Mason Thames als Finney Blake | |
Ethan Hawke als The Grabber | |
Madeleine McGraw als Gwen Blake | |
Jeremy Davies als Terrence Blake | |
E. Roger Mitchell als Detective Wright | |
Troy Rudeseal als Detective Miller | |
James Ransone als Max | |
Miguel Cazarez Mora als Robin Arellano | |
Rebecca Clarke als Donna | |
J. Gaven Wilde als Moose | |
Spencer Fitzgerald als Buzz | |
Jordan Isaiah White als Matty | |
Brady Ryan als Matt | |
Tristan Pravong als Bruce Yamada | |
Jacob Moran als Billy | |
Brady Hepner als Vance Hopper | |
Banks Repeta als Griffin | |
Kristina Arjona als Ms. Fulgrim | |
Sheila M. O'Rear als Principal Keller | |
Rocco Poveromo als Chief of Police | |
Kellan Rhude als Patrolman | |
Gina Jun als Bruce's Mother | |
Ryan Cronan als Young Bruce | |
Braxton Alexander als Jackass #2 | |
Andrew Farmer als Teammate #1 | |
T. Maxwell Martin als Teammate #2 | |
Ron Blake als EMT | |
Robert Fortunato als Patrolman #2 | |
Chris TC Edge als Fireman | |
Mark Riccardi als Umpire | |
Bay Allebach als Teen Girl #2 | |
Megan Petersen als Math Teacher | |
Mike Bailey als Bruce's Father | |
Christine Connelly als School Office Lady | |
Matthew Simmons als Adult Volunteer | |
Parrish Stikeleather als Mr. Hopkins |
C. Robert Cargill | Producer |
C. Robert Cargill | Screenplay |
Scott Derrickson | Director |
Scott Derrickson | Producer |
Scott Derrickson | Screenplay |
Brett Jutkiewicz | Director of Photography |
Frédéric Thoraval | Editor |
Joe Hill | Executive Producer |
Jennifer Scudder Trent | Co-Producer |
Ryan Turek | Executive Producer |
Christopher H. Warner | Executive Producer |
Patti Podesta | Production Design |
Rick Pour | Makeup Department Head |
Antonio Gallardo | Visual Effects Producer |
Kent Johnson | Visual Effects Supervisor |
Paul Hackner | Supervising Sound Editor |
Paul Hackner | Sound Re-Recording Mixer |
Jessie Pariseau | Sound Effects Editor |
D. Chris Smith | Sound Designer |
D. Chris Smith | Foley Editor |
Ted Teske | Sound Re-Recording Mixer |
Jonathan Wales | Sound Re-Recording Mixer |
Delanie Gilliss | Assistant Makeup Artist |
Jeff Goodwin | Special Effects Makeup Artist |
Priscilla Green | Hairstylist |
Rick Pour | Special Effects Makeup Artist |
Weldon Steinke | Key Hair Stylist |
Jason Willis | Key Makeup Artist |
Harrison Huffman | Production Supervisor |
Renee Minasian | Post Production Supervisor |
Christopher H. Warner | Unit Production Manager |
Alex Beaver | Second Second Assistant Director |
Jason Blumenfeld | First Assistant Director |
Shane Forbes Bates | On Set Dresser |
Tracy Breyfogle | Art Department Coordinator |
Ashley Clements | Assistant Property Master |
Kristen Crouch | Props |
Joseph Feld | Set Designer |
Jeremy Lee | Set Dresser |
Michael S. Martin | Property Master |
Wes Simpkins | Storyboard Artist |
Dallas Clarke Thomas | Graphic Designer |
Kellen Bloomer | Boom Operator |
Elliott Elsey | ADR Recordist |
Jeff Hinton | ADR Mixer |
Ferenc Lukács | ADR Recordist |
Eliza Pollack Zebert | ADR Editor |
Jamison Rabbe | ADR Mixer |
Elanor Rimassa | Utility Sound |
Kevin Strahm | Sound Mixer |
Jacob Bridges | Special Effects Technician |
Kate T.C. Lin | Compositor |
Drew Sacks | Visual Effects Editor |
Kelli Barksdale | Stunt Double |
Richard Bucher | Stunt Double |
Patty Toy | Stunt Double |
Benjamin Hinnant | Stunt Double |
Daniel Locicero | Fight Choreographer |
David Brian Martin | Stunt Double |
Alex Meglei | Stunt Double |
Mark Riccardi | Stunt Coordinator |
Chris Schmidt Jr. | Stunt Double |
Noah Schultz | Stunt Double |
Ben Tardif | Stunt Double |
Danny Brazen | Key Grip |
Doug Cordonier | Best Boy Grip |
Mike Gentilini Jr. | Drone Operator |
Jason Johnson | Digital Imaging Technician |
Samantha Keener | Grip |
Harrison Palmer | Key Rigging Grip |
Anthony Riggi | Electrician |
Jan Ruona | Camera Operator |
Bennett Todd | Grip |
Daniel Williams | Grip |
Dan Turek | First Assistant Camera |
Susan Boyajian | ADR Voice Casting |
Ally Conover | Casting Associate |
Lilly Tyson | Casting Assistant |
Jacob Aller | Costumer |
Aliyah Baynes | Costume Supervisor |
Demitria Lyles | Set Costumer |
Steven Witkowski | Set Costumer |
Stephen F. Newnam | Finishing Producer |
Zach Edwards | Location Assistant |
Jesse Stratford | Location Assistant |
Stephen Glawson | Script Coordinator |
Kara McGee | Script Supervisor |
Patrick Stephenson | Driver |
Charlie Wright | Transportation Coordinator |
Jon Romano | Head of Production |
Tracy Oliver | Animal Coordinator |
Joe Hill | Story |
Mark Korven | Original Music Composer |
Sarah Domeier Lindo | Casting |
Terri Taylor | Casting |
Amy Andrews | Costume Design |
Matt Barrett | Special Effects Makeup Artist |
Christina Maher Holland | Additional Hairstylist |
Devan Key | Makeup Designer |
Jennifer McCollom | Makeup Artist |
Jason Willis | Special Effects Makeup Artist |
Maggie Levin | Second Unit Director |
Scott Oberholzer | Second Unit First Assistant Director |
Cooper Booth | Greensman |
Beth Giles | Set Decoration Buyer |
Diane Heard | Scenic Artist |
Brian McGuire | Sculptor |
Levi Simpson | Concept Artist |
Rene Coronado | ADR Recordist |
Greg Crawford | ADR Mixer |
Aidan Dykes | ADR Mixer |
Geraldo Gutierrez | Sound Re-Recording Mixer |
Paul Hackner | Sound Designer |
Sebastien Lacheray | Dialogue Editor |
Darrin Mann | Foley Mixer |
Alyson Dee Moore | Foley Artist |
James Morioka | ADR Editor |
James Morioka | Dialogue Editor |
Linda Yeaney | First Assistant Sound Editor |
Rob Young | Sound Re-Recording Mixer |
Joe Hill | Original Story |
Jason Blum | Producer |
Bryan Binder | Visual Effects Producer |