Brad Pitt als Mickey O'Neil | |
Jason Statham als Turkish | |
Alan Ford als Brick Top Polford | |
Stephen Graham als Tommy | |
Dennis Farina als Cousin Avi | |
Robbie Gee als Vincent | |
Lennie James als Sol | |
Benicio del Toro als Franky Four Fingers | |
Rade Šerbedžija als Boris "The Blade" Yurinov | |
Vinnie Jones als Bullet-Tooth Tony | |
Ade als Tyrone | |
Mike Reid als Doug "The Head" Denovitz | |
Jason Flemyng als Darren | |
Ewen Bremner als Mullet | |
Andy Beckwith als Errol | |
Charles Cork als MC | |
Sorcha Cusack als Mum O'Neil | |
Dave Legeno als John | |
Trevor Steedman als Bomber Harris | |
Yuri Stepanov als Himy | |
Velibor Topic als The Russian | |
William Beck als Neil | |
Sam Douglas als Rosebud | |
Adam Fogerty als Gorgeous George | |
Eric Meyers als Avi's Colleague | |
Jason Buckham als Gary | |
Mickey Cantwell als Liam | |
Nicola Collins als Alex | |
Teena Collins als Susi | |
James Cunningham als Horrible Man | |
Mickey Dee als Jack | |
Goldie als Bad Boy Lincoln | |
Sid Hoare als Reuben | |
Ronald Isaac als Referee | |
Chuck Julian als Michael | |
Jason Ninh Cao als Charlie | |
Paul O'Boyle als Patrick | |
Jimmy Roussounis als Paulie | |
Sidney Sedin als Pauline | |
Peter Szakacs als Sausage Charlie | |
John Taheny als Salt Peter | |
Mick Theo als Mad Fist Willy | |
Andy Till als John the Gun | |
Scott Welch als Horace "Good Night" Anderson | |
Michael Hughes als Gypsy Man | |
Liam McMahon als Gypsy Man | |
James Warren als Gypsy Man | |
Austin Drage als Gypsy Kid | |
Liam Donaghy als Gypsy Kid | |
Joe Williams als Gypsy Kid | |
John Farnell als Brick Top's Henchman | |
Shaun Pearson als Brick Top's Henchman | |
Dean Smith als Brick Top's Henchman | |
Roy Snell als Brick Top's Henchman | |
Tim Faraday als Policeman | |
Andrew Shield als Policeman | |
Guy Ritchie als Man Reading Newspaper (uncredited) | |
Elwin 'Chopper' David als Boxer (uncredited) | |
Alex Andreas als Pikey Man (uncredited) | |
Dian Bachar als Brick Henchman (uncredited) | |
Sol Campbell als Bouncer (uncredited) | |
Tom Delmar als Thug with Head Crushed in Door (uncredited) | |
Christopher Fosh als Bricktop's Henchman (uncredited) | |
John Hathaway als Bricktop's Barman (uncredited) | |
Tim Packham als Gypsy Man (uncredited) | |
Peter Rnic als Irish Traveller (uncredited) |
John Murphy | Original Music Composer |
Noel Gallagher | Music |
Guy Ritchie | Writer |
Jon Harris | Editor |
Lucinda Syson | Casting |
Guy Ritchie | Director |
Matthew Vaughn | Producer |
Hugo Luczyc-Wyhowski | Production Design |
Tim Maurice-Jones | Director of Photography |
Peter Wignall | Steadicam Operator |
Verity Hawkes | Costume Design |
Julie Philpott | Art Direction |
Sharon Gilham | Costume Supervisor |
Linda Wilson | Set Decoration |
Stephen Marks | Executive Producer |
Angad Paul | Executive Producer |
Taha Ali Reza | Associate Producer |
Steve Tisch | Executive Producer |
Michael Dreyer | Co-Producer |
Peter Morton | Executive Producer |
Trudie Styler | Executive Producer |
Sebastian Pearson | Associate Producer |
Tom Roberts | Standby Painter |
Terry Williams | Grip |
Sebastian Pearson | Still Photographer |
Bill Hickey | Stand In |
Bibs Ekkel | Additional Music |
Pat Karam | Location Manager |
Adam Bohling | Production Manager |
Willi Geiger | Researcher |
Daniel L. Griffiths | Score Engineer |
David Rees | Color Timer |
Paul Swinburne | First Assistant Editor |
Simon Hayes | Sound Mixer |
Belinda Parish | Hairstylist |
Martin Foley | Assistant Art Director |
Ken Lailey | Special Effects Supervisor |
Robert Park | Carpenter |
Danny Sheehan | Music Editor |
Jean Ann Black | Makeup Artist |
Dennis Wilson | Construction Coordinator |
Charles Bodycomb | Armorer |
Nevette Previd | Unit Publicist |
Emma Pike | Production Coordinator |
Matthew Collinge | Sound Designer |
David Lindsay | Security |
Pebbles | Key Hair Stylist |
Brendan Gunn | Dialect Coach |
Matthew Collinge | Sound Effects Editor |
James Harris | Cableman |
Arthur Fenn | Boom Operator |
Danny Sheehan | Supervising Sound Editor |
Mary Haddow | Script Supervisor |
Ray Bateman | Electrician |
Tom Delmar | Stunt Coordinator |
Simon Barker | Transportation Captain |
Fergus Cotter | Driver |
Maurice Landsberger | Production Accountant |
Philip Smith | Supervising Carpenter |
Vanessa Baker | ADR Voice Casting |
Charles Jarman | Stunt Double |
Diane Greaves | Foley Artist |
Les Healey | Co-Editor |
Michael Elson | Head of Production |
Richard Oxley | Assistant Chief Lighting Technician |
Andy Duncan | Chief Lighting Technician |
Elizabeth Hoar | Camera Trainee |
Stuart Graham | Focus Puller |
Giles Edleston | Assistant Location Manager |
Sandra Fattorre | Art Department Production Assistant |
Mick Ward | Second Unit Director |
Jake Marcuson | Clapper Loader |
Emma Engers | Casting Assistant |
Debbie Ninnis | Assistant Production Coordinator |
Darren McQuade | ADR Mixer |
Sarah Gellately-Smith | Production Assistant |
Barrie Gower | Prosthetics Sculptor |
Peter Wignall | Storyboard Artist |
Peter Burden | Dressing Prop |
Ian Neil | Music Consultant |
Michael Elson | Digital Effects Producer |
Nicki Varney | Costume Assistant |
Mick Ward | Third Assistant Director |
Ian Cross | Title Designer |
Casper Lailey | Special Effects Technician |
Paul Conway | Compositing Artist |
Peter Dansie | Assistant Editor |
Danny Sheehan | Dialogue Editor |
Michael Redfern | Foley Editor |
Jason Swanscott | Foley Artist |
Mike Dowson | Sound Re-Recording Mixer |
Mark Taylor | Sound Re-Recording Mixer |
Kristin Emblem | Digital Effects Producer |
Jean-Clement Soret | Digital Colorist |
David Reid | First Assistant Director |
Daniel Toland | Second Assistant Director |
Tom Pleydell-Pearce | Property Master |