James McAvoy als Frederick Aiken | |
Robin Wright als Mary Surratt | |
Evan Rachel Wood als Anna Surratt | |
Kevin Kline als Edwin Stanton | |
Alexis Bledel als Sarah Weston | |
Danny Huston als Joseph Holt | |
Justin Long als Nicholas Baker | |
Colm Meaney als David Hunter | |
Tom Wilkinson als Reverdy Johnson | |
Norman Reedus als Lewis Payne | |
Toby Kebbell als John Wilkes Booth | |
Jonathan Groff als Louis Weichmann | |
Stephen Root als John Lloyd | |
Johnny Simmons als John Surratt | |
James Badge Dale als William Hamilton | |
Shea Whigham als Capt. Cottingham | |
Chris Bauer als Major Smith | |
Gerald Bestrom als Abraham Lincoln | |
Cal Johnson als Army Sergeant |
James D. Solomon | Screenplay |
Craig McKay | Editor |
Louise Frogley | Costume Design |
Mark Isham | Original Music Composer |
Newton Thomas Sigel | Director of Photography |
Gregory Bernstein | Screenplay |
Avy Kaufman | Casting |
Bill Holderman | Producer |
James D. Solomon | Story |
Gregory Bernstein | Story |
Robert Redford | Director |
John A. Cooper | Greensman |
Guy L.G. Covington Jr. | Greensman |
Josh Gold | Sound Effects Editor |
Juan Peralta | Sound Re-Recording Mixer |
Patrick Fuhrman | Leadman |
Cindy Berry | Greensman |
Guy D. Covington Sr. | Greensman |
Kalina Ivanov | Production Design |
Stephan Beck | Set Designer |
Melissa M. Levander | Set Decoration |
Richard Hymns | Supervising Sound Editor |
Frank E. Eulner | Sound Effects Editor |
Pascal Garneau | Sound Effects Editor |
Joseph Kevin Garcia | Leadman |
Andre Fenley | Sound Effects Editor |
Kaylene Carlson | Production Supervisor |
John R. Bayless | Makeup Department Head |
Danielle Couture | Art Department Coordinator |
Geoffrey S. Grimsman | Assistant Art Director |
Mark Garner | Art Direction |
Thomas A. Morris Jr. | Construction Coordinator |
Tom Johnson | Sound Re-Recording Mixer |
Ken Fischer | Sound Effects Editor |
Mimi Medel | Visual Effects Producer |
Claudette Barius | Still Photographer |
David Beavis | Special Effects Coordinator |
Faith Conroy | Script Supervisor |
James Ferrera | Unit Publicist |
Alexandra Altrocchi | Visual Effects Producer |
Shawna-Nova Foley | Set Costumer |
Keith Pickett | Rigging Gaffer |
Jess L. Johnson | Set Costumer |
Mike Chiado | Digital Intermediate |
Newton Thomas Sigel | Camera Operator |
Ginger Knussmann | Set Costumer |
Elizabeth Himelstein | Dialect Coach |
Gregory Lundsgaard | Camera Operator |
Bob E. Krattiger | Lighting Technician |
Karen Eisenstadt | Production Accountant |
Curtis Roush | Music Editor |
Alex Laurent | Visual Effects Art Director |
Tau Gerber | Visual Effects Supervisor |
Steven Ritzi | Stunt Coordinator |
Teresa Beach | Set Costumer |
Julia Rusthoven | Set Costumer |
Gregory Lundsgaard | Steadicam Operator |
Richard Schoen | Costume Supervisor |
Philippe Gallichet | Chef |
Stefan Sonnenfeld | Digital Intermediate |
Laura Bryant | Location Manager |
Lee Siler | Transportation Coordinator |
Jonathan Null | ADR Supervisor |
Jeremy Bowker | Dialogue Editor |
Gwendolyn Yates Whittle | Dialogue Editor |
Ronald G. Roumas | Sound Recordist |
Marshall Winn | Dialogue Editor |
John Bankson | Property Master |
Cheryl Nardi | Dialogue Editor |
Richard Graves | First Assistant Director |
Eric Sherman | Second Assistant Director |
Gina Baran | Additional Hairstylist |
Susan Buffington | Additional Hairstylist |
Evelyn Roach | Additional Hairstylist |
Barbara Sanders | Additional Hairstylist |
Dawn Turner | Additional Hairstylist |
Judith H. Bickerton | Additional Hairstylist |
Gail Hensley | Additional Hairstylist |
Betty Lou Skinner | Hair Department Head |
Deborah Ball | Hairstylist |
Patricia McAlhany Glasser | Key Hair Stylist |
Leo Corey Castellano | Key Makeup Artist |
Gigi Collins | Makeup Artist |
Theresa McCoy McDowell | Makeup Artist |
Dustin Berry | Art Department Assistant |
Whitney Cogar | Art Department Assistant |
Matthew Andrews | Painter |
Mark Baucom | Painter |
Melissa Bitting | Painter |
Chris Bogart | Painter |
Kristine Kennedy | Painter |
Jonathan S. Morgan | Painter |
Roger Tyson Pixler | Painter |
Francis Stone | Painter |
Summer Eubanks | Set Decoration Buyer |
John Bromell | Set Dresser |
Kenneth Bryant | Set Dresser |
Richard Krish | Set Dresser |
Scott A. Lawson | Set Dresser |
Gregg Perez | Set Dresser |
Michael Shapiro | Set Dresser |
Jamie Baglio | Best Boy Electric |
Les Franck | Best Boy Grip |
Bob E. Krattiger | Chief Lighting Technician |
Darrell B. Sheldon | Dolly Grip |
Peter Wagner | Dolly Grip |
Chrys Blackstone | Electrician |
James B. Mahorney | Electrician |
Joshua D. Quick | Electrician |
Greg Taylor | Electrician |
Derek E. Tindall | Electrician |
Jeff Wallace | Electrician |
Erik L. Brown | First Assistant "A" Camera |
Keith B. Davis | First Assistant "B" Camera |
Brian Powell | Generator Operator |
Jay Coyle | Grip |
Robert Hoelen | Grip |
Dave Justice | Grip |
Billy Merrell | Grip |
Ritchie Nannini | Grip |
Tim Rook | Grip |
Dennis Zoppe | Key Grip |
Jim Duncan | Key Rigging Grip |
Karen Michele Kelly | Loader |
Jason Dunn | Rigging Grip |
Leslie Gordon | Rigging Grip |
Chad Hoyle | Rigging Grip |
Matthew Mebane | Second Assistant "A" Camera |
Alan Newcomb | Second Assistant "B" Camera |
Dane Becker | Second Assistant Camera |
Michael Epple | VFX Director of Photography |
Paul Makowski | Main Title Designer |
Deborah Latham | Key Costumer |
Terri Helms | Seamstress |
Gwendolyn J. Chisolm | Seamstress |
Wendy Moynihan | Seamstress |
Bilqis Shareef | Seamstress |
Patty Spinale | Seamstress |
James Irvin Gates | Tailor |
Julia Gombert | Textile Artist |
Erica Freed Marker | Associate Editor |
Harry Muller | Color Timer |
Dane Bergerson | Digital Intermediate Assistant |
Dan Goslee | Digital Intermediate Assistant |
Tristan Rayos | Digital Intermediate Assistant |
J. Cody Baker | Digital Intermediate Assistant |
Stephen Nakamura | Digital Intermediate Colorist |
Des Carey | Digital Intermediate Producer |
Genevieve Fontaine | Digital Intermediate Producer |
Jacob Mogey | Editorial Production Assistant |
Brian Peter Falk | Producer |
Robert Redford | Producer |
Greg Shapiro | Producer |
Robert Stone | Producer |
Joe Ricketts | Executive Producer |
Jeremiah Samuels | Executive Producer |
Webster Stone | Executive Producer |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Tim Donner | Casting Assistant |
Christian Rosselli | Casting Assistant |
Sabrina Hyman | Casting Associate |
Leeba Zakharov | Casting Associate |
Bonnie Timmermann | Casting Consultant |
Cody Chandler | Extras Casting Assistant |
Tona B. Dahlquist | Extras Casting Coordinator |
Jackie Burch | Local Casting |
Timothy Cargioli | Boom Operator |
Goro Koyama | Foley Artist |
Andy Malcolm | Foley Artist |
Jack Heeren | Foley Mixer |
Don White | Foley Mixer |
James Peterson | Boom Operator |
Zach Martin | Sound Mix Technician |
Tony Sereno | Sound Mix Technician |
Jonathan Gaynor | Sound Mixer |
John Bissell | Music Consultant |
Ben Bullock | Main Title Designer |
Stephan Burle | Main Title Designer |
Pamela B. Green | Main Title Designer |
Andrew Hildebrand | Main Title Designer |
Melissa Jacobson | Researcher |
Andrea Nachman | Travel Coordinator |
Jarik Van Sluijs | Main Title Designer |
Bill Badalato | Unit Production Manager |
Kevin Bell | Compositor |
Matthew Doll | Compositor |
Justin Graham | Compositor |
Eric Schweickert | Compositor |
Richard McBride | Compositor |
Joaquin Jutt | Rotoscoping Artist |
Joya Clark | Rotoscoping Artist |
Sam Stewart | Rotoscoping Artist |
Gavin Miljkovich | VFX Artist |