John Leguizamo als Michael Beltran | |
Katherine Waterston als Shirley Lyner | |
Cynthia Nixon als Gail Beltran | |
Andy Comeau als Jerry Tuchman | |
Denis O'Hare als Stan Lyner | |
Lauren Birkell als Melissa Rowan | |
Louisa Krause als Brenda Woodberg | |
Halley Wegryn Gross als Nadine Woodberg | |
Ann Dowd als Tammy Lyner | |
Spencer Treat Clark als Scott Miral | |
Jason Dubin als George | |
Ethan Phillips als Mark Wessler | |
Paul Borghese als Cook | |
Chira Cassel als Health Teacher | |
Anthony Cirillo als Adam Beltran | |
Alexandra Daddario als Barbara Yates | |
Harold Fort als Doug | |
Alexie Gilmore als Jill | |
Michael Knowles als Guidance Counselor | |
Adam LeFevre als Mr. Brown | |
Jake Melman als Older Wessler Kid | |
Sydney Melman als Younger Wessler | |
Sergio Mendoza Sr. als Feet in Cabin | |
Jansen Panettiere als Mikey Beltran | |
Jay Patterson als Ira | |
Ali Phillips als Freshman | |
Andi Potamkin als Stacy Silverstein | |
Bridget Regan als Tina Tuchman | |
Jessica Sandler als Jerry's Daughter | |
Kim Shaw als Ali Towne | |
Nancy St. Alban als George's Wife Fran | |
Paul Woodburn als Cop | |
Michael Yavnielli als Phil | |
Brigitte Hagerman als Student (uncredited) | |
Lara Theodos als Student (uncredited) |
David Ross | Director |
David Ross | Writer |
Chira Cassel | Executive Producer |
Laura Knight | Executive Producer |
Scott Macaulay | Executive Producer |
Robin O'Hara | Executive Producer |
John Portnoy | Executive Producer |
Nick Thurlow | Executive Producer |
Todd Williams | Executive Producer |
Kathy DeMarco | Producer |
Jason Dubin | Producer |
Jennifer Dubin | Producer |
John Leguizamo | Producer |
Cora Olson | Producer |
Michael Romero | Line Producer |
George Rizkallah | Co-Producer |
Zene Baker | Editor |
Michael McDonough | Director of Photography |
Ronnie Yeskel | Casting |
Ray Kluga | Production Design |
Daphne Javitch | Costume Design |
Chad Fischer | Original Music Composer |
Jim Black | Music Supervisor |
Stephanie Holbrook | Local Casting |
Ilan Arboleda | Associate Producer |
Urs Hirschbiegel | First Assistant Director |
Jason Graham | Second Assistant Director |
Manny Siverio | Stunt Coordinator |
Elliot Santiago | Stunt Coordinator |
Tina Mckissick | Stunt Double |
Roy Farfel | Stunts |
Stephanie A. Marquardt | Script Supervisor |
Jason Dubin | Second Unit Director |
Jimmy Price | Production Supervisor |
Andrew Cesana | Second Second Assistant Director |
Susan T. Parsons | Production Office Coordinator |
Rita Powers | Extras Casting |
Sean Powers | Extras Casting |
Tara Andrus | Production Accountant |
David Waldman | Camera Operator |
Eddie Rodriguez | First Assistant Camera |
Elisa Vasquez | Second Assistant Camera |
Jessica Miglio | Still Photographer |
Alec Jarnagin | Steadicam Operator |
Noah Timan | Sound Mixer |
Chris Fondulas | Boom Operator |
Teferra McKenzie | Boom Operator |
Alanna Levy | Art Department Coordinator |
Mila Khalevich | Set Decoration |
Peter DeCurtis | Leadman |
Amy Pickering | Wardrobe Supervisor |
Colleen McTigue | Set Costumer |
Kim Korba | Assistant Costume Designer |
Aneikit Bonnel | Assistant Costume Designer |
Leni Calas | Property Master |
Joe Coppola | Assistant Property Master |
Mike Nieves | Assistant Property Master |
Richard Hebrank | Construction Coordinator |
Jason Velez | Gaffer |
Jonathan Stern | Best Boy Electric |
Vadim Frumin | Key Grip |
Meraby Ellis | Best Boy Grip |
Marcy McKenzie | Location Manager |
Phillip Saxton | Assistant Location Manager |
Suzanne DeSimone | Key Makeup Artist |
Lora Scrignoli | Key Hair Stylist |
Annemarie Bradley | Additional Hairstylist |
Johnny Mooi | Additional Hairstylist |
Taurance F. Williams | Additional Hairstylist |
George Holtzer | Transportation Captain |
Cara Silverman | Additional Editor |
Christopher Kroll | Additional Editor |
Lance Spindler | Color Timer |
Brian Vancho | Foley Artist |
Roberto Carlos Lange | Foley Recording Engineer |
Esther Regelson | ADR Supervisor |
Esther Regelson | Dialogue Editor |
Greg Farrell | ADR Mixer |
Jeremy Balko | ADR Mixer |
Andrew Morgado | ADR Mixer |
Scott Waz | ADR Mixer |
Will Edwards | ADR Mixer |
Jason Dotts | Sound Designer |
Cameron O. Galloway | Sound Effects Editor |
Nathan Toups | Sound Effects Editor |
Kevin Gradnigo | Sound Effects Editor |
John B. Cormier | Sound Effects Editor |
Zach Michaelis | Foley Artist |
Vicki O'Reilly Vandegrift | Foley Artist |
Judah Getz | Foley Mixer |
Richard Kitting | Sound Recordist |
Jason Gaya | Sound Recordist |
Robert Dehn | Assistant Sound Editor |
Phillip Young | Assistant Sound Editor |
Jonathan Wales | Sound Re-Recording Mixer |
Scott Hinkley | Sound Re-Recording Mixer |