Ryan Reynolds als Richard Messner | |
Andy García als Stanley Locke | |
Martin Henderson als Hollis Elmore | |
Chris Pine als Darwin Tremor | |
Ray Liotta als Donald Carruthers | |
Alicia Keys als Georgia Sykes | |
Common als Sir Ivy | |
Taraji P. Henson als Sharice Watters | |
Davenia McFadden als Loretta Wyman | |
Jeremy Piven als Buddy Israel | |
Ben Affleck als Jack Dupree | |
Peter Berg als "Pistol" Pete Deeks | |
Matthew Fox als Bill | |
Jason Bateman als Rupert 'Rip' Reed | |
Nestor Carbonell als Pasquale Acosta "S.A. Gerald Diego" | |
Kevin Durand als Jeeves Tremor | |
Tommy Flanagan als Lazlo Soot | |
Joel Edgerton als Hugo Croop | |
Curtis Armstrong als Morris Mecklen | |
Joseph Ruskin als Primo Sparazza | |
Alex Rocco als Serna | |
Maury Sterling als Lester Tremor | |
Christopher Michael Holley als Beanie | |
Mike Falkow als Freeman Heller | |
Joe Drago als FBI Aid | |
Jeff Habberstad als Top Coated Gunman | |
Wayne Newton als Himself | |
George Fisher als McGarey | |
Vladimir Kulich als The Swede | |
David Proval als Victor Padiche | |
Lorna Scott als Hotel Receptionist | |
Brian Bloom als Agent Baker | |
Patrick St. Esprit als Moustache | |
R. Paul Wilson als Magician | |
Janet Edwards als Naked Prostitute | |
Suzanne Stover als Prostitute #1 | |
Scott Halberstadt als Pimply Casino Employee | |
Matthew Fox als Bill Security Super | |
Zach Cumer als Warren | |
Max Murphy als Sheriff Badger | |
Marianne Muellerleile als Margie Turlock | |
Clare Carey als Laverne | |
Alice Dinnean als Bikini Woman Who Drinks Grape Juice (uncredited) |
Tim Bevan | Producer |
Clint Mansell | Original Music Composer |
Mauro Fiore | Director of Photography |
Julia Blackman | Executive Producer |
Liza Chasin | Executive Producer |
Robert Graf | Executive Producer |
Jeff Abberley | Executive Producer |
Eric Fellner | Producer |
Robert Frazen | Editor |
Joe Carnahan | Director |
Joe Carnahan | Writer |
Brana Rosenfeld | Set Decoration |
Cindy J. Williams | Makeup Department Head |
Lori DeLapp | Costume Supervisor |
Maria Baker | Art Direction |
Martin Whist | Production Design |
Mary Zophres | Costume Design |
Amanda Mackey | Casting |
Cathy Sandrich Gelfond | Casting |
Javier Carrillo | Construction Foreman |
Greg G. Sachen | Set Dresser |
Germano Saracco | Camera Operator |
Larry Blanford | Second Unit Director of Photography |
Scott Smith | First Assistant Camera |
Sally Forcier | Casting Associate |
Laura Drake Mancini | Extras Casting Assistant |
Ketty Gonzalez | Hairstylist |
Dave DeGaetano | Construction Coordinator |
Carlos DePalma | Rigging Grip |
Greg Freeman | Rigging Grip |
Kate Bulpitt | Casting Associate |
Adam Braid | Set Dresser |
David Emmerichs | Steadicam Operator |
Michael Bauman | Gaffer |
George Palmer | Key Grip |
Bela Trutz | Steadicam Operator |
Ariel Gold | Costumer |
Steven Rigamat | Construction Foreman |
Charlie McIntyre | Rigging Gaffer |
David 'Goldy' Goldsmith | Video Assist Operator |
Josh Sheppard | Storyboard Artist |
Mike Bonnaud | Best Boy Electric |
Krishna Ribeiro | Set Costumer |
Louise Spencer | Unit Publicist |
Greg Funk | Makeup Artist |
Nancy Lowry | Set Dresser |
Steven J. Winslow | Aerial Camera Technician |
Larry Nielsen | First Assistant "A" Camera |
Kelly Clear | Gaffer |
Don Telles | Rigging Grip |
Delia Hauser | Costumer |
Andrew White | Title Designer |
Daniel Marc Goldstein | Key Hair Stylist |
Mike Cunningham | Assistant Property Master |
Paul Brady | Electrician |
Thoma Reavis | Electrician |
Michael Tolochko | Electrician |
Maurice K. McGuire | Camera Operator |
Michael J. Schwartz | Electrician |
John Janusek | Key Grip |
Chephren Rasika | Rigging Grip |
Charley Gilleran | Rigging Grip |
John Beran | Rigging Grip |
Jason Drennan | Art Department Production Assistant |
Seth Wilder | Art Department Production Assistant |
Michael Listorti | Dolly Grip |
Bryan Ashford | Dolly Grip |
Byron McCulloch | Rigging Grip |
Jenny Eagan | Assistant Costume Designer |
Nomi Shichor | Costumer |
Teressa Hill | Hair Department Head |
John Naehrlich | Leadman |
Marek Bojsza | Electrician |
Reginald Donaldson | Rigging Grip |
John Steckert | Travel Coordinator |
Chuck Rousseau | Armorer |
Sean Kenney | Contact Lens Technician |
Ashunta Sheriff | Makeup Artist |
Mike Piccirillo | Art Department Coordinator |
Tony Bonaventura | Property Master |
Kevan Weber | Set Dresser |
Mark Kudra | Set Dresser |
Jeff Lynn | Camera Loader |
Michael Lyon | Electrician |
Darryl St. Juste | Rigging Grip |
Jackie Sachen | Key Makeup Artist |
David E. Scott | Graphic Designer |
David Richert | First Assistant "B" Camera |
Robert Fischer | Rigging Grip |
Farrah Fox-Collis | Casting Associate |
William O. Hunter | Set Designer |
Paul Cunningham | Set Dresser |
Greg Nestor | Set Dresser |
Mark Moretti | Storyboard Artist |
Ken W. Ballantine | Electrician |
Thomas M. Dangcil | Electrician |
Kevin Fahey | Rigging Grip |
Jaimie Trueblood | Still Photographer |
Sandra Bojin-Sedlik | Set Costumer |
Jillian Giacomini | Script Supervisor |
John Sweeney | Assistant Property Master |
Cat Smith | Set Designer |
Jason Untersee | Rigging Grip |
Janine Rath-Thompson | Hairstylist |
Chris Culliton | Best Boy Electric |
William G. Pearce Jr. | Electrician |
Bogdan Iofciulescu | Techno Crane Operator |
Alexa Alden | Script Supervisor |
Samuel J. Tell | Set Dresser |
Donald D. Davidson | Electrician |
Brian Mussetter | Libra Head Technician |
Caitlin McKenna | ADR Voice Casting |
Leslie-Ann Reale | Casting Assistant |
Mike Cunningham | Armorer |
Steve D. Weinmuller | Transportation Coordinator |
Karen Ruth Getchell | Production Supervisor |
Justin Muller | First Assistant Director |
Gregg Schaublin | Digital Intermediate Producer |
Nick Angel | Music Supervisor |
Jim Schultz | Supervising Music Editor |
Heather Elisa Hill | Visual Effects Coordinator |
Douglas Murray | ADR Mixer |
Catherine Harper | Foley Artist |
Gordon Antell | First Assistant Editor |
John Joseph Thomas | Foley Editor |
Jonny Winograd | First Assistant Editor |
Gary Burritt | Negative Cutter |
Lisa Maher | Visual Effects Producer |
Larz Anderson | Special Effects Coordinator |
Christina Tucker | ADR Mixer |
Gary Abrahamian | Lead Animator |
Jeff Gomillion | ADR Mixer |
Carlie Bergman | ADR Recordist |
Christopher Moriana | Foley Artist |
Jim Stuebe | Production Sound Mixer |
Charles Lane | Music Consultant |
Thomas J. Smith | Visual Effects Supervisor |
Philip Rogers | ADR Recordist |
Joel Dougherty | First Assistant Sound Editor |
Jeremy Peirson | Sound Re-Recording Mixer |
Skip Lievsay | Supervising Sound Editor |
Kevin Hyde | Boom Operator |
Skip Lievsay | Sound Re-Recording Mixer |
Todd Zongker | Assistant Editor |
Sam Tirado | Colorist |
Vicki Williams | Music Coordinator |
Steve Arcabascio | Cableman |
Jason King | Sound Effects Editor |
Alexandra Hill | Music Coordinator |
John Cahill | Picture Car Coordinator |
Byron Wilson | ADR Supervisor |
Darrin Mann | Foley Mixer |
Frank Lloyd | Stunt Double |
Kirsten Lane | Music Consultant |
Gene LeBell | Stunts |
Rick Avery | Stunts |
Sharon Bruneau | Stunts |
Doug Coleman | Stunts |
Merritt Yohnka | Stunts |
Denney Pierce | Stunts |
Keith Woulard | Stunts |
Dane Farwell | Stunts |
Cassandra McCormick | Stunts |
Bevin Kaye | Stunts |
Paul E. Short | Stunts |
Tanoai Reed | Stunts |
Larry Blanford | Second Unit Director |
John M. Morse | Second Assistant Director |
Ben Hernandez Bray | Second Unit Director |
James LaRocca | Second Unit First Assistant Director |
Ruby Stillwater | Second Unit First Assistant Director |
Daniel Arrias | Stunts |
Bobby Burns | Stunts |
John Cade | Stunts |
Eugene Collier | Stunts |
Keith Splinter Davis | Stunts |
Brian Christensen | Stunts |
Chris Durand | Stunts |
Jennifer England | Stunts |
Dawn Dininger | Stunts |
Natascha Hopkins | Stunts |
Chris Howell | Stunts |
Ben Hernandez Bray | Stunt Coordinator |
Brett A. Jones | Stunts |
Julie Ann Johnson | Stunts |
Mike Justus | Stunts |
Horace Knight Jr. | Stunts |
Brian Machleit | Stunts |
Jimmy Ortega | Stunts |
Kim Robert Koscki | Stunts |
Ray Siegle | Stunt Double |
Phil Neilson | Stunts |
Dana Reed | Stunts |
Dana Stein | Stunts |
Brian Simpson | Stunts |
Rudolf Weber | Stunts |
Thom Williams | Stunts |
Boni Yanagisawa | Stunts |
Ted Barba | Stunts |
Henry Kingi Jr. | Stunts |
Christopher Michael Holley | Stunts |
Tony Lazzara | Stunts |