Keanu Reeves als Neo | |
Laurence Fishburne als Morpheus | |
Carrie-Anne Moss als Trinity | |
Hugo Weaving als Agent Smith | |
Jada Pinkett Smith als Niobe | |
Mary Alice als Oracle | |
Harold Perrineau als Link | |
Collin Chou als Seraph | |
Harry Lennix als Commander Lock | |
Ian Bliss als Bane | |
Lambert Wilson als The Merovingian | |
Bruce Spence als The Trainman | |
Monica Bellucci als Persephone | |
Nona Gaye als Zee | |
Anthony Zerbe als Councillor Hamann | |
Tanveer K. Atwal als Sati | |
Helmut Bakaitis als The Architect | |
Kate Beahan als Coat Check Girl | |
Francine Bell als Councillor Grace | |
Rachel Blackman als Charra | |
Henry Blasingame als Deus Ex Machina | |
David Bowers als Q-Ball Gang Member #1 | |
Matt Castelli als Operations Officer Mattis | |
Essie Davis als Maggie | |
Dion Horstmans als Q-Ball Gang Member #2 | |
Lachy Hulme als Sparks | |
Roy Jones Jr. als Captain Ballard | |
Christopher Kirby als Mauser | |
Peter Lamb als Colt | |
Nathaniel Lees als Mifune | |
Robert Mammone als AK | |
Joe Manning als First Operator At Command | |
Maurice Morgan als Tower Soldier | |
Tharini Mudaliar als Kamala | |
Rene Naufahu als Zion Gate Operator | |
Robyn Nevin als Councillor Dillard | |
Genevieve O'Reilly als Officer Wirtz | |
Kittrick Redmond als Second Operator At Command | |
Rupert Reid als Lock's Lieutenant | |
Kevin Michael Richardson als Deus Ex Machina (voice) | |
David Roberts als Roland | |
Richard Sydenham als Dock Sergeant | |
Che Timmins als Radio Bunker Man | |
Gina Torres als Cas | |
Clayton Watson als Kid | |
Cornel West als Councillor West | |
Bernard White als Rama-Kandra | |
Anthony Brandon Wong als Ghost | |
Rick Shuster als Pilot (uncredited) |
Don Davis | Original Music Composer |
Lilly Wachowski | Director |
Jules Cook | Art Direction |
Owen Paterson | Production Design |
Joel Silver | Producer |
Kym Barrett | Costume Design |
Lilly Wachowski | Screenplay |
Catherine Mansill | Art Direction |
Brian Dusting | Set Decoration |
Mali Finn | Casting |
Richard Adrian | Sound Designer |
Shauna Wolifson | Casting |
Deb Asch | Visual Effects |
Steve Courtley | Special Effects |
Ray Anthony | Stunts |
Bill Pope | Director of Photography |
Glenn Boswell | Stunts |
Zach Staenberg | Editor |
Lana Wachowski | Director |
Lana Wachowski | Screenplay |
Charlie Revai | Art Direction |
Chuck Duke | Animation |
James McTeigue | Assistant Director |
Gregg Rudloff | Sound Re-Recording Mixer |
Brice R. Parker | Visual Effects Coordinator |
John 'D.J.' Des Jardin | Visual Effects Supervisor |
David Lee | Sound Recordist |
Brad Martin | Stunt Double |
Brad Martin | Stunts |
Marc Gabbana | Concept Artist |
Yuen Woo-Ping | Fight Choreographer |
Lilly Wachowski | Executive Producer |
Lana Wachowski | Executive Producer |
Grant Hill | Executive Producer |
Andrew Mason | Executive Producer |
Bruce Berman | Executive Producer |
John Gaeta | Visual Effects Supervisor |
Grant Hill | Unit Production Manager |
James McTeigue | First Assistant Director |
Claire Richardson | Second Assistant Director |
Dane A. Davis | Sound Designer |
Dane A. Davis | Supervising Sound Editor |
Geofrey Darrow | Conceptual Design |
Vicki Popplewell | Associate Producer |
Steve Richards | Associate Producer |
Glenn Boswell | Stunt Coordinator |
Keir Beck | Stunts |
Bob Bowles | Stunts |
Danielle Burgio | Stunts |
Marky Lee Campbell | Stunts |
Raelene Chapman | Stunts |
Harry Dakanalis | Stunts |
Danial Donai | Stunts |
Nash Edgerton | Stunts |
Ousaun Elam | Stunts |
Lou Horvath | Stunts |
Graham Jahne | Stunts |
Peter Jeremijenko | Stunts |
Alex Kuzelicki | Stunts |
Scott McLean | Stunts |
Chris Mitchell | Stunts |
Chris O'Hara | Stunts |
Melanie Peyton-Smith | Stunts |
Darrin Prescott | Stunts |
Mick Roughan | Stunts |
Warwick Sadler | Stunts |
Yasca Sinigaglia | Stunts |
Brit Sooby | Stunts |
Gillian Statham | Stunts |
Darko Tuscan | Stunts |
Bernadette Van Gyen | Stunts |
Aaron Walters | Stunts |
Min Windle | Stunts |
Hugh Bateup | Supervising Art Director |
Philip Keller | Storyboard Artist |
Simon Murton | Concept Artist |
Darek Gogol | Concept Artist |
Damien Drew | Assistant Art Director |
Cindi Knapton | Assistant Art Director |
Karen Murphy | Assistant Art Director |
Michael Turner | Assistant Art Director |
Godric Cole | Set Designer |
Philip Thomas | Set Designer |
Christian Huband | Set Designer |
Victoria Sullivan | Script Supervisor |
Gerry Nucifora | Boom Operator |
John Bowring | Armorer |
Peter Cogar | Armorer |
Belinda Villani | Sculptor |
Reg Garside | Gaffer |
Mark Watson | Electrician |
Ian Bird | Key Grip |
Michael Vivian | Dolly Grip |
Aron Walker | Dolly Grip |
Jay Munro | Best Boy Grip |
Martin Fargher | Grip |
John Regan | Grip |
Steve Courtley | Special Effects Supervisor |
Peter Robb-King | Makeup Department Head |
Deborah Taylor | Key Makeup Artist |
Maggie Fung | Key Makeup Artist |
Tina Gordon | Makeup Artist |
Margaret Aston | Makeup Artist |
Judith A. Cory | Hair Department Head |
Dan Bronson | Costume Supervisor |
Dan Glass | Visual Effects Supervisor |
Terry Clotiaux | Visual Effects Producer |
L. Dean Jones Jr. | Unit Production Manager |
Jody Rogers | Visual Effects Editor |
Jessica Alan | Post Production Supervisor |
Julia Evershade | Supervising Sound Editor |
Andrew Lackey | Sound Effects Designer |
Andrew Lackey | Sound Effects Editor |
Michael Edward Johnson | Sound Effects Editor |
Mark Larry | Sound Effects Editor |
Richard Adrian | Sound Effects Editor |
Michael W. Mitchell | Sound Effects Editor |
Paul Berolzheimer | Sound Effects Editor |
Stephanie Flack | Supervising Dialogue Editor |
Stephanie Brown | ADR Editor |
Nancy Barker | First Assistant Sound Editor |
Eryne Prine | Assistant Sound Editor |
Paul Hackner | Assistant Sound Editor |
Nathan Whitehead | Assistant Sound Editor |
John Roesch | Foley Artist |
Alyson Dee Moore | Foley Artist |
Mary Jo Lang | Foley Mixer |
David Jobe | Foley Mixer |
Scott Morgan | Foley Recordist |
Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Rick Canelli | ADR Recordist |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
John T. Reitz | Sound Re-Recording Mixer |
David E. Campbell | Sound Re-Recording Mixer |
Steve Pederson | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Armin Steiner | Scoring Mixer |
Joe E. Rand | Music Editor |
Zigmund Gron | Music Editor |
Amanda Crittenden | Production Supervisor |
Gerald Scaife | Production Supervisor |
Jacqueline King | Production Coordinator |
Peter Lawless | Location Manager |
Henrie Stride | Extras Casting Assistant |
Suzanne Celeste | Dialect Coach |
Susan Hegarty | Dialect Coach |
Fiona Searson | Unit Publicist |
Ian Bickerton | Construction Foreman |
Kimble Rendall | Second Unit Director |
Ross Emery | Second Unit Director of Photography |
Toby Pease | Second Unit First Assistant Director |
Steven Boyle | Makeup Effects |
Chad Stahelski | Stunt Coordinator |
David Leitch | Stunts |
Justin Folk | Visual Effects Assistant Editor |
George Hull | Visual Effects Art Director |