Kristen Stewart als Snow White | |
Chris Hemsworth als The Huntsman | |
Charlize Theron als Queen Ravenna | |
Sam Claflin als William | |
Ian McShane als Beith | |
Ray Winstone als Gort | |
Nick Frost als Nion | |
Noah Huntley als King Magnus | |
Toby Jones als Coll | |
Eddie Marsan als Duir | |
Lily Cole als Greta | |
Rachael Stirling als Anna | |
Hattie Gotobed als Lily | |
Bob Hoskins als Muir | |
Sam Spruell als Finn | |
Johnny Harris als Quert | |
Brian Gleeson als Gus | |
Vincent Regan als Duke Hammond | |
Liberty Ross als Queen Eleanor | |
Chris Obi als Mirror Man | |
Raffey Cassidy als Young Snow White | |
Xavier Atkins als Young William | |
Izzy Meikle-Small als Young Ravenna | |
Anastasia Hille als Ravenna's mother | |
Elliot Reeve als Young Finn | |
Mark Wingett als Thomas | |
Jamie Blackley als Iain | |
Dave Legeno als Broch | |
Greg Hicks als Black Knight General | |
Peter Ferdinando als Black Knight | |
Andrew Hawley als Guard on Duty | |
Joey Ansah als Aldan | |
Gregor Truter als Duke's Commander | |
Tom Mullion als Soldier | |
Matt Berry als Percy | |
Darren Kent als Emaciated Peasant (uncredited) | |
Craig Garner als Coll Dwarf Double (uncredited) | |
Duncan Casey als Ravenna Guard | |
Ryan Stuart als Mercenary #3 (uncredited) |
Evan Daugherty | Screenplay |
James Newton Howard | Original Music Composer |
Lucy Bevan | Casting |
Dominic Watkins | Production Design |
Colleen Atwood | Costume Design |
Sam Mercer | Producer |
Joe Roth | Producer |
Bill Darby | Location Manager |
Rupert Sanders | Director |
John Lee Hancock | Screenplay |
Neil Smith | Editor |
Conrad Buff IV | Editor |
Fainche MacCarthy | Set Decoration |
Ken Crouch | Costume Supervisor |
Cedric Nicolas-Troyan | Assistant Director |
Cedric Nicolas-Troyan | Visual Effects Supervisor |
Justin Hammond | Lighting Technician |
Tony Mecca | Animation |
Hugo Dominguez | VFX Artist |
Dixie Pizani | Animation |
Daniel Lindsey | Visual Effects |
Greig Fraser | Director of Photography |
Sarah Bradshaw | Co-Producer |
Sarah Bradshaw | Unit Production Manager |
Simone Goodridge | Production Supervisor |
Gloria S. Borders | Executive Producer |
Palak Patel | Executive Producer |
Andrew Ackland-Snow | Art Direction |
Alastair Bullock | Art Direction |
Stuart Rose | Art Direction |
Oliver Goodier | Art Direction |
John Frankish | Art Direction |
Chris Munro | Production Sound Mixer |
Craig Henighan | Supervising Sound Editor |
Andy Nelson | Sound Re-Recording Mixer |
Craig Henighan | Sound Re-Recording Mixer |
Paula Fairfield | Sound Effects Editor |
Paula Fairfield | Sound Designer |
Ai-Ling Lee | Sound Effects Editor |
Ai-Ling Lee | Sound Designer |
Warren Hendriks | Sound Designer |
Luca Vannella | Hair Department Head |
David Olson | Music Editor |
Jason Ruder | Music Editor |
Jo Beckett | Script Supervisor |
Alex Bailey | Still Photographer |
Stuart Hendry | Still Photographer |
Evan Daugherty | Screenstory |
Hossein Amini | Screenplay |
Carole A. Kenneally | First Assistant Editor |
Tom Harrison-Read | First Assistant Editor |
Daniel Boccoli | First Assistant Editor |
David Warren | Supervising Art Director |
Mark Edward Wright | Visual Effects Editor |
Yang Liang | Stunts |
Rick Newsome | Storyboard Designer |
Jill Purdy | Supervising ADR Editor |
Jill Purdy | Supervising Dialogue Editor |
Jim Weidman | Supervising Music Editor |
Barry Gibbs | Property Master |
Richard Glass | Contact Lens Technician |
Punam Chhatralia | Contact Lens Technician |
Sam Bear | Hairdresser |
Francesco Alberico | Hairdresser |
Laura Schiavo | Hairdresser |
Joe Hopker | Key Hairdresser |
Leila Karalic | Hairstylist |
Bonnie Clevering | Hairstylist |
Enzo Angileri | Hairstylist |
Amy Byrne | Makeup Artist |
Uxue Laguardia | Makeup Artist |
Stacey Panepinto | Makeup Artist |
Shane Paish | Makeup Artist |
Sharon Martin | Makeup Department Head |
Josh Weston | Prosthetic Makeup Artist |
Roz Abery | Prosthetic Makeup Artist |
Victoria Bancroft | Prosthetic Makeup Artist |
Victoria Holt | Prosthetic Makeup Artist |
Sunita Parmar | Prosthetic Makeup Artist |
Julie White | Prosthetic Makeup Artist |
Susie Redfern | Prosthetic Makeup Artist |
Nikkie Grimshaw | Prosthetics Painter |
Luke Fisher | Prosthetics Sculptor |
Alex Rouse | Wigmaker |
Naomi Moore | Art Department Coordinator |
Jourdan Henderson | Art Department Coordinator |
Oliver Carroll | Assistant Art Director |
David Doran | Assistant Art Director |
Philip Elton | Assistant Art Director |
Andrew Palmer | Assistant Art Director |
Amanda Dazely | Assistant Art Director |
Darryl Paterson | Assistant Property Master |
Alfonso De La Torre | Conceptual Design |
Annis Naeem | Conceptual Illustrator |
Laura Davison | Construction Coordinator |
Steven DeSantis | Construction Coordinator |
Mark Russell | Construction Buyer |
Laura Dishington | Graphic Designer |
Jeremy Thompson | Property Master |
Paul Hearn | Set Dresser |
Jory Alvarado | Set Dresser |
John Marzano | Aerial Director of Photography |
Chas Bain | Camera Operator |
Peter Field | Camera Operator |
Jonathan 'Chunky' Richmond | Camera Operator |
Simon Baker | Camera Operator |
George Richmond | Steadicam Operator |
Vince McGahon | Steadicam Operator |
Will Morris | Camera Loader |
Chris McAleese | Camera Loader |
James Smith | Clapper Loader |
Luke Selway | Clapper Loader |
Josh Bleibtreu | Second Unit Director of Photography |
Claudio Del Gobbo | Dolly Grip |
Massimo Rinella | Dolly Grip |
Mark Gay | Electrician |
John Hanks | Electrician |
Neil Munro | Electrician |
Lee Perkins | Electrician |
James Smart | Electrician |
George Worley | Electrician |
John Gamble | First Assistant Camera |
Chris Bain | First Assistant "A" Camera |
Spencer Murray | First Assistant "B" Camera |
Shaun Cobley | First Assistant "B" Camera |
Marc Atherfold | First Assistant Camera |
Jon Webb | Focus Puller |
Eric Greenberg | Focus Puller |
Mike Archer | Gaffer |
Perry Evans | Gaffer |
David Sinfield | Gaffer |
Martin Smith | Gaffer |
Tommaso Mele | Key Grip |
Alex Klabukov | Key Grip |
Anthony Mollicone | Rigging Grip |
Joe Buxton | Libra Head Technician |
Eliot Coulter | Lighting Technician |
Paul Kelly | Lighting Technician |
Jamie Mills | Lighting Technician |
Dara Norman | Lighting Technician |
Toby Plaskitt | Russian Arm Operator |
Marc Wolff | Aerial Coordinator |
Lucia Foster Found | Aerial Coordinator |
Catherine Jones | Armorer |
Graham Bowen | Armorer |
Alan Hausmann | Armorer |
Caroline Wilson | Armory Coordinator |
Simon Atherton | Armorer |
Steve Cummings | Supervising Armorer |
Tim Lewis | Supervising Armorer |
Kathryn Donovan | Unit Publicist |
Jack Taggart | Ager/Dyer |
Jane Clive | Assistant Costume Designer |
Christine L. Cantella | Assistant Costume Designer |
Lora E. Revitt | Assistant Costume Designer |
Christian Cordella | Costume Illustrator |
Bryan Kopp | Costume Illustrator |
Darrell Warner | Costume Illustrator |
Imogen Hose | Costumer |
Amber Jordyn | Costumer |
Briana Jorgenson | Costumer |
Joanna Campbell Lynch | Costumer |
Robyn Manton | Costumer |
Calandra Meredith | Dresser |
Donna O'Neal | Key Set Costumer |
Chan Chi Wan | Seamstress |
Linda Lashley | Seamstress |
Philip Goldsworthy | Set Costumer |
Perry Goyen | Set Costumer |
Nigel Hyams | Set Costumer |
Lex Wood | Set Costumer |
Zimer Longhin | Tailor |
Laura Panayiotou | Tailor |
Mark Holmes | Wardrobe Master |
Henry Badgett | 2D Supervisor |
Sean Stranks | 2D Supervisor |
James Sutton | 3D Generalist |
Rishikesh Nandlaskar | 3D Modeller |
Andrew Arnett | Animation Director |
Roberto Smith | Animation Supervisor |
Derek Tannehill | Animation Supervisor |
Robyn Luckham | Animation Supervisor |
Jean-Claude Deguara | Animation Supervisor |
Rebecca Ruether | CG Animator |
Joel Sevilla | CG Supervisor |
Dan Neal | CG Supervisor |
Robert Ward | CG Supervisor |
Chris Grun | Conceptual Design |
Ming Pan | Conceptual Design |
Sebastian Meyer | Conceptual Design |
Harry Lam | Digital Effects Supervisor |
Kevin Jackson | Lead Animator |
Prajakta Nandlaskar | Lead Animator |
Michael Bomagat | Lead Animator |
Aaron Deerfield | Lead Animator |
Jarrod Avalos | Matchmove Supervisor |
Wesley Froud | Matchmove Supervisor |
Simon Pynn | Matchmove Supervisor |
Ryan E. Seymour | Matchmove Supervisor |
Shannan Burkley | Matte Painter |
Derek Winslow | Matte Painter |
Tobias Meier | Matte Painter |
Charlotte Tyson | Matte Painter |
Dante Harbridge Robinson | Matte Painter |
Deak Ferrand | Matte Painter |
Greg Szafranski | Matte Painter |
Eric Urquhart | Matte Painter |
Matt Conway | Matte Painter |
Mayumi Shimokawa | Matte Painter |
Michelle Blok | Pre-Visualization Supervisor |
Brad Alexander | Pre-Visualization Supervisor |
Nicolas Seck | Senior Animator |
Jateen Thakkar | Sequence Supervisor |
Pauline Duvall | Sequence Supervisor |
Amie Slate | Sequence Supervisor |
Josh Saeta | Sequence Supervisor |
Kevin Kolodinsky | Title Designer |
Greg Reed | VFX Editor |
Robin Hinch | VFX Editor |
Andrea Pirisi | VFX Editor |
Christopher Johnston | VFX Editor |
Kelvin McIlwain | Visual Effects Art Director |
Katrina Barton | Visual Effects Coordinator |
Anuradha Behera | Visual Effects Coordinator |
Celine Chew | Visual Effects Coordinator |
Alex Fitzgerald | Visual Effects Coordinator |
Trupti Ghosh | Visual Effects Coordinator |
Sheila Giroux | Visual Effects Coordinator |
Olivia Goh | Visual Effects Coordinator |
Ankit Gokani | Visual Effects Coordinator |
John D. Hancock | Visual Effects Coordinator |
Rachel Faith Hanson | Visual Effects Coordinator |
Neh Jaiswal | Visual Effects Coordinator |
Gretel Ng | Visual Effects Coordinator |
Rocco Pucillo | Visual Effects Coordinator |
Brooke Stone | Visual Effects Coordinator |
Caitlin Thornton | Visual Effects Coordinator |
Meg Tyra | Visual Effects Coordinator |
Ashley J. Ward | Visual Effects Coordinator |
David Willnerd | Visual Effects Coordinator |
Amielia Williams | Visual Effects Coordinator |
Bhumika Mayer | Visual Effects Coordinator |
Mark Webb | Visual Effects Coordinator |
Jan Guilfoyle | Visual Effects Coordinator |
Kim Erin Eunsung | Visual Effects Coordinator |
Miles Friedman | Visual Effects Coordinator |
Max Leonard | Visual Effects Coordinator |
Allison Paul | Visual Effects Coordinator |
Toby White | Visual Effects Coordinator |
Kieran Nicholas | Visual Effects Editor |
Xinyi Puah | Visual Effects Editor |
Josh Sutherland | Visual Effects Editor |
Zeke Morales | Visual Effects Editor |
Lynda Thompson | Visual Effects Producer |
Mark Sherwood | Visual Effects Producer |
Clare Norman | Visual Effects Producer |
Jeff Atherton | Visual Effects Producer |
Thomas Nittmann | Visual Effects Producer |
Will Cohen | Visual Effects Producer |
Tim T. Cunningham | Visual Effects Producer |
John Moffatt | Visual Effects Supervisor |
Steve Moncur | Visual Effects Supervisor |
Phil Brennan | Visual Effects Supervisor |
Rudi Holzapfel | Visual Effects Supervisor |
Angela Barson | Visual Effects Supervisor |
Edson Williams | Visual Effects Supervisor |
Nicolas Hernandez | Visual Effects Supervisor |
Bryan Hirota | Visual Effects Supervisor |
Todd Shifflett | Visual Effects Supervisor |
Stanley Joseph Aghori | Visual Effects Technical Director |
Alexander Chaliovski | Visual Effects Technical Director |
Muhittin Bilginer | Visual Effects Technical Director |
Howard Margolius | Visual Effects Technical Director |
Christian Deiß | Visual Effects Technical Director |
Jim Passon | Color Timer |
Curtis Lindersmith | Digital Intermediate Editor |
Neil Corbould | Visual Effects Supervisor |
Michael Dawson | Special Effects Supervisor |
John Slattery | Digital Compositor |
Kate Phillips | Visual Effects Producer |
Chris Hunt | Visual Effects |
Dayna Grant | Stunt Double |
Jerad Marantz | Character Designer |
Steen Young | Stunts |
Ben Wright | Stunt Double |
Leo Woodruff | Stunts |
Jade Williams | Stunts |
Donna Williams | Stunts |
Martin Wilde | Stunts |
Pete White | Stunts |
Reg Wayment | Stunts |
Marlow Warrington-Mattei | Stunt Double |
Calvin Warrington-Heasman | Stunts |
Andy Wareham | Stunts |
Rudolf Vrba | Stunts |
Miguel Villalba | Stunts |
Jamie lee Verne | Stunt Double |
Daniel Vernan | Stunts |
Pablo Verdejo | Stunts |
Tony van Silva | Stunts |
Marek Toth | Stunts |
Arran Topham | Stunts |
Roy Taylor | Stunts |
Mens-Sana Tamakloe | Stunts |
Ryan Stuart | Stunts |
Shane Steyn | Stunts |
Helen Steinway Bailey | Stunt Double |
Michael Sims | Stunt Double |
Matt Sherren | Stunts |
Marcus Shakesheff | Stunts |
Stanislav Satko | Stunts |
Louis Samms | Stunts |
Tom Rodgers | Stunts |
Florian Robin | Stunt Double |
Curtis Rivers | Stunts |
Charles Ramsay | Stunts |
Dusan Prvy | Stunts |
Dominic Preece | Stunts |
Chris Pollard | Stunts |
Paradox Pollack | Stunts |
Andy Pilgrim | Stunts |
Jan Petřina | Stunt Double |
Jimmy Pethrus | Stunts |
Bean Peel | Stunts |
Ian Pead | Stunts |
Ronnie Paul | Stunts |
Sam Parham | Stunts |
José Antonio Oña Sánchez | Stunts |
Jo Osmond | Stunts |
Peter Olgyay | Stunts |
James O'Donnell | Stunts |
Brian Nickels | Stunts |
Ray Nic | Stunts |
David Newton | Stunts |
Rory Mulroe | Stunts |
Mike Mukatis | Stunts |
Sian Milne | Stunts |
Lee Millham | Stunts |
Casey Michaels | Stunts |
Ivan Miča | Stunts |
Erol Mehmet | Stunts |
Adrian McGaw | Stunts |
Kim McGarrity | Stunts |
Kai Martin | Stunts |
Marc Mailley | Stunts |
Paul Lowe | Stunts |
Sarah Lochlan | Stunts |
Jess Liaudin | Stunts |
Maurice Lee | Stunts |
Tolga Kenan | Stunts |
Roman Jankovič | Stunts |
Rob Inch | Stunts |
Milan Hrvoľ | Stunts |
Peter Hric | Stunts |
Paul Howell | Utility Stunts |
Jiří Horký | Stunts |
Lyndon S. Hellewell | Stunts |
Elliot Hawkes | Stunts |
Bobby Holland Hanton | Stunts |
James Grogan | Stunts |
Dayna Grant | Stunts |
David R. Grant | Stunt Double |
Oliver Gough | Stunts |
Vladimir "Furdo" Furdik | Stunt Double |
Vladimir "Furdo" Furdik | Stunts |
Aldonio Danny Frietas | Stunts |
Pete Ford | Stunts |
Cecily Fay | Stunt Double |
Bradley Farmer | Stunts |
Danny Euston | Stunts |
Tomas Ereminas | Stunt Double |
Levan Doran | Stunts |
Ben Dimmock | Stunts |
Will Dent | Stunts |
Steve Dent | Stunt Coordinator |
Martin Csiaki | Stunts |
Tom Cox | Stunts |
Jake Cox | Stunts |
Christopher Cox | Stunts |
Ben Cooke | Fight Choreographer |
Ben Cooke | Stunt Coordinator |
Jonathan Cohen | Stunts |
Tony Christian | Stunt Double |
Tony Christian | Utility Stunts |
Nick Chopping | Stunts |
Chris Carey | Stunts |
Michael Byrch | Stunts |
Andy Butcher | Stunts |
Dan Burman | Stunts |
Pavel Boušek | Stunts |
Freddy Bouciegues | Stunts |
Nick Benseman | Stunts |
Domingo Beltrán | Stunts |
Rachelle Beinart | Stunt Double |
Ashley Beck | Stunts |
Gary Arthurs | Stunts |
Luis Miguel Arranz | Stunts |
Mark Archer | Stunts |
Joshua Archer | Stunts |
Carlo Antonioni | Stunts |
David Anders | Stunts |
Caridad Angus | Stand In |
George Richmond | Camera Operator |