John Goodman als Babe Ruth | |
Kelly McGillis als Claire Ruth | |
Trini Alvarado als Helen Ruth | |
Randy Steinmeyer als Ty Cobb | |
James Cromwell als Brother Mathias | |
Michael McGrady als Lou Gehrig | |
Richard Tyson als Guy Bush | |
Joseph Ragno als Miller Huggins | |
Ralph Marrero als Frank 'Ping' Bodie | |
Bernard Kates als Colonel Jack Ruppert | |
Stevie Lee als Eddie the Bat Boy | |
Bruce Boxleitner als Jumpin' Joe Dugan | |
Peter Donat als Frazee | |
J.C. Quinn als Jack Dunn | |
Robert Swan als George Ruth Sr. | |
Stephen Caffrey als Johnny Sylvester (at 30) | |
Danny Goldring als Bill Carrigan | |
Bernie Gigliotti als Al Capone | |
Michael Nicolosi als Jimmy Colosimmo | |
W. Earl Brown als Herb Pennock | |
Shannon Cochran als Flapper | |
Michael Papajohn als Heckler | |
Gene Weygandt als Mr. Sylvester | |
Brendan Hutt als Boy at St. Mary's | |
Jeffrey Wiseman als Boy at St. Mary's | |
Elizabeth Greenberg als Dorothy Ruth | |
Larry Cedar als Forbes Field Announcer | |
Alan Johnson als Orphanage Reporter | |
Michael Krawic als Theatre-Goer | |
Johanna McKay als Yankee Wife | |
Jim Ortlieb als Scribe | |
Scott Haven als Scribe | |
Tricia Munford als Ida Dugan, Jump's Wife | |
Matt Doherty als Boy in Car |
Arthur Hiller | Director |
John Fusco | Producer |
John Fusco | Screenplay |
Elmer Bernstein | Music |
Haskell Wexler | Director of Photography |
Robert C. Jones | Editor |
Valerie McCaffrey | Casting |
Nancy Nayor | Casting |
James Dowell Vance | Production Design |
Gary Baugh | Art Direction |
Leslie Bloom | Set Decoration |
April Ferry | Costume Design |
Werner Sherer | Hairstylist |
John S. Robertson | Key Grip |
Walter Coblenz | Executive Producer |
Bill Finnegan | Executive Producer |
Erica Hiller | Associate Producer |
Jim Van Wyck | Co-Producer |
Art Anthony | Key Makeup Artist |
E. Thomas Case | Key Makeup Artist |
Deborah K. Dee | Key Hair Stylist |
Kevin Haney | Makeup Artist |
Werner Sherer | Hair Supervisor |
Jamie Sue Weiss | Makeup Artist |
Peter Bankins | Property Master |
Linda Buchanan | Set Designer |
Karen Fletcher Trujillo | Set Designer |
Samuel W. Gailey | Art Department Production Assistant |
Michael Merritt | Set Designer |
J. Christopher Phillips | Set Designer |
Tony Gardner | Special Props |
Stu Bernstein | Sound Editor |
Robert Bradshaw | Sound Editor |
Richard Burton | Sound Editor |
Larry Carow | Sound Editor |
Todd Egan | Assistant Sound Editor |
Hector C. Gika | Sound Editor |
Marilyn Graf | Foley Recordist |
Leslie Gaulin | Foley Editor |
Glenn Hoskinson | Sound Editor |
Holly Huckins | ADR Editor |
John Kwiatkowski | Sound Editor |
Mary Jo Lang | Foley Mixer |
John Leveque | Supervising Sound Editor |
Dennis Maitland | Production Sound Mixer |
Anthony Milch | Sound Editor |
Rocky Moriana Jr. | Sound Editor |
Michele Perrone | ADR Editor |
John Roesch | Foley Artist |
Katie Rowe | Foley Artist |
Steve Schwalbe | Foley Editor |
Mary Ruth Smith | Sound Editor |
Bruce Stambler | Supervising Sound Editor |
James S. Stewart | Sound Recordist |
Shawn Sykora | Foley Editor |
Donald L. Warner Jr. | Sound Editor |
Rickley W. Dumm | Assistant Sound Editor |
Steve Richardson | Sound Editor |
Carolyn Tapp | Foley Recordist |
Richard E. Yawn | Sound Editor |
John D. Milinac | Special Effects Coordinator |
Chuck Comisky | Visual Effects Supervisor |
Michele Ferrone | Visual Effects Producer |
Linda Perlin | Stunts |
G. A. Aguilar | Stunts |