Bridget Fonda als Allison 'Allie' Jones | |
Jennifer Jason Leigh als Hedra 'Hedy' Carlson | |
Steven Weber als Sam Rawson | |
Peter Friedman als Graham Knox | |
Stephen Tobolowsky als Mitch Myerson | |
Frances Bay als Elderly Neighbor | |
Tara Karsian als Mannish Applicant | |
Christiana Capetillo als Exotic Applicant | |
Jessica Lundy als Talkative Applicant | |
Renée Estevez als Perfect Applicant | |
Tiffany Mataras als Twin | |
Krystle Mataras als Twin | |
Amelia Campbell als Check Cashier | |
Eric Poppick als Nosy Neighbor | |
Kim Sykes als TV Reporter | |
George Gerdes als Super | |
Jerry Mayer als News Vendor | |
Rob Steinberg als Hedy's Date |
Barbet Schroeder | Director |
John Lutz | Novel |
Don Roos | Screenplay |
Barbet Schroeder | Producer |
Howard Shore | Original Music Composer |
Jack Baran | Executive Producer |
Luciano Tovoli | Director of Photography |
Lee Percy | Editor |
James Brown | Transportation Captain |
Susan Hoffman | Associate Producer |
Roger Joseph Pugliese | Co-Producer |
Howard Feuer | Casting |
Milena Canonero | Production Design |
P. Michael Johnston | Art Direction |
Anne H. Ahrens | Set Decoration |
Milena Canonero | Costume Design |
Lizbeth Williamson | Makeup Artist |
Candace Neal | Hairstylist |
Matthew W. Mungle | Special Effects Makeup Artist |
Joni Avery | Stunts |
Jamie Jo Medearis | Stunts |
Roger Joseph Pugliese | Unit Production Manager |
Daniel R. Suhart | Second Assistant Director |
James F. Truesdale | Assistant Art Director |
Emily Wallin | Assistant Editor |
Sarah Peddie | Assistant Editor |
Wilma Garscadden-Gahret | Script Supervisor |
Monty Rowan | Camera Operator |
Bob Hall | First Assistant Camera |
Brian LeGrady | Second Assistant Camera |
Elisabetta Beraldo | Assistant Costume Designer |
Eileen Kennedy | Costume Supervisor |
Jaqueline De La Fontaine | Costumer |
Mike Moyer | Chief Lighting Technician |
David Burnett | Assistant Chief Lighting Technician |
Gary Dagg | Key Grip |
Joe Kelly | Best Boy Grip |
David Nims | Dolly Grip |
Edward J. Ulrich | Stunt Coordinator |
Eddie Surkin | Special Effects |
Elyse Katz | Production Coordinator |
Margaret Mitchell | Production Accountant |
Jakki Fink | Casting Assistant |
Walt Hadfield | Construction Coordinator |
James F. Walker | Construction Foreman |
Douglas E. Maxwell | Leadman |
Tom Briggs | Transportation Coordinator |
Tim Holland | Supervising Sound Editor |
Gloria S. Borders | Supervising Sound Editor |
Don Hall | Sound Editor |
Ken Fischer | Sound Editor |
Ethan van der Ryn | Sound Editor |
Robert Shoup | Sound Editor |
Marilyn McCoppen | Sound Editor |
Gwendolyn Yates Whittle | Sound Editor |
E. Jeane Putnam | Sound Editor |
Claire Sanfilippo | Assistant Sound Editor |
J.R. Grubbs | Assistant Sound Editor |
Jim Weidman | Music Editor |
Gary Rydstrom | Sound Designer |
Christopher Boyes | Assistant Sound Designer |
Tom Myers | Assistant Sound Designer |
Carl Fischer | Boom Operator |
Tom Johnson | Sound Re-Recording Mixer |
Gary Rydstrom | Sound Re-Recording Mixer |
Richard Beggs | Sound Re-Recording Mixer |
François Duhamel | Still Photographer |
Beverly Walker | Unit Publicist |
Robert Dawson | Title Designer |