Pierce Brosnan als Julian Noble | |
Greg Kinnear als Danny Wright | |
Hope Davis als Carolyn 'Bean' Wright | |
Portia Dawson als Genevive | |
Adam Scott als Phil Garrison | |
Israel Tellez als The Matador | |
Arlin Miller als Radio DJ (voice) | |
Azucena Medina als Young Denver Fling | |
Jonah Meyerson als Ten Year Old Boy | |
Wiveca Bonerais als Ten Year Old Boy's Mother | |
Roberto Sosa als Skinny Mexican Man | |
Antonio Zavala Kugler als Hotel Bartender 1 | |
Ramon Alvarez als Shooting Stand Owner | |
Luz Maria Molina als School Girl | |
Philip Baker Hall als Mr. Randy | |
Rachel Schwartz als Cantina Turista #2 | |
Carolyn Horwitz als Cantina Turista #1 | |
Jorge Robles als Hotel Bartender 2 | |
Guillermo Ruiz als Fat Man | |
Dylan Baker als Lovell | |
Hanny Saenz als Fat Man's Girlfriend | |
Gabriela Goldsmith als Flirting Woman at Outdoor Café | |
Claudia Lobo als Vienna Fling | |
Maureen Muldoon als Australian Bar Waitress | |
Bernice J. Alvarado als Budapest Ballerina | |
Adriana Dávila als Budapest Ballerina | |
Silvia Ehnis als Budapest Ballerina | |
Deborah Rocha als Budapest Ballerina | |
Karla Salvador als Budapest Ballerina | |
Isabel Villa als Budapest Ballerina | |
Arturo Echeverría als Manila Target | |
Ramon Valverde als Young Julian in Manila | |
William Raymond als Mr. Stick | |
Alejandro Amaya als Additional Matador | |
Jose Luis Angelino als Additional Matador | |
Guillermo Capetillo als Additional Matador | |
Humberto Flores als Additional Matador | |
Jose Mauricio Morett als Additional Matador | |
Federico Pizarro als Additional Matador | |
Penelope Kaufer als Lady Flirting in a Bar (uncredited) | |
Vivianne Nacif als Voice on Answering Machine (voice) (uncredited) | |
Benjamin Ocaranza als Fisherman (uncredited) | |
César Ámigo Aguilar als Man in Bar (uncredited) |
Bryan Furst | Producer |
Andrew Reimer | Executive Producer |
Bob Yari | Executive Producer |
Amanda Mackey | Casting |
Beau St. Clair | Producer |
Richard Shepard | Director |
Mark Gordon | Executive Producer |
Andreas Thiesmeyer | Executive Producer |
David Tattersall | Director of Photography |
Wendy Weidman | Casting |
Carole Kravetz Aykanian | Editor |
Patrice Laure | Set Decoration |
Josef Lautenschlager | Executive Producer |
Sean Furst | Producer |
Robert Pearson | Production Design |
Pierce Brosnan | Producer |
Cathy Sandrich Gelfond | Casting |
Sig De Miguel | Casting |
Carlos Gutiérrez | Set Decoration |
Catherine Marie Thomas | Costume Design |
Marcelo Del Rio | Art Direction |
Adam Merims | Executive Producer |
Rolfe Kent | Original Music Composer |
Richard Shepard | Writer |
Susanne Bohnet | Co-Producer |
Stephen Break | Co-Producer |
Ricardo Del Río | Co-Producer |
Manfred D. Heid | Co-Producer |
Bradley Jenkel | Co-Producer |
Gerd Koechlin | Co-Producer |
Chris Miller | Post Production Producer |
Amanda Scarano | Associate Producer |
Lourdes Delgado García | Hairstylist |
Esther Lomelí | Hairstylist |
Sandra Migueli | Makeup Artist |
Rick Provenzano | Key Hair Stylist |
Bron Roylance | Key Makeup Artist |
Raquel Russey | Makeup & Hair Assistant |
Pablo Buelna | Unit Manager |
Emmanuel Cabare | Assistant Unit Manager |
Arturo del Río | Unit Production Manager |
Susann Jones | Post Production Supervisor |
Robert Katz | Executive In Charge Of Production |
Adam Merims | Unit Production Manager |
John Portnoy | Post Producer |
Louise Runge | Post-Production Manager |
Amanda Scarano | Production Supervisor |
Renan Bendersky | Second Assistant Director |
Marco Polo Constandse | Second Assistant Director |
Richard L. Fox | First Assistant Director |
Frederic Henocque | First Assistant Director |
Jorge Riggen | Assistant Director |
Juan Carlos Chávez | Swing |
José Mtz. Cruz | Swing |
José Luis Cuevas | Set Dresser |
Esteban Cárdenas | Swing |
Alisarine Ducolomb | Art Department Manager |
Augusto Echeverría | Set Dresser |
Enrique Echeverría | Assistant Art Director |
Jesús Flores | Painter |
Isidoro Garcia | Swing |
Martha E. García | Art Department Assistant |
Felix Manuel Perez Gonzalez | Key Carpenter |
Otniel Gonzalez | Property Master |
Jonás González | Painter |
Laura M González | Art Department Coordinator |
José A. Herrera | Swing |
Michael Humpfrey | Swing |
Víctor Hugo Jácome | Painter |
Terry Lalos | On Set Dresser |
Enrique Lechuga | Painter |
Luis Fernándo López | Set Dressing Production Assistant |
Juan Carlos Manjarrez | Storyboard Artist |
Rodolfo Martínez Mijarez | Construction Foreman |
Antonio Mata | On Set Props |
Alejandro Medina | Art Department Assistant |
José Moreno | On Set Dresser |
Julián Navarro | Swing |
Ligia Ornelas | Art Department Assistant |
Celso Peña | Property Master |
Gabriela Preciado | Graphic Designer |
Gabriela Preciado | Art Department Assistant |
Hugo Preciado | Set Dresser |
Jorge Rodríguez | Props |
Joel Romo | Swing |
Saúl Rosales | Painter |
Joseph Strachan | Storyboard Artist |
Elias Tagle | Head Carpenter |
Marco A. Tello | Swing |
Bueno Alina Téllez | Draughtsman |
Alberto Villaseñor | Construction Coordinator |
Talía G. Yañez | Painter |
Juan Manuel de la Fuente | Greensman |
Jessica Bellfort | Assistant Sound Editor |
Ellen Heuer | Foley Artist |
David C. Hughes | Sound Designer |
Richard Hymns | Supervising Sound Editor |
Howard London | ADR Mixer |
Brian Magerkurth | Sound Recordist |
Stuart McCowan | Sound Effects Editor |
Ernesto Muñoz | Boom Operator |
Chris Navarro | ADR Recordist |
Jon Null | Foley Editor |
Santiago Núñez | Sound Mixer |
George Peterson Jr. | Foley Recordist |
Brandon Proctor | Sound Re-Recording Mixer |
Joel De La Rosa Ramírez | Cableman |
Frank Rinella | Foley Mixer |
Gary Rizzo | Sound Re-Recording Mixer |
John Roesch | Foley Artist |
Ronald G. Roumas | Sound Recordist |
Ewa Sztompke | Dialogue Editor |
Addison Teague | Sound Effects Editor |
Eric Thompson | ADR Mixer |
Dennie Thorpe | Foley Artist |
Jana Vance | Foley Artist |
Gwendolyn Yates Whittle | ADR Supervisor |
Jorge Farfán | Special Effects Coordinator |
Russell Hajek | Special Effects Assistant |
William Pape | Special Effects Coordinator |
Ricardo Romero | Special Effects Assistant |
Sergio Jara Jr. | Special Effects Assistant |
Greg Astles | VFX Artist |
Pauline Burns | Visual Effects Production Manager |
Mike Castillo | Digital Compositor |
Patrick Coffey | VFX Artist |
Peter Dydo | 3D Artist |
Mohammad Ghorbankarimi | VFX Artist |
Raymond Gieringer | Visual Effects Design Consultant |
Jamie Hallett | VFX Artist |
Louis Kim | VFX Artist |
Lev Kolobov | VFX Artist |
Jason Kolodzeijczak | VFX Artist |
Wendy Lanning | Visual Effects Producer |
Ethan Lee | 3D Coordinator |
Sam Lee | VFX Artist |
Margarida Leong | 3D Artist |
Kenneth Littleton | Digital Compositor |
Laurence Lok | VFX Artist |
Jason Maher | 3D Artist |
Jim Maxwell | Matte Painter |
Lon Molnar | Visual Effects Supervisor |
Brian Shows | Effects Supervisor |
Wayne Traudt | 3D Artist |
Steve Wright | Digital Compositor |
Lulu Zezza | Visual Effects Producer |
Ian Britton | Digital Compositor |
Keith Cooper | Visual Effects |
Michael Hatton | Visual Effects Design Consultant |
Valerie McMahon | VFX Artist |
Monty Phillips | VFX Artist |
Darcy Reno | Systems Administrators & Support |
Andrew Nguyen | Digital Compositor |
Julian Bucio | Stunt Coordinator |
Juan Carlos Olalde | Utility Stunts |
Ramón Acosta | Lighting Technician |
Pascual Alvarado | Grip |
Edgar Ambriz | Lighting Technician |
Alejandro Arrioja | Steadicam Operator |
Alejandro Casas | Generator Operator |
Gustavo Castillón | Second Assistant "A" Camera |
Alan Kelvin Contreras | Second Assistant "B" Camera |
Raúl Cortés Martinez | Rigging Grip |
Ricardo Covarrubias | Rigging Grip |
Daniel Daza | Still Photographer |
Fernando Díaz Torres | Second Assistant Camera |
Juan Guzmán | Grip |
Wilma Gómez Luengo | First Assistant "A" Camera |
Colin Hudson | Steadicam Operator |
Constantino Jiménez | First Assistant Camera |
Gerardo Manjarrez | "C" Camera Operator |
Gerardo Manjarrez | Steadicam Operator |
Armando Medina | Video Assist Operator |
Ignacio Sánchez Mejía | Lighting Technician |
Carlos Mendoza | Rigging Grip |
Felipe Morales | Best Boy Grip |
Fernando Moreno | Gaffer |
Santiago Navarrete | "C" Camera Operator |
Eliseo Orozco | Camera Loader |
Raúl Palacios | Best Boy Electric |
Jesús Rodríguez Barajas | Key Grip |
Manuel Rodríguez | Grip |
Jesús Romero | Dolly Grip |
Guillermo Rosas | Second Unit Director of Photography |
Guillermo Rosas | Camera Operator |
Jose Luis Sanchez | Rigging Gaffer |
Antonio Sánchez Romero | Best Boy Electric |
Carlos Sánchez | Lighting Technician |
Miguel Ángel Sánchez | Grip |
Raymundo Verde | First Assistant "B" Camera |
Eduardo Flores García | Camera Trainee |
Carlos Silva | Video Assist Operator |
Lori C. Miller | Animation |
Mary C. Snyder | Animation |
Edna Arriola | Extras Casting |
Jorge Guerrero | Extras Casting |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Carla Hool | Casting |
Samantha Finkler Brainerd | Casting Associate |
Francisco Veyro | Extras Casting Assistant |
María del Carmen Delvin | Seamstress |
Fernando Hernández | Wardrobe Assistant |
Katherine Huang | Costume Consultant |
María Elena López | Key Costumer |
Edgar Neri | Wardrobe Assistant |
Jaime Ortiz | Wardrobe Supervisor |
Ambar Palacios | Wardrobe Assistant |
Tamika André | Post Production Assistant |
Blake Maniquis | Additional Editor |
Mato | Color Timer |
Bill Newcomb | Post Production Coordinator |
Corrine Pooler | Digital Intermediate Colorist |
Brad Reinke | Digital Intermediate Producer |
Mike Sowa | Digital Intermediate Colorist |
Linda Williams | Digital Intermediate Editor |
Lulu Zezza | Digital Intermediate Producer |
Michael Kingsbury | Negative Cutter |
Sean Lawrence | Colorist |
Steven Joseph St. John | Post Production Assistant |
Omar Arias González | Location Manager |
Alejandra Cárdenas | Location Manager |
Horacio Sandoval | Assistant Location Manager |
Scott Cochran | Scoring Mixer |
Trevor Gilchrist | Music Programmer |
Trevor Gilchrist | Scoring Mixer |
Richard Glasser | Executive Music Producer |
Frankie Pine | Music Supervisor |
Nick South | Music Editor |
Alice Wood | Music Editor |
Tony Blondal | Orchestrator |
Maury Carvajal | Script Supervisor |
Ray Felipe | Script Researcher |
Ricardo Díaz Avilés | Transportation Coordinator |
Enrique Díaz | Transportation Captain |
Rodolfo Díaz | Driver |
Angel Escobedo | Driver |
Charly Romero | Picture Car Coordinator |
Alfonso Paredes | Driver |
Ignacio Revelo | Production Driver |
Laura Atkins | Post Production Accountant |
Susan Bradley | Title Designer |
Balo Bucio | Health and Safety |
Larry Casanova | Animal Wrangler |
Erin Eggers | Production Executive |
Kelli Gillam | Post Production Accountant |
Patrick Heyerdahl | Key Set Production Assistant |
Angelique Higgins | Production Executive |
Juan Salvador Melgoza | Assistant Accountant |
Colombia Moya | Choreographer |
J. Ignacio Perez | Dialogue Coach |
Shelly Strong | Production Executive |
Sue-Allen Villalva | Production Coordinator |