Jake Gyllenhaal als Joe Baylor | |
Ethan Hawke als Sgt. Bill Miller (voice) | |
Riley Keough als Emily Lighton (voice) | |
Peter Sarsgaard als Henry Fisher (voice) | |
Christina Vidal als Sgt. Denise Wade | |
Paul Dano als Matthew Fontenot (voice) | |
Eli Goree als Rick (voice) | |
Da'Vine Joy Randolph als CHP Dispatcher (voice) | |
David Castañeda als Tim Gerachi | |
Adrian Martinez als Manny | |
Christiana Montoya als Abby (voice) | |
Gillian Zinser als Jess Baylor (voice) | |
Aileen Burdock als LA Times Operator (voice) | |
Bill Burr als Nightclub Caller (voice) | |
Beau Knapp als Dru Nashe (voice) | |
Edi Patterson als Katherine Harbor (voice) | |
Marlene Forte als House on Fire Caller (voice) | |
Maurice Webster als Gary | |
Bret Eric Porter als Marion | |
Sal Lucio als CHP Officer | |
Becky Wu als Riva | |
Terence J. Rotolo als CHP Patrolman Rodriguez (voice) | |
Dillon Lane als Crashed Cyclist (voice) | |
Oscar Balderrama als Scott | |
Jaime FitzSimons als Rodriguez's Partner (voice) | |
Jonathan Hunt als 911 Operator (voice) |
Jake Gyllenhaal | Producer |
Riva Marker | Producer |
Michel Litvak | Producer |
David Litvak | Producer |
Gary Michael Walters | Producer |
Svetlana Metkina | Producer |
Gustav Möller | Executive Producer |
Lina Flint | Executive Producer |
Antoine Fuqua | Director |
Nic Pizzolatto | Screenplay |
Antoine Fuqua | Producer |
Emil Nygaard Albertsen | Original Film Writer |
Gustav Möller | Original Film Writer |
Kat Samick | Producer |
Annie Marter | Executive Producer |
Christian Mercuri | Executive Producer |
David Haring | Producer |
Maz Makhani | Director of Photography |
Jason Ballantine | Editor |
Peter Wenham | Production Design |
Daniel Orlandi | Costume Design |
Donald Mowat | Makeup Department Head |
Donald Mowat | Makeup Designer |
Donald Mowat | Hair Designer |
Nic Pizzolatto | Executive Producer |
Justin Bursch | Executive Producer |
Eric Greenfeld | Executive Producer |
Marcelo Zarvos | Original Music Composer |
Kristin Catuogno | ADR Recordist |
Mark DeSimone | ADR Mixer |
Will Digby | Sound Effects Editor |
David Esparza | Sound Designer |
David Esparza | Sound Re-Recording Mixer |
David Esparza | Supervising Sound Editor |
Micah Loken | Dialogue Editor |
Paul Lynch | ADR Recordist |
Ed Novick | Sound Mixer |
Steve Pederson | Sound Re-Recording Mixer |
Eryne Prine | Sound Effects Editor |
Jeffrey Roy | ADR Mixer |
Knox White | Boom Operator |
Mandell Winter | Supervising Sound Editor |
Mary Hayden | Visual Effects Producer |
Esther Sokolow | Visual Effects Editor |
Mike Stillwell | Visual Effects Supervisor |
Beauchamp Fontaine | Art Direction |
Madelaine Frezza | Set Decoration |
Dawn Gilliam | Script Supervisor |
Mark Hawker | Special Effects Supervisor |
Lin Oeding | Stunt Coordinator |
Patty Rhinehart | Casting Associate |
Eric Stangeland | Location Manager |
Michael K. Bauer | Music Editor |
Gustavo Borner | Scoring Mixer |
Lindsay Graham Ahanonu | Casting |
Mary Vernieu | Casting |
Karicean Karen Dick | Hair Department Head |
Clyde Broom Jr. | Second Second Assistant Director |
Jon Mallard | First Assistant Director |
Frances Stafford | Second Assistant Director |
Jim Magdaleno | Storyboard Artist |
Alexandra Miklos | Graphic Designer |
Agnieszka Szostakowska | Set Designer |
Alexis Wade | Property Master |
Gia Jimenez | Key Set Costumer |
Esther Sokolow | First Assistant Editor |
Curtis Norman Fuqua | Driver |
Rick Lovoy | Driver |
Ryan Naglich | Driver |
Spencer Newberg | Driver |
Becca Brubaker | Post Production Accountant |
Joey Grimmer | Production Coordinator |
Jonathan Oakes | Executive Producer |
Noah Stahl | Co-Producer |
Jon Mallard | Co-Producer |
Eddie Rubin | Co-Producer |
Adan Avila | Set Dresser |
Gia Jimenez | Key Costumer |
Scott Greenberg | Producer |