Denzel Washington als Joe "Deke" Deacon | |
Rami Malek als Jim Baxter | |
Jared Leto als Albert Sparma | |
Chris Bauer als Detective Sal Rizoli | |
Michael Hyatt als Flo Dunigan | |
Terry Kinney als LASD Captain Carl Farris | |
Natalie Morales als Detective Jamie Estrada | |
Isabel Arraiza als Ana Baxter | |
Joris Jarsky als Detective Sergeant Rogers | |
Glenn Morshower als Captain Henry Davis | |
Sofia Vassilieva als Tina Salvatore | |
Jason James Richter als Detective Dennis Williams | |
John Harlan Kim als Officer Henderson | |
Frederick Koehler als Stan Peters | |
Judith Scott als Marsha | |
Maya Kazan als Ronda Rathbun | |
Tiffany Gonzáles als Julie Brock | |
Anna McKitrick als Mary Roberts | |
Sheila Houlahan als Paige Callahan | |
Ebony N Mayo als Tamara Ewing | |
Matt Morrison als Guy Jogger | |
Olivia Washington als Amy Anders | |
Kiff VandenHeuvel als Tow Truck Driver | |
J. Downing als Flanders | |
Sean Spann als Ghoul Squad | |
Sophia Castro als Jennifer Baxter | |
Calliah Sophie Estrada als Chloe Baxter | |
Thomas Crawford als Burns | |
Eric Satterberg als LASD Tech #1 | |
Ian Gary als LASD Tech #2 | |
Linara Washington als Waitress | |
Jeff Corbett als Bill Rathbun | |
Stephanie Erb als Phyllis Rathbun | |
Samantha Cormier als Teenage Girl | |
Smalls als Truck Driver | |
Lee Garlington als Landlady | |
Dimiter D. Marinov als St. Agnes Hotel Manager | |
Julia Vera als ABC Appliance Owner | |
Jack Topalian als AAA Appliance Owner | |
Charlie Saxton als Felix | |
Justin Barnhill als Grunge Kid | |
Emil Beheshti als Lab Coat Tech | |
Bradley James als LAPD #1 | |
Ben Kliewer als LAPD #2 | |
Hank Northrop als LAPD #3 | |
Bob Golub als Bum | |
Ben Sanders als Delinquent Kid | |
Adam J. Harrington als Greg Alberts | |
Neil Garcia als Pike's Bartender |
John Lee Hancock | Director |
John Lee Hancock | Producer |
Mark Johnson | Producer |
Mike Drake | Executive Producer |
Robert Frazen | Editor |
Michael Corenblith | Production Design |
Susan Benjamin | Set Decoration |
Daniel Orlandi | Costume Design |
Michael White | Hair Department Head |
Donald Mowat | Makeup Department Head |
Donald Mowat | Makeup Designer |
John Schwartzman | Director of Photography |
Kevin McCormick | Executive Producer |
John Lee Hancock | Screenplay |
Thomas Newman | Original Music Composer |
Donald Sparks | Co-Producer |
Denise Chamian | Casting |
Samantha Avila | Art Direction |
Lauren E. Polizzi | Supervising Art Director |
Ruth Haney | Key Makeup Artist |
Mark Nieman | Special Effects Makeup Artist |
Michael Ward | Key Hair Stylist |
Leigh Shanta | Unit Production Manager |
Donald Sparks | First Assistant Director |
Stephanie Tull | Second Assistant Director |
Robert Powell | Stunt Coordinator |
Tim Trella | Stunt Coordinator |
LaFaye Baker | Stunts |
Hannah Betts | Stunts |
Julius Denem | Stunts |
Travis Fienhage | Stunts |
Linda Jewell | Stunts |
Colby Lemmo | Stunts |
Angela Meryl | Stunts |
Manny Perry | Stunts |
Eddie L. Watkins | Stunts |
Gregory Carlton Battle | Stunts |
Carl Ciarfalio | Stunts |
Chris Denison | Stunts |
Dennis Fitzgerald | Stunts |
Bill Leaman | Stunts |
Jalil Jay Lynch | Stunts |
Ales Ordelt | Stunts |
Tim Rigby | Stunts |
Janelle Beaudry | Stunts |
Dustin Courtney | Stunts |
Greg Fitzpatrick | Stunts |
Sabrina LeBrun | Stunts |
Mehdi Merali | Stunts |
Allan Padelford | Stunts |
Ross Scharphorn | Stunts |
Martin Charles | Graphic Designer |
Geoffrey Mandel | Graphic Designer |
Lorrie Campbell | Set Designer |
Michael Budge | Set Designer |
Stephanie Higgins Frey | Art Department Coordinator |
Ian Fox | "A" Camera Operator |
Todd Schlopy | First Assistant "A" Camera |
Thomas D. Lairson Jr. | Second Assistant "A" Camera |
Jody Miller | "B" Camera Operator |
Jody Miller | Steadicam Operator |
Andrae Crawford | First Assistant "B" Camera |
Milan Janicin | Second Assistant "B" Camera |
Steve Freebairn | Digital Imaging Technician |
Kai Borson-Paine | Digital Imaging Technician |
Rio Noel Zumwalt | Camera Loader |
Nicola Goode | Still Photographer |
Dawn Gilliam | Script Supervisor |
Erica Frauman | Post Production Supervisor |
Chris Jackson | First Assistant Editor |
Gaby Zamora | Assistant Editor |
Lori Berlanga | Production Coordinator |
Jessica DeLuca | Assistant Production Coordinator |
Andrés Moret Urdampilleta | Production Secretary |
Gail Marks | Production Accountant |
Sarah Gray | First Assistant Accountant |
Rick Roesch | Payroll Accountant |
Jeremy Fischer | Assistant Accountant |
Carlos Healy | Assistant Accountant |
Alexandra Rubisz | Assistant Accountant |
Eric Behnke | Assistant Accountant |
Austin Lewis | Assistant Accountant |
Joel Prihoda | Leadman |
Emma Verdugo | Set Decoration Buyer |
Jenn McLaren | Set Decoration Buyer |
Don Miloyevich | Property Master |
Albert Valdez | Assistant Property Master |
Rafael Somarriba | Set Dresser |
Benjamin Robertson | Set Dresser |
Bernardo Osorio | Set Dresser |
Xavier Corby | Set Dresser |
Brant Boling | Set Dresser |
Merdyce McClaran | Set Dresser |
Stuart Rankine | Props |
Christopher Hansen | Props |
Chris Langevin | Props |
Edward T. Hanley | Costume Supervisor |
Demetricus Holloway | Key Costumer |
Caroline Skubik | Costumer |
Frank Perry Rose | Costumer |
Myron Baker | Set Costumer |
Marylou Lim | Set Costumer |
Artemio Carpio | Set Costumer |
Jack Taggart | Ager/Dyer |
Anders Jansson | Costume Assistant |
Richard Gartrell | Costume Assistant |
Carl Fullerton | Makeup Artist |
Larry M. Cherry | Hairstylist |
José Antonio García | Sound Mixer |
Jonathan Fuh | Boom Operator |
Todd Heater | Chief Lighting Technician |
Doug Ednie | Assistant Chief Lighting Technician |
Danny Carrillo | Lighting Technician |
Richard Arana | Lighting Technician |
Eric Kramer | Lighting Technician |
Scotty Frazer | Lighting Technician |
Devin Hayes | Lighting Technician |
Jonathan Gomez | ADR Mixer |
Dave Wilson | ADR Mixer |
Darren King | ADR Supervisor |
Darren King | Dialogue Editor |
Christopher Alba | Assistant Sound Editor |
Jessie Anne Spence | Dialogue Editor |
Alyson Dee Moore | Foley Artist |
Christopher Moriana | Foley Artist |
Darrin Mann | Foley Mixer |
Yann Delpuech | Sound Designer |
Yann Delpuech | Sound Effects Editor |
Dan Gamache | Sound Effects Editor |
David E. Fluhr | Sound Re-Recording Mixer |
Gregory King | Sound Re-Recording Mixer |
Jon Johnson | Supervising Sound Editor |
Sheraton Toyota | Utility Sound |
Nicholas Daniels | Compositing Supervisor |
Daniel Dupre | Compositor |
Min Young Kim | Compositor |
Kyle Merola | Compositor |
Jason Evanko | VFX Artist |
Cathy Shaw | VFX Artist |
Andrew Kalicki | Visual Effects Producer |
Jason Sanford | Visual Effects Producer |
Tim LeDoux | Visual Effects Supervisor |
Gabriel Sánchez | Visual Effects Supervisor |
Mark Hawker | Special Effects Supervisor |
Joe Love | Special Effects Technician |
Matthew Morrissey | 24 Frame Playback |
Dan Godar | Aerial Camera |
Doug Ednie | Best Boy Electric |
Michael D. Gonzalez | Best Boy Grip |
Brad Rea | Dolly Grip |
Michael Wahl | Dolly Grip |
Christopher J. Schuster | Drone Cinematographer |
Steven Blizzard | Drone Operator |
Zynnia Cabrera | Drone Pilot |
Todd Heater | Gaffer |
Gabe Camacho | Grip |
Edwin Rios | Grip |
Alex Cruz | Key Grip |
Michael E. Pacheco | Key Rigging Grip |
Michael D. Anderson | Rigging Gaffer |
Michael Herron | Video Assist Operator |
Rio Noel Zumwalt | Loader |
Nancy Malone | Set Costumer |
Alan Munro | Title Designer |
Stefan Sonnenfeld | Digital Intermediate Colorist |
Erik Rogers | Digital Intermediate Producer |
Jason Inman | Second Unit First Assistant Director |
Alejandro Mora | Second Second Assistant Director |