Sennia Nanua als Melanie | |
Gemma Arterton als Helen Justineau | |
Paddy Considine als Sgt. Eddie Parks | |
Glenn Close als Dr. Caroline Caldwell | |
Fisayo Akinade als Kieran Gallagher | |
Anamaria Marinca als Dr. Selkirk | |
Anthony Welsh als Dillon | |
Joe Lomas als Joe | |
Dominique Tipper als Devani | |
Eli Lane als Kenny | |
Joel Sheldon als T-Shirt Boy | |
Will Brooks als Painted Boy | |
Tessa Morris als Rat Girl | |
Abigail Sams als Classroom Kid | |
Shay Gutteridge als Classroom kid | |
Elizabeth-Anne Fuller als Classroom Kid | |
Callum Lloyd als Classroom Kid | |
Alicia Morris als Feral Kid | |
Matthew Smallwood als Feral Kid | |
Macey Ward als Feral Kid | |
Amy Newey als Feral Kid | |
Elise Reed als Feral Child (Aarra) | |
Joshua Smallwood als Feral Kid | |
Stacey Lynn Crowe als Hungry | |
Amy Floyd als Hungry | |
Pete Buzzsaw Holland als Hungry 3 (uncredited) | |
A.k. Steppa als Hungry (uncredited) | |
Alex Reed als Hungry | |
Alexandria Wright als Tree Hungry | |
Ita O'Brien als Pram Lady Hungry | |
Ria Lopez als Hungry | |
Sean Evans als Hungry | |
Ross Green als Hungry | |
Daniel Jack Evans als Hungry | |
Samantha Rushton als Hungry | |
Pamela DeAbreu als Hungry | |
Rayn Khan als Hero Hungry | |
Matt Adcock als Hungry | |
Jim Macie als Hungry | |
Daniel Eghan als Soldier | |
Laura Marie Howard als Soldier |
Colm McCarthy | Director |
Angus Lamont | Producer |
Camille Gatin | Producer |
Mike Carey | Screenplay |
Cristóbal Tapia de Veer | Original Music Composer |
Liza Bracey | Costume Design |
Philip Barber | Art Direction |
Ben Rimmer | Line Producer |
Christopher Moll | Executive Producer |
Will Clarke | Executive Producer |
Richard Holmes | Executive Producer |
Mike Carey | Novel |
Simon Dennis | Director of Photography |
Andy Mayson | Executive Producer |
Matthew Cannings | Editor |
Kristian Milsted | Production Design |
Philip O'Connor | Costume Supervisor |
Melissa Gethin Clarke | Casting Assistant |
Toby Spigel | Casting Associate |
Aimee Spinks | Still Photographer |
Sarah Dutton | Set Costumer |
James Ridgway | ADR & Dubbing |
Joshua Bourke | First Assistant Camera |
Luke Stone | Key Grip |
Davey Ahern | Visual Effects Producer |
Anna Benbow | First Assistant Camera |
Carsten Richter | Foley |
Scarlett O'Connell | Prosthetic Supervisor |
Mireille Paulo | Prosthetic Makeup Artist |
Paschalla Sharpe | First Assistant Editor |
Joshua Douglas-Bagley | Art Department Assistant |
Graham Martyr | Camera Operator |
Zakaria Boumediane | 3D Generalist |
Francisco Paim | 3D Generalist |
Daniel Bishop | Steadicam Operator |
Fran Weston | First Assistant Camera |
Nick Rideout | Special Effects Supervisor |
Seb Barker | Visual Effects Supervisor |
Jon Beacham | Camera Operator |
Nick Baldock | ADR & Dubbing |
Marcus Sujata | Foley |
Monica MacDonald | Makeup Supervisor |
Dominik Schleier | Dialogue Editor |
Jennifer Nelson | Prosthetic Makeup Artist |
Agis Pyrlis | Assistant Art Director |
Sam Donovan | Script Supervisor |
Wayne Mansell | Gaffer |
Dillon Bennett | Sound Designer |
Katerina Michail | Art Department Coordinator |
Rory de Carteret | ADR & Dubbing |
Sebastian Morsch | Sound Effects Editor |
Anna Morena | Makeup Artist |
Jenna Hacking | Prosthetic Makeup Artist |
Colin Jones | Casting |
Nadia Stacey | Hair Designer |
Nadia Stacey | Makeup Designer |
Nadia Stacey | Prosthetics |