James Badge Dale als James Lasombra | |
Marin Ireland als Nora Quail | |
Sasha Frolova als Amanda Quail | |
Samantha Logan als Davara Walsh | |
Evan Jonigkeit als Greg | |
Virginia Kull als Ruthie | |
Robert Aramayo als Garrett | |
Ron Canada als Detective Villiers | |
Jessica Matten als Fiona | |
Aaron Poole als Paul | |
Stephen Root als Arthur Parsons | |
Jamie-Lee Money als Lisa Schwartz | |
Owen Teague als Duncan West | |
Joel Courtney als Brandon Maibaum | |
Connor Dowds als Meyer | |
Vere Tindale als Pontifex Young Man | |
Tanya van Graan als Allison Lasombra | |
Michael Bundred als Officer McManus | |
Reine Swart als Pontifex Receptionist | |
Sven Ruygrok als Acolyte | |
Brian "Wolfman Black" Bowman als Pedestrian | |
Bryan Kreutz als Coroner | |
Connie Hollins als Pedestrian | |
Jaan Marion als Office Parker | |
Robert Coutts als The Empty Man | |
Phoebe Nicholls als Nurse | |
Eric Lange als Peter Quail |
David Prior | Director |
Philip Waley | Co-Producer |
Stephen Christy | Producer |
Ross Richie | Producer |
David Prior | Editor |
Adam Friedlander | Co-Producer |
Andrew Buckland | Editor |
David Prior | Screenplay |
Neil McClean | Costume Designer |
David Prior | Screenstory |
Adam Yoelin | Co-Producer |
Craig Lathrop | Production Designer |
Byron Tofas | Compositing Lead |
Alan Shearer | Line Producer |
Chris Cleek | Art Direction |
Denise Chamian | Casting Director |
Christa Schamberger | Casting Director |
Robyn Glaser | Second Assistant Director |
Andre Weavind | First Assistant Director |
Cullen Bunn | Graphic Novel |
Anastas N. Michos | Director of Photography |
Christopher Young | Original Music Composer |
Craig Lathrop | Production Design |
Henry du Rand | Set Decoration |
Mark Erasmus | Set Dresser |
Joeke Bonthuys | Makeup Artist |
Mike Elizalde | Makeup Effects Designer |
Zsofia Otvos | Makeup Department Head |
Marco Augusto Comba | Sound Re-Recording Mixer |
David Giammarco | Sound Re-Recording Mixer |
Mike Horton | Foley Artist |
Jacob Houchen | Sound Editor |
Tim McKeown | Foley Artist |
Adam Mohundro | Boom Operator |
Peter Munters | ADR Mixer |
Eric A. Norris | Sound Designer |
Eric A. Norris | Supervising Sound Editor |
Simon Rice | Sound Mixer |
Walter Spencer | Foley Supervisor |
Derek Vanderhorst | Sound Re-Recording Mixer |
Derek Vanderhorst | Supervising Sound Editor |
Brittany Amos | Visual Effects Coordinator |
Djochoua Belovarski | Visual Effects Coordinator |
Karina Benesh | Visual Effects Coordinator |
Dennis Berardi | Visual Effects Supervisor |
Jeremy Burns | Visual Effects Supervisor |
Andrew Carruthers | Visual Effects Coordinator |
Korey J. Cauchon | Visual Effects Producer |
Fred Duarte | Visual Effects Coordinator |
Damien Hurgon | Visual Effects Supervisor |
YoonHa Jung | Visual Effects |
Jiwoong Kim | Visual Effects Supervisor |
Molly Pabian | Visual Effects |
Graham Peddie | Visual Effects |
Marco Raposo de Barbosa | Visual Effects Supervisor |
Maggie Ronan | Visual Effects Coordinator |
Olaf Wendt | Visual Effects Supervisor |
Rebecca West | Visual Effects Producer |
Marika Weber | Makeup & Hair |
Philip Stapelberg | Costume Supervisor |
Ian Williamson | Stunts |
Tyrone Dadd | Stunts |
Francois Groenewald | Stunts |
Leanne Mullon | Stunts |
Katja Hopkins | Stunts |
Stuart Jacob Williamson | Stunts |
Blaze | Stunts |
Joshua McIntosh | Stunts |
Andrea Bate | Stunts |
Matt Esof | Stunts |
Caprice Masinga | Stunts |
Armando De Leca | Stunts |
Seugnet Liebenberg | Stunts |
DeVille Vannik | Stunts |
Cameron Froud | Stunts |
David Davadoss | Stunts |
Lana Michelle Katz | Stunts |
Colleen Knox | Stunts |
Robyn Muncy | Stunts |
Daniel Himschoot | Stunts |
Dewaldt Du Preez | Stunts |
Shaun Verth | Stunts |
Filip Ciprian Florian | Stunts |
Rushda Mallick | Stunts |
Vernon Willemse | Stunts |
Owen Macrae | Stunts |
Duygu Panovic | Stunts |
Trevor Kingston Frost | Stunts |
Aaron Crippen | Stunts |
Matt McFevour | Stunts |
Christian Litke | Stunts |
Daniel Maldonado | Stunts |
Natalie M. Meyer | Stunts |
Jeff Shannon | Stunts |
Philip Waley | Unit Production Manager |
Shane Bunce | Supervising Art Director |
Shannon Stride | Assistant Art Director |
Greg Cleaver | Set Designer |
Wilfred Kok | Set Designer |
Brigitte Michelle Floegel | Set Decoration Buyer |
Aidan Lee Blakey Milner | Set Decoration Buyer |
Cher Karis Adams | Set Decorating Coordinator |
Ulf Suhrmuller | On Set Dresser |
Warren Armour | Art Department Coordinator |
Jacques Van Rooyen | Art Department Coordinator |
Lorelei Haselton | Art Department Assistant |
Peter Belcher | "A" Camera Operator |
Derek William Carlow | "B" Camera Operator |
Tshepo Nthako | Loader |
Keith Clark | Additional Editor |
Chris Talson | First Assistant Editor |
Joanna Phillips | First Assistant Editor |
Lily Gwyer-Miller | Post Production Supervisor |
Alan Osinoff | Post Production Coordinator |
Meike Chinnery | First Assistant "A" Camera |
Wynand Basson | First Assistant "B" Camera |
Simone Howlett | Second Assistant "A" Camera |
Samantha Davids | Second Assistant "B" Camera |
Mark Van Der Merwe | Data Wrangler |
Craig Weintraub | Assistant Sound Editor |
Gian Ganziano | Visual Effects Editor |
Kerry von Lillienveld | Property Master |
Martin Barrios | Assistant Property Master |
Ria van Heerden | Script Supervisor |
David Chandler | Property Buyer |
Grant Urquhart | Armorer |
Wayne Shields | Gaffer |
Jean de Kock | Best Boy Electric |
Wiseman Dinizulu | Rigging Gaffer |
Craig Bekker | Key Grip |
Jacob Mafolo | Best Boy Grip |
Djuma Masudi | Dolly Grip |
Regan Mitchell | Key Rigging Grip |
Thembekile Kebeni | Rigging Grip |
Melvin Rosewarne | Rigging Grip |
Sam Mathole | Rigging Grip |
Thomaley Scholtz | Costume Supervisor |
Jacomina Jankowitz | Assistant Costume Designer |
Nina Hesse | Set Costumer |
Maryke Nel | Set Costumer |
Abderrahim Bissar | Costume Assistant |
Camiela Smith | Costume Assistant |
Warren Joseph | Costume Assistant |
Nesley Christians | Costume Assistant |
Katy Fyfe | Location Manager |
Jayson Snyman | Assistant Location Manager |
Eric Gwala | Location Assistant |
Andrea Eis | Location Assistant |
Mario Corna | Location Assistant |
Brian Williams | Music |
Daniel Wehr | Additional Music |
Daniel Wehr | Vocals |
Daniel Wehr | Sound Designer |