Commercial Singer (voice) | |
Thomas Griffin als Soda Commercial Singer (voice) | |
Derek Mears als Alien on the Roof (uncredited) | |
Chuck Pressler als Fireman (uncredited) |
M. Night Shyamalan | Producer |
Tak Fujimoto | Director of Photography |
Sam Mercer | Producer |
Frank Marshall | Producer |
M. Night Shyamalan | Director |
James Newton Howard | Original Music Composer |
M. Night Shyamalan | Writer |
Stefen Fangmeier | Visual Effects |
Barbara Tulliver | Editor |
Steve Cremin | Special Effects |
Larry Fulton | Production Design |
Kathleen Kennedy | Executive Producer |
Douglas A. Mowat | Set Decoration |
Douglas Aibel | Casting |
Keith P. Cunningham | Art Direction |
Ann Roth | Costume Design |
Paul Williams | Construction Coordinator |
Amy Andrews | Costume Supervisor |
John Morrone III | Transportation Coordinator |
Frances Fiore | Unit Publicist |
Linda Yeaney | First Assistant Sound Editor |
Michael Conte | Digital Compositors |
John Tarlini Sr. | Transportation Co-Captain |
Lynn Andrews | Production Supervisor |
Richard King | Sound Designer |
Richard Brooks Burton | First Assistant Camera |
Michelle Matland | Assistant Costume Designer |
Jeff Smithwick | Color Timer |
Thomas 'Doc' Boguski | Production Coordinator |
Michael Scott | Boom Operator |
Jeff Olson | Visual Effects Producer |
Frank Masi | Still Photographer |
Joseph Barry | Stand In |
Jeff Habberstad | Stunt Coordinator |
Josh Dorn | Set Production Assistant |
Brian Carmichael | Video Assist Operator |
Jordan Beswick | Casting Associate |
Sameena Usmani | Art Department Coordinator |
Francesca Paris | Key Hair Stylist |
James D. Carter | Projection |
Joakim Arnesson | Sequence Supervisor |
Pete Anthony | Orchestrator |
Shawn Murphy | Scoring Mixer |
Michael W. Mitchell | Sound Effects Editor |
James C. Feng | Assistant Art Director |
Kathleen Kelly | Set Medic |
Greg Hyman | Visual Effects Editor |
Thomas S. Drescher | Music Editor |
Eric Brevig | Visual Effects Supervisor |
Kara Morasco | Seamstress |
D. Keith Cleary | Carpenter |
Sam Mercer | Unit Production Manager |
Rob Coleman | Animation Supervisor |
Nicole Marsella | Art Department Assistant |
Kyle Rudolph | Camera Operator |
Baird Steptoe | Camera Technician |
Tod A. Maitland | Sound Mixer |
Joseph Siwinski | Leadman |
Abby Callahan | Post Production Supervisor |
Craig Ligget | Rigging Gaffer |
Paul Vigay | Researcher |
Steve Cremin | Special Effects Supervisor |
James Breen | Greensman |
Gregory J. Cimino | Driver |
Jose L. Rodriguez | Executive In Charge Of Production |
Joe Landauer | First Assistant Editor |
John Catron | Production Accountant |
Richard King | Supervising Sound Editor |
Michael G. Richer | Construction Foreman |
Patricia Navone | Craft Service |
Greta Alexander | Scenic Artist |
Dianne Dreyer | Script Supervisor |
David A. Darrowski | Rigging Grip |
Andrew L. Ullman | Location Manager |
Michael T. Galvin | Set Dresser |
Bernadette Mazur | Key Makeup Artist |
Teresa Binder Westby | Key Costumer |
Mark Catania | Grip |
Dawn Barkan | Animal Coordinator |
John Rusk | First Assistant Director |
Scott H. Ramsey | Chief Lighting Technician |
Megan Fenerty | Assistant Production Coordinator |
Mary Beth Smith | Negative Cutter |
R. Vincent Smith | Assistant Property Master |
Brian Heller | Aerial Director of Photography |
Bill Nisselson | In Memory Of |
Michael Haight | ADR Supervisor |
Rick O'Connor | CG Animator |
Tom Boyd | Musician |
Corey Rosen | Creature Technical Director |
Paul Berolzheimer | Foley Editor |
Beth D'Amato | Roto Supervisor |
TyRuben Ellingson | Character Designer |
Victor Schutz | Visual Effects Technical Director |
Billy Miller | Key Grip |
Tony Martinez | ADR Editor |
Bob Olari | Sound Recordist |
Brick Mason | Second Unit Director |
Kevin Ladson | Property Master |
Tony Martinez | Dialogue Editor |
Hugo Weng | Dialogue Editor |
Derek Thompson | Concept Artist |
Alison C. Rosa | Second Assistant Director |
Don Kozma | Assistant Makeup Artist |
Phillip Fuller | Sound Mix Technician |
John J. Breen | Construction Grip |
Kathryn-Ann Oaks Shertzer | Second Second Assistant Director |
Jon Sibert | Best Boy Grip |
May Kuckro | Assistant Editor |
Mark Mayer | First Assistant Accountant |
Iris Horta Lemos | Costumer |
Duncan M. Spencer | Key Construction Grip |
Jesse Russell Brooks III | Production Assistant |
Michael Bird | Special Effects Technician |
William P. Fiedler | Generator Operator |
Julian Ruhe | Location Assistant |
Margo Romano | Second Assistant Accountant |
Brick Mason | Storyboard Artist |
Eric Gotthelf | ADR Mixer |
Chris Fitzgerald | ADR Recordist |
David Raynor | Production Secretary |
Andrew Bock | Second Assistant Sound |
Daniel C. Cook | Additional Second Assistant Camera |
Steven Litecky | Assistant Chief Lighting Technician |
Penni Smith | Payroll Accountant |
Nancy Parker | Foley Artist |
Patricio A. Libenson | Foley Supervisor |
Lisa Todd | Visual Effects Production Manager |
Jian Cong | Second Assistant Camera |
Pete Anthony | Conductor |
William Lee | Special Effects Assistant |
Kingston Cole | Visual Effects Production Assistant |
Shane Habberstad | Stunt Double |
Paul Manion | Additional Production Assistant |
Eddie Pasquarello | Compositing Supervisor |
Chris Bauer | Shop Electric |
William Jones | Dolly Grip |
Lee Dichter | Sound Re-Recording Mixer |
Michael Semanick | Sound Re-Recording Mixer |
Samantha Steffen | Stand In |
Brian Smrz | Stunt Coordinator |