Harrison Ford als Richard Kimble | |
Tommy Lee Jones als Samuel Gerard | |
Joe Pantoliano als Cosmo Renfro | |
Jeroen Krabbé als Charles Nichols | |
Daniel Roebuck als Biggs | |
L. Scott Caldwell als Poole | |
Tom Wood als Newman | |
Ron Dean als Detective Kelly | |
Joseph F. Kosala als Detective Rosetti | |
Andreas Katsulas als Frederick Sykes | |
Sela Ward als Helen Kimble | |
Julianne Moore als Anne Eastman | |
Miguel Nino als Chicago Cop #1 | |
John Drummond als Newscaster | |
Tony Fosco als Chicago Cop #2 | |
Joseph F. Fisher als Otto Sloan | |
James Liautaud als Paul | |
David Darlow als Dr. Lentz | |
Tom Galouzis als Surgeon | |
James F. McKinsey als Surgeon | |
Mark D. Espinoza als Resident | |
John E. Ellis als Anesthesiologist | |
Gene Barge als 11th District Cop | |
Thomas Charles Simmons als 11th District Cop | |
Joe Guzaldo als Prosecutor | |
Dick Cusack als Walter Gutherie | |
Nicholas Kusenko als Assistant Defense Attorney | |
Joan Kohn als Assistant Prosecuting Attorney | |
Joe Guastaferro als Coroner | |
Andy Romano als Judge Bennett | |
Richard Riehle als Old Guard | |
Thom Vernon als Carlson | |
Ken Moreno als Partida | |
Eddie Bo Smith Jr. als Copeland | |
Frank Ray Perilli als Jail Officer | |
Otis Wilson als Jail Officer | |
Pancho Demmings als Young Guard | |
Jim Wilkey als Bus Driver | |
Danny Goldring als Head Illinois State Trooper | |
Nick Searcy als Sheriff Rawlins | |
Kevin Crowley als State Trooper | |
Michael James als Head Welder | |
Michael Skewes als Highway Patrolman | |
Ila Cathleen Stallings als Duty Nurse | |
Linda Casaletto als Rural Hospital Nurse | |
Cody Glenn als Paramedic | |
Cynthia Baker als Woman in Car | |
Johnny Lee Davenport als Marshal Henry | |
Mike Bacarella als Marshal Stevens | |
Bill Cusack als Tracing Technician | |
David U. Hodges als Marshal David | |
Lillie Richardson als Copeland's Girlfriend | |
Peter J. Caria IV als Billy | |
Tighe Barry als Windshield Washer | |
Monika Chabrowski als Polish Landlady | |
Lonnie Sima als Landlady's Son | |
Oksana Fedunyszyn als Myoelectric Receptionist | |
Orlando García als Desmondo | |
Afram Bill Williams als Salesman | |
Bruce L. Gewertz als Dr. Bruce | |
Jane Lynch als Kathy Wahlund | |
Joseph Rotkvich als Officer Joseph | |
Steven Lilovich als Officer Steve | |
Noelle Bou-Sliman als Myoelectric Technician | |
Roxanne Roberts als Trauma Doctor | |
Alex P. Hernandez als Trauma Doctor | |
Theron Touché Lykes als Orderly | |
Joel Robinson als Boy Patient | |
Greg Hollimon als Skating Orderly | |
Cheryl Lynn Bruce als O.R. Doctor | |
Marie Ware als Nurse Gladys | |
Bernard McGee als Man | |
Ann Whitney als Myoelectric Director | |
Lily Monkus als Desk Clerk | |
Willie Lucas als Desk Clerk | |
Turk Muller als Clearing Officer | |
Ana María Alvarez als La Cubana | |
Eugene F. Crededio als Visitation Guard | |
Maurice Person als Clive Driscoll | |
Terry Hard als Officer Hormel | |
Pam Zekman als Newscaster | |
David Pasquesi als Newscaster | |
Brent Shaphren als Doctor at Bar | |
Stephen A. Landsman als Doctor at Bar | |
B.J. Jones als Doctor at Bar | |
Dru Anne Carlson als Gerard's Secretary | |
Margaret Moore als Nichols' Assistant | |
Manny Lopez als Seminar Doctor | |
John M. Watson Sr. als Bones Roosevelt | |
Kirsten Nelson als Betty | |
Juan Ramírez als Man on 'El' | |
Neil Flynn als Transit Cop | |
Allen Hamilton als Host | |
Eric Fudala als Hotel Security Guard | |
Lester Holt als Newscaster | |
Jay Levine als Newscaster | |
Sal Richards als Warrant Captain (uncredited) | |
Darren W. Conrad als Deputy at Train Wreck (uncredited) | |
Kevin Mukherji als Doctor (uncredited) | |
John-Clay Scott als Mad Motorist at Tunnel (uncredited) | |
Suzy Brack als City Hall Employee (uncredited) | |
Gene Kelly als US Marshall (uncredited) |
Michael Chapman | Director of Photography |
Jeb Stuart | Screenplay |
David Twohy | Screenplay |
James Newton Howard | Original Music Composer |
Cathy Sandrich Gelfond | Casting |
Arnold Kopelson | Producer |
Andrew Davis | Director |
Keith Barish | Executive Producer |
Amanda Mackey | Casting |
Roy Huggins | Executive Producer |
John P. Mesa | Camera Operator |
James A. Dennett | Unit Production Manager |
Nana Greenwald | Co-Producer |
Peter Macgregor-Scott | Co-Producer |
Stephen Joel Brown | Co-Producer |
Rick Gentz | Set Decoration |
Robert Grand | Unit Production Manager |
J. Dennis Washington | Production Design |
Maher Ahmad | Art Direction |
Aggie Guerard Rodgers | Costume Design |
Linda Henrikson | Costume Supervisor |
William Mesa | Visual Effects Supervisor |
Bob Putynkowski | Color Timer |
Dennis Virkler | Editor |
David Finfer | Editor |
Don Brochu | Editor |
Dean Goodhill | Editor |
Richard Nord | Editor |
Dov Hoenig | Editor |
David Twohy | Story |
Roy Huggins | Characters |
Michael C. Mason | Music Score Producer |
Gary Mundheim | Dialogue Editor |
Karen G. Wilson | Dialogue Editor |
Holly Huckins | ADR Editor |
Hector C. Gika | Sound Effects Editor |
Greg Stacy | Sound Effects Editor |
Robert Ulrich | ADR Editor |
Bruce Stambler | Supervising Sound Editor |
Dru Anne Carlson | Script Supervisor |
Michael Herbick | Sound Re-Recording Mixer |
James Beshears | Dialogue Editor |
Scott D. Smith | Production Sound Mixer |
Lance Brown | Sound Effects Editor |
Jim Weidman | Music Editor |
Douglas E. Madison | Property Master |
Lee Lemont | ADR Editor |
Anthony Milch | Sound Effects Editor |
Kimberly Lowe Voigt | Dialogue Editor |
John Leveque | Supervising Sound Editor |
Glenn Hoskinson | Sound Effects Editor |
Frank Kniest | Sound Effects Editor |
Marshall Winn | Sound Effects Editor |
Becky Sullivan | Supervising Dialogue Editor |
Howell Gibbens | Dialogue Editor |
Barbara J. Boguski | ADR Editor |
Jay Nierenberg | Sound Effects Editor |
Steve Schwalbe | Sound Effects Editor |
Zack Davis | ADR Editor |
Frank A. Montaño | Sound Re-Recording Mixer |
Shawn Sykora | Sound Effects Editor |
Donald O. Mitchell | Sound Re-Recording Mixer |
Patrick Bietz | Sound Effects Editor |
Gaston Biraben | Dialogue Editor |
Stu Bernstein | Dialogue Editor |
Donald L. Warner Jr. | Sound Effects Editor |
Sam Gemette | Sound Effects Editor |
Roy Hawkins | Music |
Terry Leonard | Stunt Coordinator |
Jeannie Epper | Stunts |
Nick Dimitri | Stunt Double |
Kathe Swanson | Key Hair Stylist |
Peter Robb-King | Makeup Supervisor |
Rodger Jacobs | Makeup Artist |
Pat Gerhardt | Makeup Artist |
Dominic Mango | Hairstylist |
Mary 'Dugan' Buono | Hairstylist |
Terry Jackson | Stunts |
Dean Jeffries | Stunts |
Rick LeFevour | Stunts |
Troy Brown | Stunts |
Chris Branham | Stunts |
Hal Burton | Stunts |
Peter Epstein | Stunts |
Diamond Farnsworth | Stunts |
Thomas DeWier | Stunts |
Stacy Logan | Stunts |
Mike H. McGaughy | Stunts |
Teri Garland | Stunts |
Jeff Ramsey | Stunts |
John-Clay Scott | Stunts |
Glenn Randall Jr. | Stunts |
Clifford Happy | Stunt Double |
Paula Wayton | Stunts |
Gary J. Wayton | Stunts |
Gary J. Wayton | Stunt Double |
John Rottger | Stunts |
Terry Leonard | Second Unit Director |
Maria Norman | Producer's Assistant |