Taylor Lautner als Sharkboy | |
Taylor Dooley als Lavagirl | |
Cayden Boyd als Max | |
David Arquette als Max's Dad | |
Kristin Davis als Max's Mom | |
Jacob Davich als Linus / Minus | |
Sasha Pieterse als Marissa / Ice Princess | |
George Lopez als Mr. Electricidad / Tobor / Ice Guardian | |
Rico Torres als Sharkboy's Dad | |
Marc Musso als Classroom Kid #1 | |
Shane Graham als Classroom Kid #2 | |
Tiger Darrow als Classroom Kid #3 | |
Racer Rodriguez als Sharkboy, Age 7 | |
Rebel Rodriguez als Sharkboy, Age 5 | |
Rocket Rodriguez als Lug | |
Robert Rodriguez als Shark (voice) (uncredited) | |
Araceli González als Principal (uncredited) | |
Peyton Hayslip als Teacher (uncredited) | |
Tania Haddad als Classroom Kid (uncredited) |
Robert Rodriguez | Editor |
Nina Proctor | Costume Supervisor |
Jeffrey J. Dashnaw | Stunt Coordinator |
Nina Proctor | Costume Design |
Linda A. Borgeson | Executive In Charge Of Post Production |
Harvey Weinstein | Executive Producer |
David Rimer | Second Assistant Director |
Rico Torres | Still Photographer |
Shalimar Reodica | Casting Associate |
John Debney | Music |
Jeanette Scott | Set Decoration |
Joe McCusker | Construction Coordinator |
Tim Rakoczy | Supervising Sound Editor |
Sergio Reyes | Sound Re-Recording Mixer |
Bill Scott | Line Producer |
Tim Rakoczy | Music Editor |
Brian Bettwy | First Assistant Director |
Chris Olivia | Pre-Visualization Supervisor |
Ed Novick | Production Sound Mixer |
Crystal Falkner-Paysse | Set Costumer |
Elspeth Mason | Seamstress |
Sandra Condito | Publicist |
Jay Mahavier | First Assistant Editor |
Ethan Maniquis | Associate Editor |
Jimmy Lindsey | Camera Operator |
Robbie Friedmann | Location Manager |
Albert Aquino | Boom Operator |
Christopher Stull | Assistant Art Director |
George Oldziey | Additional Music |
Mary Vernieu | Casting |
Ermahn Ospina | Makeup Department Head |
Rob Simons | Set Designer |
Cynthia Streit | Production Coordinator |
Bob Weinstein | Executive Producer |
Joe Rivera | Hairstylist |
Graeme Revell | Music |
Howard Berger | Makeup Effects |
Robert Rodriguez | Camera Operator |
Marcel Rodriguez | Writer |
Robert Rodriguez | Director of Photography |
David Hack | Set Decoration |
Cecil D. Evans | Transportation Coordinator |
Elizabeth Avellan | Producer |
Bill Scott | Unit Production Manager |
Tom Proper | Post Production Supervisor |
Keefe Boerner | Visual Effects Producer |
John McLeod | Special Effects Coordinator |
Jeanette Scott | Art Direction |
Robert Rodriguez | Writer |
Robert Rodriguez | Music |
Robert Rodriguez | Visual Effects Supervisor |
Joe Rivera | Makeup Artist |
Debbie Cortez Haber | Art Department Coordinator |
Steve Joyner | Art Direction |
Carl Thiel | Additional Music |
Greg Nicotero | Makeup Effects |
Monika Petrillo | Script Supervisor |
Beth Sepko | Local Casting |
Robert Rodriguez | Sound Re-Recording Mixer |
Steve Joyner | Property Master |
Colin Strause | Visual Effects Supervisor |
Racer Rodriguez | Story |
Robert Rodriguez | Director |
Charles Ewing Smith | Dialogue Editor |
Bruce Nyznik | Dialogue Editor |
Troy Robinson | Stunts |
Troy Brown | Stunts |