Martin Freeman als Bilbo Baggins | |
Ian McKellen als Gandalf | |
Richard Armitage als Thorin Oakenshield | |
Ken Stott als Balin | |
James Nesbitt als Bofur | |
Orlando Bloom als Legolas | |
Luke Evans als Bard / Girion | |
Lee Pace als Thranduil | |
Benedict Cumberbatch als Smaug / Necromancer | |
Mikael Persbrandt als Beorn | |
Sylvester McCoy als Radagast | |
Stephen Fry als The Master of Laketown | |
Evangeline Lilly als Tauriel | |
Aidan Turner als Kili | |
Dean O'Gorman als Fili | |
Graham McTavish als Dwalin | |
Adam Brown als Ori | |
Peter Hambleton als Gloin | |
John Callen als Oin | |
Mark Hadlow als Dori | |
Jed Brophy als Nori | |
William Kircher als Bifur | |
Stephen Hunter als Bombur | |
Ryan Gage als Alfrid | |
John Bell als Bain | |
Manu Bennett als Azog | |
Lawrence Makoare als Bolg | |
Cate Blanchett als Galadriel | |
Peggy Nesbitt als Sigrid | |
Mary Nesbitt als Tilda | |
Ben Mitchell als Narzug | |
Stephen Ure als Fimbul | |
Craig Hall als Galion | |
Robin Kerr als Elros | |
Eli Kent als Lethuin | |
Simon London als Feren | |
Brian Sergent als Spider | |
Peter Vere-Jones als Spider | |
Mark Mitchinson als Braga | |
Kelly Kilgour als Soury | |
Sarah Peirse als Hilda Blanca | |
Nick Blake als Percy | |
Dallas Barnett als Bill Ferny Snr | |
Matt Smith als Squint | |
Katie Jackson als Betsy Butterbur | |
Richard Whiteside als Butterbur Snr | |
Greg Ellis als Net Mender | |
Ray Henwood als Old Fisherman | |
Tim Gordon als Stallkeeper | |
Jabez Olssen als Fish Monger | |
Stephen Colbert als Laketown Spy | |
Evelyn McGee-Colbert als Laketown Spy | |
Peter Colbert als Laketown Spy | |
John Colbert als Laketown Spy | |
Norman Kali als Laketown Spy | |
Carter Nixon als Laketown Spy | |
Zane Weiner als Laketown Spy | |
Allan Smith als Orc Underling | |
Jack Binding als Laketowner (uncredited) | |
Terry Binding als Laketowner (uncredited) | |
Frank Edwards als Dock Worker (uncredited) | |
Peter Jackson als Albert Dreary (uncredited) | |
Terry Notary als Goblin (uncredited) | |
Emma Smith als Dead Dwarf (uncredited) |
Victoria Burrows | Casting |
Amy Hubbard | Casting |
John Hubbard | Casting |
Peter Jackson | Director |
Howard Shore | Original Music Composer |
J.R.R. Tolkien | Novel |
Fran Walsh | Screenplay |
Philippa Boyens | Screenplay |
Peter Jackson | Screenplay |
Guillermo del Toro | Screenplay |
Carolyn Blackwood | Executive Producer |
Toby Emmerich | Executive Producer |
Callum Greene | Executive Producer |
Alan Horn | Executive Producer |
Ken Kamins | Executive Producer |
Carolynne Cunningham | Producer |
Peter Jackson | Producer |
Fran Walsh | Producer |
Zane Weiner | Producer |
Andrew Lesnie | Director of Photography |
Jabez Olssen | Editor |
Dan Hennah | Production Design |
Liz Mullane | Casting |
Miranda Rivers | Casting |
Bob Buck | Costume Design |
Ann Maskrey | Costume Design |
Richard Taylor | Costume Design |
Paul Tobin | Conceptual Design |
Sean Button | Stunts |
Hugo Dominguez | Visual Effects |
Matt Weaver | VFX Artist |
Andy McLaren | Art Direction |
Simon Bright | Supervising Art Director |
Simon Bright | Set Decoration |
Ra Vincent | Set Decoration |
Michele Barber | Makeup Artist |
Ricci-Lee Berry | Makeup Artist |
Rick Findlater | Key Makeup Artist |
Geogia Lockhart-Adams | Hairstylist |
Catherine Maguire | Makeup Artist |
Jaime Leigh McIntosh | Hairstylist |
Amy McLennan | Makeup Artist |
Richard Muller | Hairstylist |
Nancy Hennah | Hairstylist |
Carolynne Cunningham | First Assistant Director |
Isadore William Crooks | Set Designer |
Karen Flett | Art Department Coordinator |
Matthew Handscomb | Greensman |
Brendan Heffernan | Conceptual Illustrator |
John Howe | Conceptual Design |
John Lott | Set Designer |
Colette Mullin | Set Designer |
Eduardo Pena | Conceptual Design |
Neil Schrader | Modeling |
Nick Weir | Property Master |
Richard Wiles | Set Designer |
Neil Aldridge | ADR Editor |
Brent Burge | Supervising Sound Editor |
Hayden Collow | Sound Effects Editor |
David Farmer | Sound Designer |
Melanie Graham | Sound Effects Editor |
Nigel Stone | ADR Supervisor |
Craig Tomlinson | Foley Editor |
Chris Ward | Supervising Sound Editor |
Justin Webster | Sound Effects Editor |
Dave Whitehead | Sound Designer |
Steve Ingram | Special Effects Supervisor |
Jeff Capogreco | Visual Effects Supervisor |
Sophie Cherry | Visual Effects Coordinator |
Siobahn Durkin | Visual Effects Coordinator |
Anna-Louise Gordon | Visual Effects Producer |
La-Râ Hinckeldeyn | Visual Effects Coordinator |
Matt Holmes | Visual Effects Editor |
Joe Letteri | Visual Effects Supervisor |
Jeremy Pickett | CG Supervisor |
Mike Perry | CG Supervisor |
Eric Reynolds | Animation Supervisor |
Eric Saindon | Visual Effects Supervisor |
Alessandro Saponi | CG Supervisor |
R. Christopher White | Visual Effects Supervisor |
Paul Shapcott | Stunt Coordinator |
Tim Wong | Stunt Coordinator |
Simon Harding | Steadicam Operator |
Rob Marsh | Camera Operator |
Peter McCaffrey | Camera Operator |
Mark Pokorny | Still Photographer |
Daniel Cruden | Set Costumer |
Sally Gray | Set Costumer |
Charlotte Hayes | Set Costumer |
Jenny Rushton | Key Set Costumer |
Karen Elliott | Music Supervisor |
Steve Gallagher | Music Editor |
Nigel Scott | Music Editor |
Mark Willsher | Supervising Music Editor |
Teresa Berus | Production Coordinator |
Dion Boothby | Armorer |
Roisin Carty | Dialect Coach |
Veronique Lawrence | Script Supervisor |
Leith McPherson | Dialect Coach |
Chrissy Metge | Production Coordinator |
Victoria Sullivan | Script Supervisor |
Helene Takacs | Production Coordinator |
Christian Rivers | Visual Effects Designer |
Christopher Boyes | Sound Re-Recording Mixer |
Michael Hedges | Sound Re-Recording Mixer |
Michael Semanick | Sound Re-Recording Mixer |
Tony Johnson | Production Sound Mixer |
Ray Beentjes | Dialogue Editor |
Martin Kwok | Dialogue Editor |
Matt Stutter | Dialogue Editor |
Jason Canovas | Supervising Dialogue Editor |
Vanessa Baker | ADR Voice Casting |
Alan Lee | Conceptual Design |
David Clayton | Animation Supervisor |
Tom Greene | Visual Effects Coordinator |
Mark Trotter | Stunts |
Peter Swords King | Makeup & Hair |
Graham Binding | Senior Animator |
Ronan Binding | Animation |
Ronan Binding | Painter |
Min Windle | Stunts |
Chad Moffitt | Animation |
Natalie Crane | Costume Assistant |
Carolina Jiménez | Layout |
Steven Saunders | Sculptor |
Daniel Falconer | Sculptor |
Rick Findlater | Hair Supervisor |
Vanessa Cater | Stunts |
Jason Astley | VFX Artist |
Flora Moody | Makeup & Hair |
Ingrid Kleinig | Stunt Double |