Meryl Streep als Sarah / Anna | |
Jeremy Irons als Charles Henry Smithson / Mike | |
Hilton McRae als Sam | |
Lynsey Baxter als Ernestina | |
Emily Morgan als Mary | |
Penelope Wilton als Sonia | |
Jean Faulds als Cook | |
Charlotte Mitchell als Mrs. Tranter | |
Peter Vaughan als Mr. Freeman | |
Colin Jeavons als Vicar | |
Liz Smith als Mrs. Fairley | |
Patience Collier als Mrs. Poulteney | |
John Barrett als Dairyman | |
Leo McKern als Dr. Grogan | |
Arabella Weir als Girl on Undercliff | |
Ben Forster als Boy on Undercliff | |
Richard Griffiths als Sir Tom | |
David Warner als Murphy | |
Catherine Willmer als Dr. Grogan's Housekeeper | |
Anthony Langdon als Asylum Keeper | |
Edward Duke als Nathaniel | |
Graham Fletcher-Cook als Delivery Boy | |
Richard Hope als 3rd Assistant | |
Michael Elwyn als Montague | |
Toni Palmer als Mrs Endicott | |
Cecily Hobbs als Betty Anne | |
Doreen Mantle als Lady on the Train | |
Alun Armstrong als Grimes | |
Gérard Falconetti als Davide | |
Joanna Joseph als Lizzie | |
Jude Alderson als Red Haired Prostitute | |
Cora Kinnaird als 2nd Prostitute | |
Orlando Fraser als Tom Elliott | |
Fredrika Morton als Girl | |
Alice Maschler als 2nd Girl |
Harold Pinter | Screenplay |
John Bloom | Editor |
Leon Clore | Producer |
Freddie Francis | Director of Photography |
John Fowles | Novel |
Karel Reisz | Director |
Carl Davis | Original Music Composer |
Assheton Gorton | Production Design |
Ann Mollo | Set Decoration |
Alan Annand | Clapper Loader |
Tim Ross | Focus Puller |
Geoffrey Helman | Associate Producer |
Ivan Sharrock | Sound Recordist |
Tom Maschler | Associate Producer |
Simon Thompson | Hairdresser |
Don Sharpe | Sound Editor |
Ken Weston | Boom Operator |
Brenda Dabbs | Wardrobe Supervisor |
Jeremy Hume | Assistant Editor |
Allan Cameron | Art Direction |
Paul Tivers | Third Assistant Director |
Terry Pritchard | Art Direction |
Patsy Pollock | Casting |
Frank Connor | Still Photographer |
Norman Dorme | Art Direction |
Gordon Hayman | Camera Operator |
Sue Barradell | Makeup Artist |
Tom Rand | Costume Design |
Chris Ridsdale | Assistant Editor |
Richard Hoult | Assistant Director |
Peter Kohn | Second Assistant Director |
Fred Walker | Construction Manager |
Roy Larner | Gaffer |
Dennis Fruin | Property Master |
Mathew Simmons | Third Assistant Director |