Lily James als Mieke de Jong | |
Jai Courtney als Capt Stefan Brandt | |
Eddie Marsan als Heinrich Himmler | |
Christopher Plummer als Kaiser Wilhelm II | |
Janet McTeer als Princess Hermine 'Hermo' Reuss of Greiz | |
Daisy Boulton als Secretary | |
Ben Daniels als Col Sigurd von Ilsemann | |
Stéphane Auberghen als Frau Linnenkamp | |
Aubeline Barbieux als Beatrix | |
Loïs van Wijk als Little Girl | |
Karin Leclercq als Widow in Hotel | |
Anton Lesser als General Falkenberg | |
Martin Swabey als Mueller | |
Martin Savage als Dirksen | |
Mark Dexter als Dietrich | |
Kurt Standaert als Schulz | |
Kris Cuppens als Pastor Hendricks | |
Frederik Lebeer als Signal Operative | |
Stéphanie Van Vyve als Hedwig Potthast | |
Lucas Tavernier als SS Colonel Meyer | |
Tom De Vreese als Wehrmacht Soldier - Brandt Unit | |
Luc Krijgsman als Wehrmacht Soldier - Brandt Unit | |
Verona Verbakel als Wehrmacht Secretary | |
Sebastiaan Ham als Wehrmacht Soldier - Brandt Unit | |
Sjoerd Schaap als Wehrmacht Soldier - Brandt Unit | |
Daan Aufenacker als Officer (uncredited) | |
Tom Magnus als Lieutenant Commander (uncredited) | |
Jan Smekens als SS Guard (uncredited) |
David Leveaux | Director |
Simon Burke | Screenplay |
Lou Pitt | Producer |
Judy Tossell | Producer |
Alan Judd | Novel |
Christian Angermayer | Executive Producer |
Claudia Bluemhuber | Executive Producer |
Phil Geier | Executive Producer |
James Gibb | Executive Producer |
Bill Haber | Executive Producer |
Klemens Hallmann | Executive Producer |
Christopher Landry | Associate Producer |
Stéphane Lhoest | Line Producer |
Jens Meurer | Executive Producer |
Adrian Politowski | Co-Producer |
Bastien Sirodot | Associate Producer |
Daniel Toland | Co-Producer |
Jona Wirbeleit | Associate Producer |
Ilan Eshkeri | Original Music Composer |
Roman Osin | Director of Photography |
Nicolas Gaster | Editor |
Julia Horan | Casting |
Hubert Pouille | Production Design |
Lieven Baes | Set Decoration |
Ilse Willocx | Set Decoration |
Daniela Ciancio | Costume Design |
Nicolas Bassetto | Post Production Supervisor |
Nadine Borreman | Unit Production Manager |
Finnian Tweed | Casting Assistant |
Wim De Waegenaere | Location Manager |
David Ragonig | Production Coordinator |
Els Rastelli | Script Supervisor |
Elizabeth Small | Production Coordinator |
Virginie Berland | Wigmaker |
Caroline Case | Assistant Makeup Artist |
Jennifer Courouge | Hairstylist |
Katja Piepenstock | Makeup Artist |
Vincent Respriget | Hairdresser |
Kaatje Van Damme | Makeup Designer |
Frank van Wolleghem | Key Hair Stylist |
Daphne Zwanenberg | Makeup & Hair |
Baudouin du Bois | First Assistant Director |
Nicolas Gaster | Second Unit Director |
Maria Nita | Second Assistant Director |
Talina Casier | Assistant Art Director |
Emilie Debus | Property Master |
Amandine Grafé | Graphic Designer |
Jonathan Van Essche | Assistant Property Master |
François Dumont | Supervising Sound Editor |
Patrick Ghislain | Foley Mixer |
Alek Goosse | Sound Re-Recording Mixer |
Jérémy Hassid | Foley Editor |
Pascal Jasmes | Sound Mixer |
Vincent Maloumian | Foley Artist |
Henri Morelle | Sound Mixer |
Jeroen Truijens | Dialogue Editor |
Jeroen Truijens | Sound Effects Editor |
Rick Wiessenhaan | Special Effects Supervisor |
Heidi Alemans | Stunt Double |
Aidan Brindle | Stunt Driver |
Nicolas de Pruyssenaere | Stunts |
Eric Ford | Stunts |
Christian Hebenstreit | Stunt Double |
Christian Petersson | Stunt Double |
Nick Roeten | Stunts |
Ron Sleeswijk | Stunt Coordinator |
Philip van Ees | Stunt Double |
Brian van de Vooren | Stunt Double |
Marc Bossaerts | Still Photographer |
Julien Chassaignon | Rigging Grip |
Yvan Coene | Steadicam Operator |
Tinus Dam | Lighting Technician |
Dominique Degand | Rigging Grip |
Sylvain Fradier | First Assistant Camera |
Didier Frateur | First Assistant "A" Camera |
Dries Leerschool | Key Grip |
Olivier Merckx | Steadicam Operator |
Veerle Pipeleers | Best Boy Grip |
Steven Soete | Electrician |
Wim Temmerman | Gaffer |
Sofie Van Bos | Second Assistant Camera |
Jo Vermaercke | Steadicam Operator |
Jo Voets | Still Photographer |
Raissa Hans | Wardrobe Supervisor |
Sam Lormans | Costume Supervisor |
Chiara Nobile | Assistant Costume Designer |
Benjamin Durfort | Assistant Editor |
Tony Kock | Digital Intermediate Producer |
Elise Van Reybroeck | Digital Intermediate Producer |
Martin Neufkens | Production Accountant |
Liam French Robinson | Dialect Coach |
Julia Wilson Dickson | Dialect Coach |
Ian Hutchinson | Executive Producer |