John Goodman als Fred Flintstone | |
Elizabeth Perkins als Wilma Flintstone | |
Rick Moranis als Barney Rubble | |
Rosie O'Donnell als Betty Rubble | |
Kyle MacLachlan als Cliff Vandercave | |
Halle Berry als Sharron Stone | |
Elizabeth Taylor als Pearl Slaghoople | |
Dann Florek als Mr. Slate | |
Richard Moll als Hoagie | |
Irwin Keyes als Joe Rockhead | |
Jonathan Winters als Gobo The Grizzled Man | |
Harvey Korman als Ali / Dicabird / Blossom's Adopted Doll Son Ali | |
Lainey Silver als Pebbles | |
Melanie Silver als Pebbles | |
Hlynur Sigurðsson als Bamm-Bamm | |
Marinó Sigurðsson als Bamm-Bamm | |
Sheryl Lee Ralph als Mrs. Pyrite | |
Jean Vander Pyl als Mrs. Feldspar | |
Janice Kent als Stewardess | |
Jack O'Halloran als Yeti | |
Becky Thyre als Roxanne | |
Rod McCary als Store Manager | |
Kate Pierson als BC-52's | |
Fred Schneider als BC-52's | |
Keith Strickland als BC-52's | |
Jim Doughan als Maitre d' | |
Laraine Newman als Susan Rock | |
Jay Leno als Bedrock's Most Wanted Host | |
Alan Blumenfeld als Fred Look-A-Like | |
Sam Raimi als Cliff Look-A-Like | |
Messiri Freeman als Miss Stone Look-A-Like | |
Alex Zimmerman als Accuser | |
Tommy Terrell als Accuser | |
Tabbie Brown als Accuser | |
Andy Steinfeld als Aerobics Instructor | |
Bradford Bryson als Foreman | |
Dean Cundey als Technician | |
Lita Stevens als Woman at Chevrox | |
Joseph Barbera als Man in Mersandes | |
William Hanna als Executive in Boardroom | |
Mel Blanc als Dino (voice) (archive sound) |
Bruce Cohen | Producer |
Mark A. Mangini | Supervising Sound Editor |
Steven Spielberg | Executive Producer |
Kathleen Kennedy | Executive Producer |
Colin Wilson | Producer |
Rosanna Norton | Costume Design |
Dean Cundey | Director of Photography |
Steven E. de Souza | Screenplay |
Gerald R. Molen | Executive Producer |
David Newman | Music |
William Sandell | Production Design |
Nancy Nayor | Casting |
William James Teegarden | Art Direction |
Marty P. Ewing | First Assistant Director |
Jim Passon | Color Timer |
Brian Levant | Director |
Tom S. Parker | Screenplay |
Jim Jennewein | Screenplay |
Kent Beyda | Editor |
Christopher Burian-Mohr | Art Direction |
Nancy Patton | Art Direction |
Rosemary Brandenburg | Set Decoration |
Joseph Barbera | Executive Producer |
David Kirschner | Executive Producer |
William Hanna | Executive Producer |
Brian Smrz | Stunts |
Adam Shankman | Choreographer |
Chris L. Spellman | Leadman |
Rosine 'Ace' Hatem | Stunt Double |
Raymond Stella | Camera Operator |
Gary Hymes | Stunt Coordinator |
Gary Hymes | Second Unit Director |
Kim Robert Koscki | Stunts |
Mary Burton | Makeup Artist |
Michael Lantieri | Special Effects Supervisor |
Jeff Jensen | Stunts |
Annette Haywood-Carter | Script Supervisor |
Ted Nichols | Original Music Composer |
Marty Paich | Original Music Composer |
Richard Olso | Sound Director |
Bill Getty | Sound Director |
Larry Waggoner | Key Hair Stylist |
Christina Smith | Makeup Artist |
Elizabeth Campbell | Trainee Production Coordinator |
Norman Fessler | Stand In |
Ronald Batzdorff | Still Photographer |
Paul Deason | Unit Production Manager |
Alex Gaona | Stunts |
Bruce DiValerio | Construction Foreman |
Cal DiValerio | Construction Coordinator |
Denny Caira | Transportation Coordinator |
Susan Pickett | Second Second Assistant Director |
William Plant | Production Supervisor |
Curt Schulkey | Supervising ADR Editor |
Donald Sylvester | ADR Editor |
Pat Romano | Stunts |
Cynthia Barr | Key Makeup Artist |
Caroline Quinn | Art Department Coordinator |
Ron Cardarelli | Key Grip |
Sid Lucero | Best Boy Grip |
Gary Burritt | Negative Cutter |
Jay Johnson | Title Designer |
Nancy Sandberg | Production Manager |
Linle White | Hairstylist |
Dave Wachtman | Dolly Grip |
Eloy Lobato | Production Design |
Michael Orefice | Chief Lighting Technician |
William Howard | Hairstylist |
Dana J. Kuznetzkoff | Second Assistant Director |
Michelle Fandetti | Post Production Supervisor |
Allen Tinkley | Location Manager |