Claire Foy als Lisbeth Salander | |
Sverrir Gudnason als Mikael Blomkvist | |
LaKeith Stanfield als Edwin Needham | |
Sylvia Hoeks als Camilla Salander | |
Stephen Merchant als Frans Balder | |
Christopher Convery als August Balder | |
Claes Bang als Jan Holster | |
Synnøve Macody Lund als Gabriella Grane | |
Cameron Britton als Plague | |
Vicky Krieps als Erika Berger | |
Andreja Pejić als Sofia | |
Mikael Persbrandt als Alexander Zalachenko | |
Beau Gadsdon als Young Lisbeth Salander | |
Carlotta von Falkenhayn als Young Camilla Salander | |
Thomas Wingrich als Grane's Home Security | |
Andreas Tietz als Camilla's Driver | |
Paula Schramm als Malin Erikson | |
Anja Karmanski als Landlord | |
Volker Bruch als Peter Ahlgren | |
Saskia Rosendahl als Linda Ahlgren | |
Pål Sverre Hagen als Ove Levin | |
Christian Serritiello als NSA Officer | |
Damien Murphy als Cops | |
Asuka Tovazzi als Cops | |
Daniel Stockhorst als Holster's Driver | |
Béla Gabor Lenz als Seedy Looking Punk | |
Maddy Savage als Reporter | |
Lea Faßbender als August's Mother | |
Tomas Jester als Huge Skinhead | |
Hendrik Heutmann als Milos Meer | |
Volkram Zschiesche als Dark Haired SAPO Agent | |
Sonja Chan als Naked Asian Woman | |
Felix Quinton als Camilla's Henchman | |
Alois Knapps als Camilla's Henchman | |
Wolfgang Lindner als Gabriella Grane's Driver | |
Sebastian Stielke als Uniformed Cop 4 | |
Sinha Melina Gierke als Airport Employee | |
Michael Bornhütter als Airport Policemen | |
Oliver Juhrs als Airport Policemen | |
Steffen Jung als Airport Policeman | |
Christian Zagia als Detention Room Blonde Cop | |
Amalia Holm Bjelke als Waitress |
Jay Basu | Screenplay |
Stieg Larsson | Characters |
Fede Álvarez | Screenplay |
Steven Knight | Screenplay |
Fede Álvarez | Director |
David Lagercrantz | Novel |
Elizabeth Cantillon | Producer |
Amy Pascal | Producer |
Scott Rudin | Producer |
David Fincher | Executive Producer |
Ole Søndberg | Executive Producer |
Eli Bush | Producer |
Søren Stærmose | Executive Producer |
Eve Stewart | Production Design |
Carlos Rosario | Costume Design |
Nancy Steiner | Costume Design |
Carmen Cuba | Casting |
Arnon Milchan | Executive Producer |
Tatiana S. Riegel | Editor |
Roland Winke | Sound Mixer |
Mandell Winter | Supervising Sound Editor |
Hamilton Sterling | Sound Designer |
Roque Baños | Original Music Composer |
Pedro Luque | Director of Photography |
Irina Schwarz | Makeup & Hair |
Sabine Engelberg | Art Direction |
Søren Stærmose | Producer |
Annett Schulze | Hair Supervisor |
Heike Merker | Makeup Designer |
Yeşim Zolan | Set Decoration |
Annett Schulze | Makeup Supervisor |
Andrea Pirchner | Makeup & Hair |
Susannah Brough | Art Direction |
Heike Merker | Hair Designer |
Daniel Chour | Art Direction |
Ole Søndberg | Producer |
Denis Schnegg | Supervising Art Director |
Berna Levin | Producer |
Tarnia Nicol | Art Direction |
Julia Böhm | Makeup & Hair |
Dana Bieler | Makeup & Hair |
Won-suk Park | First Assistant Camera |
Reiner Bajo | Still Photographer |
Lasse Liebelt | Clapper Loader |
Alexander Sachariew | First Assistant Camera |
Jan Brun | Key Grip |
Markus Kuballa | Russian Arm Operator |
Carola Rodriguez Sanchez | Second Assistant Camera |
Rodrigo Gomez | Digital Imaging Technician |
Helmut Prein | Gaffer |
Fabio Seyding | Second Assistant Camera |
Annemarie Chladek | Clapper Loader |
Elmar Suska | Dolly Grip |
Maximilian Günther | First Assistant Camera |
Björn Susen | Gaffer |
Mathias Riemann | Key Grip |
Jörg Widmer | Camera Operator |
Christian Kuss | Digital Imaging Technician |
Benjamin Frik | Aerial Camera |
Klemens Becker | Second Unit Director of Photography |
Hanna Kriisa | First Assistant Camera |
Marcus CF. Tinnerholm | Aerial Camera |
Volker Vahl | Electrician |
Mitch Bozzo | Second Assistant Camera |
Philipp Barth | Electrician |
Ingo Blacha | Second Assistant Camera |
Stefan Müller | Aerial Camera |
Rasmus Frostell | Electrician |
Glenn König | Key Grip |
Julian Bubeck | Second Assistant Camera |
Jeremy Braben | Aerial Director of Photography |
Christian Scheibe | Dolly Grip |
Martin Lieckfeld | Electrician |
Michael Wahlberg | Lighting Technician |
Alexander Kohn | Second Assistant Camera |
Sascha Werdehausen | First Assistant Camera |
Daniel Jopp | Lighting Technician |
Sebastian Meuschel | Camera Operator |
Lisa Mundt | Visual Effects Coordinator |
James Casey Holland | Costume Illustrator |
Gerd Nefzer | Special Effects Supervisor |
Jan Dieckmann | Textile Artist |
Sven Hübner | Armorer |
Daniel Boccoli | First Assistant Editor |
John Ringhoff | Textile Artist |
McKenzie Brodnick | Casting Assistant |
Ann Trimble | Casting Assistant |
Vanessa Galvez | Digital Intermediate Producer |
Javier Cruzado | Visual Effects Supervisor |
Georgina Brown | Key Costumer |
Theresa Anna Luther | Key Costumer |
Lutz Zeidler | Armorer |
Tamara Tadic | Visual Effects Coordinator |
Barbara Schramm | Tailor |
Thilo Ewers | Visual Effects Supervisor |
Marcus Preussing | Pyrotechnician |
Thomas Weckenmann | Visual Effects Editor |
Carrie Arakaki | Key Costumer |
Sebastian Meszmann | Visual Effects Producer |
Alejandro Damiani | Visual Effects Supervisor |
Falk Hofmann | Compositing Supervisor |
Shelby Cherniet | Casting Associate |
Patrick Winkler | Extras Casting Assistant |
Kate Ringsell | Casting Director |
Johanna Lucha | Visual Effects Coordinator |
Timur Yesilfiliz | Visual Effects Editor |
Katie Feigenbaum | Casting Assistant |
Mark Spindler | Compositing Supervisor |
Aisha Kascioglu | Assistant Costume Designer |
Yasemin Kascioglu | Costume Supervisor |
Maiken Priedemann | Colorist |
Anette Czagany | Assistant Costume Designer |
Meike Schlegel | Costume Supervisor |
Amal El-Farfachi | Casting Assistant |
Judith Sunga | Casting Associate |
Wei Wei | Visual Effects Coordinator |
Mathías Chumino | Visual Effects Editor |
Caitlin Hodder | Costumer |
Dorothea Kulhawy | Set Costumer |
Eckart Friz | Property Master |
David Esparza | Sound Effects Editor |
Maarten Hofmeijer | Music Editor |
Thilo Ewers | In Memory Of |
Ryan Collins | Sound Effects Editor |
Tony Lamberti | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Arno Neubauer | Unit Production Manager |
Scott Kirby | First Assistant Director |
Sonja B. Zimmer | Production Executive |
Sarah Monat | Foley Artist |
Jan Kubkowski | Picture Car Coordinator |
Klaus Große Darrelmann | Location Manager |
Florian Haeger | Transportation Coordinator |
Dierk Grahlow | Construction Manager |
Björn S. Berger | Script Supervisor |
Aria Harrison | Script Supervisor |
Robin Harlan | Foley Artist |
Will Digby | Sound Effects Editor |
Robert Stambler | Sound Effects Editor |
Julian Slater | Supervising Sound Editor |
Johannes Schwerdt | Production Accountant |
Carolin Bitzer | Publicist |
Nerses Gezalyan | Foley Mixer |
Karen Vassar Triest | Sound Effects Editor |
Alex Oakley | First Assistant Director |
Ando Johnson | Sound Effects Editor |
Álvaro Gallego | Musician |
Michael Linus Bock | Musician |
Brian Smith | ADR Mixer |
Thomas Wallis | Boom Operator |
Del Spiva | Music Editor |
Florian Hotz | Stunt Coordinator |
Patrik Vasiljev | Location Coordinator |
Howard London | ADR Mixer |
Micah Loken | Dialogue Editor |
Joshua Aufrance | First Assistant Accountant |
Jenifère Nieschmidt | Travel Coordinator |
Jan Kasskawo | ADR Mixer |
Kevin O'Connell | Sound Re-Recording Mixer |
Jeremy B. Davis | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Aaron Hasson | ADR Mixer |
Caspar Sachsse | Sound Mixer |
Julian Slater | Sound Re-Recording Mixer |
Grit Belitz | Health and Safety |
Tessy Díez | Music Producer |
Klemens Becker | Second Unit Director |
Nick Laurence | Second Second Assistant Director |
Josef Brandl | Assistant Art Director |
Henning Brehm | Graphic Designer |
Axel Eichhorst | Storyboard Artist |
Enzo Enzel | Scenic Artist |
Leif Heanzo | Concept Artist |
Nele Jordan | Assistant Set Decoration |
Attila Krüziu | Leadman |
Natascha Matzat | Set Designer |
Elo Soode | Concept Artist |
Sarah Wibbeler | Set Designer |
Yoon Cha-Lee | Fight Choreographer |
Oliver Haas | Rigging Gaffer |
William Conacher | Dialect Coach |
Daniel Galindo | Score Engineer |
Elo Soode | Conceptual Design |
Jonathan Elfving | Location Manager |